
Podgorica, (MINA) - Ministarstvo rada i socijalnog staranja konaèno je shvatilo problematiku života gluvih i uvrstilo ih u kategoriju osoba sa teškim, a ne samo senzornim invaliditetom, saopšteno je iz Saveza gluvih i nagluvih.
Predsjednik udruženja Darko Mijuškoviæ kazao je da je nakon sastanka u Ministarstvu dobio uvjeravanje da æe Vladin Predlog zakona o socijalnoj i djeèijoj zaštiti biti usvojen do Nove godine, i odmah nakon usvajanja biti implementiran.
“Po tom osnovu, naši èlanovi koji imaju teška ošteæenja sluha ostvariæe pravo na dodatatak za tuðu njegu i pomoæ od 63 EUR mjeseèno, kao i druga prava koja proistièu iz toga, kao što su 12 besplatnih putovanja drumskim saobraæajem po Crnoj Gori, pravo na subvencije na struju i na djeèi dodatak”, naveo je on.
Prema njegovim rijeèima, u Ministarstvu su im najavili i usluge iz socijalne i djeèije zaštite, podršku za život u zajednici, kao i tumaèenje i prevoðenje na znakovni jezik.
Upotreba tog jezika æe, kako je pojasnio, biti regulisana novèanim davanjem za angažovanje prevodioca, plaæanje upotrebe video-èata 3G mrežom i drugih moguæih tehnologija za komuniciranje gluvih.
“Prihvatili su moju inicijativu da, ukoliko procijene potrebnim, angažuju u rad komisije koje æe se baviti ovom problematikom, doktora Borisava Mitriæa, koji veæ godinu vodi pilot projekat Savjetovalište za mentalno zdravlje gluvih”, naveo je Mijuškoviæ.
On je kazao da su u Savezu prijatno iznenaðeni uvjeravanjima koja su dobili od resornog Ministarstva.
“To nas ohrabruje u uvjerenju da je Ministarstvo spremno da kroz politike kreira i obezbijedi punu integraciju gluvih i nagluvih osoba u crnogorsko društvo. Posebno istièem da smo ohrabreni èinjenicom da je Savez prepoznat kao partner u kreiranju tih politika”, rekao je Mijuškoviæ.
(kraj) mib/gop