Od sjutra na tržištu prva crnogorska kamenica
- Od sjutra na tržištu prva crnogorska kamenica
- Post By urednik
- 12:41, 10 maj, 2012

Kotor, (MINA-BUSINESS) - Uzgajalište Školjke Boke kod Orahovca i izvorišta rijeke Ljute, jedino te vrste u Crnoj Gori, sjutra æe na tržište plasirati prve crnogorske kamenice.
Vlasnik uzgajališta, Nevres Ðeriæ kazao je agenciji Mina-business da æe se ostrge
plasirati iskljuèivo preko firme Cogi centar po cijeni od dva EUR za komad, èija je prosjeèna težina izmeðu 80 i 100 grama.
„Rijeè je o cijeni u koju je obraèunat i porez na dodatu vrijednost (PDV), a novi crnogorski brend-
crnogorska kamenica prodavaæe se i na uzgajalištu Školjke Boke gdje æe u ponudi biti i dagnje po cijeni od jedan i po do dva EUR po kilogramu“,
rekao je Ðeriæ.
On je saopštio da za ostrige postoji veliko interesovanje, kako u Crnoj Gori tako i u zemljama okruženja Srbiji, Bosni i Hercegovini i Albaniji.
On smatra da u plasmanu ove izuzetno cijenjene školjke, koja se najèešæe konzumira živa uz dodatak soka od limuna, neæe biti problema.
Plasman svog proizvoda Ðeriæ zapoèinje nakon deset godina od poèetka bavljenja marikulturom, uspješnog završetka kursa u Instititu za biologiju mora pod voðstvom eminentnog italijanskog struènjaka Marija Busanija, kao i više od tri godine od postavljanja prvog nasada mlaði donešene iz Stona.
U ovom pionirskom poduhvatu Ðeriæ je, kako kaže, imao prije svega viziju o još jednom potencijalno domaæem brendu, crnogorskoj kamenici.
Na znaèajnoj pomoæi se zahvlio pokojnom profesoru Jovanu Stjepèeviæu koji je o kamenicama uradio i doktorsku disertaciju, kao i direktorima Instituta
za biologiju mora u Kotoru, Sretenu Mandiæu i Aleksandru Joksimoviæu.
„U posao sam uložio znaèajna materijalna sredstva, a na putu do prvih ostriga uzgajalište je preživjelo i nekoliko napada orada, glavne
opasnosti za ovu vrstu posla. Predatori su do sada uništili znatan dio nasada, izmeðu 400 hiljada i 600 hiljada mlaði kamenica, što je utvrðeno i kontrolom koju su uradili iz Ronilaèkog kluba Arsenal iz Tivta i republièki inspektor“, kazao je Ðeriæ.
On istièe i da je znao što æe ga snaæi u ovom poslu, nikada se njime ne bi poèeo baviti.
„Izmeðu ostalog i zbog èinjenice da nadležne državne institucije nijesu na pravi naèin odgovorile na poziv da mi se pomogne“, kaže Ðeriæ.
On je rekao da æe u nastavku bavljenja uzgojem kamenica biti primoran da traži partnera i dodatni kapital i ukazao na potrebu poboljšanja
statusa uzgajivaèa školjki u Crnoj Gori.
„U tom cilju potrebno je uskladiti Pravilnik o uzgoju školjki i to kroz saradnju Ministarstva za poljoprivredu i ruralni razvoj, Javnog preduzeæa
Morsko dobro i Instituta za biologiju mora Kotor, koja trenutno ne postoji“, naveo je Ðeriæ.
Ðeriæ se u više navrata obraæao Ministarstvu poljoprivrede i predlagao konkretne aktivnosti gdje su na vrhu potreba primjena zvaniène Nacionalne strategije uzgoja, kvantiteta i kvaliteta, kontrole, plasiranja na tržište i moguæeg uzgoja školjki i monitoring vode i ploda jestive mase. Takoðe je ukazao i na potrebu implementacije postojeæeg Zakona o marikulturi i zaštitu od orada.
Nakon napada orada na uzgajalište Ðeriæ je postavio mreže kojim je izlovio nekoliko primjeraka da bi jasno predoèio da su ove ribe glavna opasnost za uzgajališta.
Projekat Školjke Boke zapoèet je 20. decembra 2007. godine, a Ðeriæ je od Zavoda za intelektualnu svojinu Crne Gore dobio i ispravu o patentu Naprave za skupljanje i uzgoj školjki –ostriga.
(kraj) pen/bvm