Odbačena inicijativa za ocjenu ustavnosti odluke o vanrednom stanju
- Odbačena inicijativa za ocjenu ustavnosti odluke o vanrednom stanju
- Post By urednik
- 20:20, 25 maj, 2020

Beograd, (MINA) - Ustavni sud Srbije jednoglasno je odbacio kao neosnovane inicijative za pokretanje postupaka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Odluke o proglašenju vanrednog stanja, od 15. marta, i ocijenio da je donijeta u skladu sa ustavom.
Ustavni sud je ocijenio da bi se zarazna bolest COVID-19 mogla smatrati "javnom opasnošću koja ugrožava opstanak države ili građana", i ističe da se zato “ne može zaključiti da nije bio ispunjen ustavni uslov za proglašenje vanrednog stanja”.
Sud je ukazao da se prilikom proglašenja vanrednog stanja mora voditi računa i o drugim činiocima, koji opravdavaju takvu odluku.
"U konkretnom slučaju to bi bilo stanje i kapaciteti zdravstvenog sistema, zdravstvena kultura građana, mentalitet, starosna struktura nacije i drugo", navode iz Ustavnog suda, prenosi Tanjug.
Podnosioci inicijativa su tvrdili da nije bilo potrebe za uvođenjem vanrednog stanja, već da je bila dovoljno da se uvede vanredna situacija (koja bi u manjoj meri ograničila ljudska prava).
Kada je u pitanju ograničenje ljudskih prava u toku vanrednog stanja, Ustavni sud je naglasio da je osobenost vanrednog stanja to što dopušta odstupanje od redovnog režima ljudskih prava da bi se, kako ukazuje, što djelotvornije prevazišle vanredne okolnosti i uspostavio narušeni javni poredak.
“Privremeno odstupanje od opšteg režima ljudskih prava je opravdano nastojanjem da se sačuva opstanak države i građana u slučaju njihovog ugrožavanja, budući da je to neostvarivo redovnim funkcionisanjem pravnog sistema”, navodi Ustavni sud.
Pitanje ne/mogućnosti da se Narodna skupština sastane je, prema ocjeni Ustavnog suda, faktičko, a ne pravno pitanje, jer to ne regulišu ni Ustav, ni drugi pravni akti.
Ustavni sud napominje da zbog toga nema ni ustavno, niti drugo pravno „mjerilo“ na osnovu kojeg bi mogao dovesti u pitanje obavještenje predsjednika Narodne skupštine da parlament nije bio u mogućnosti da se sastane radi donošenja odluke o proglašenju vanrednog stanja usled epidemije virusa Covid 19.
Vanredno stanje u Srbiji proglašeno je 15. marta, radi sprječavanja širenja koronavirusa, a ukinuto je 6. maja.
Tokom vanrednog stanja država je ograničila slobodu kretnja, uvođenjem policijskog sata, kao i zabrane okupljanja, šetnji parkovima, izlazak iz stana starijim od 65 godina, a bile su uvedene i druge zaštitne mjere.
(kraj) isf/nik