Odbornici Gacka podržali mještane Golije
- Odbornici Gacka podržali mještane Golije
- Post By urednik
- 19:02, 24 avgust, 2010

Nikšiæ,(MINA)- Odbornici opštine Gacko, nakon današnje vanredne sjednice Skupštine, obišli su Latièno u susjednoj Goliji, gdje vojska uništava višak naoružanja, i podržali mještane koji pokušavaju da sprijeèe miniranja.
Vojska je i danas uništavala naoružanje, a mještani se nijesu okupljali, ni postavljali barikade, poštujuæi najavu odbornika Skupštine Gacko da æe doæi u obilazak tog podruèja.
Barikada, ni okupljanja, neæe biti ni sjutra, jer æe predstavnici Odbora za zaštitu Latiènog i Golije pokušati da postignu dogovor o potpunom zaustavljanju miniranja, na sjutrašnjim pregovorima u Podgorici sa pomoænikom ministra odbrane Rifetom Kosovcem.
Poslanik Narodne Skupštine Republike Srpske Vukota Govedarica prenio je stav sa vanrednog zasijedanja gataèkog parlamenta da æe se "svim raspoloživim demokratskim sredstvima boriti protiv uništavanja na tom pograniènom podruèju".
Govedarica je ocijenio da je uništavanje naoružanja samo ulaznica Crnoj Gori u NATO.
„Oèigledno je da vlasti u Crnoj Gori ne žele nikakav vid komunikacije i da su namjerile samo da završe zapoèeti posao uništavanja naoružanja, dok smo mi spremni da upotrijebimo sve demokratske metode da se to zaustavi i tako zaštitimo svoj opstanak i životno okruženje“, rekao je Govedarica na Latiènom, nedaleko od mjesta gdje se vrši miniranje.
Govedarica je prenio da gataèka Skupština zahtijeva od Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade RS da iskoriste sve diplomatske aktivnosti, obzirom da, kao i Crna Gora imaju visok stepen bilateralne saradnje i poènu pregovori u vezi zaustavljanja miniranja.
„Razgovarao sam jutros sa ambasadorom BIH u Podgorici Branimirom Jukiæem, koji me je uvjerio da æe iskoristiti poslednji atom snage u rješavanju ovog problema. Dopis iz kabineta naèelnika Opštine Gacko upuæen je prošle sedmice i u Savjet ministara BIH, ali još nijesu stigle nikakve instrukcije ambasadi u Podgorici“, kazao je Govedarica.
Prema njegovim rijeèima, odbornici zahtijevaju i da se utvrdi šteta, posebno na izvorištima i bistijernama.
Govedarica je kazao da vjetar odnosi dimnu barutnu peèurku na pogranièna sela u gataèkoj opštini, posebno na teritoriji mjesne zajednice Brljevo, a da se smrad sumpora i baruta osjeæa i kroz šume Golije, kuda su danas stigli odbornici.
On smatra da je oèigledno da je veliko zagaðenje, koje æe se kasnije manifestovati, ne samo na lokalitetu gdje se vrši uništavanje, veæ i na podruèju Bileæe, Gacka i Plužina, koja su najugroženija.
Kazao je da oèekuju izvještaj Ekotoksikološkog zavoda da li ima štetnih posledica na Latiènom, mada je istakao da sumnjaju u rezultate tih analiza.
Govedarica je kazao da je krajnja namjera žitelja tog dijela RS da zaustave dalje uništavanje, jer "žele da ostanu da žive na svojim imanjima, kao i njihove komšije preko granice, u susjednoj Goliji".
Na pitanje da li æe mještani pograniènog dijela RS primijeniti i radikalnije poteze, ukoliko efekat ne postignu diplomatski metodi, Govedarica je kazao da æe saèekati da vide kako æe se stvari dalje odvijati.
Podpredsjednik Odbora za zaštitu Latiènog i Golije Drago Peroviæ rekao je da su svi danas na Latiènom svjedoci izuzetno jake detonacije, a nakon toga i dimne zavjese, koja se raširila i ka susjednim podruèjima.
Peroviæ je rekao da oèekuju brzu i adekvatnu diplomatsku akciju posredstvom Vlade RS i BIH federacije, kako bi se do rješenja problema obustavilo dalje uništavanje naoružanja na tom podruèju.
„Prihvatili smo poziv na razgovor pomoænika ministra odbrane Rifeta Kosovca od koga æemo zatražiti trajno prekidanje uništavanja naoružanja u Goliji. A, od veèeras æe se nastaviti i potpisivanje peticije u Gacku, Nikšiæu i Plužinama, kojom æe se od nadležnih u Crnoj Gori zatražiti potpuni prekid ovih aktivnosti", kazao je Peroviæ nakon današnjeg sastanka tri odbora na Latiènom.
Peroviæ je rekao da æe "sve pokušati da se pregovorima riješi problem", a ukoliko ne bude razumijevanja nadležnih, odluèiæe se o daljim potezima na zaštiti životnog okruženja i egzistencije mještana.
Vojska je i danas uništavala naoružanje, a predsjednik Odbora za zaštitu Golije Dragutin Manojloviæ morao je da se iseli sa katuna na planini Latièno, gdje je ljetos dotjerao stado od 500 ovaca, koza i 20 govedi, jer je izvor sa kojih ih je napajao skoro presušio.
Manojloviæ je istakao da taj izvor nikada ranije nije presušivao, èak ni kada je na katunu bilo i po desetak domaæinstava sa znatno brojnijim stadima.
Novinarima je bilo zabranjeno da doðu na mjesto gdje su kasnije obavljena miniranja, uz obrazloženje da je veliki bezbjednosni rizik.
Nije bilo dozvoljeno ni da se vozilima priðe nedaleko od tog mjesta, veæ su brojne novinarske ekipe morale pješaèiti nekoliko kilometara uz planinu.
(kraj) mpa/isf