
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Crnogorska Vlada æe za 14 dana odgovoriti Helenik petroleumu na zahtjev za produženje roka za gradnju prve bušotine, najavio je ministar ekonomije Predrag Boškoviæ.
"Odgovoriæemo kada procijenimo koji je najbolji naèin da se iskoriste resursi kojima Crna Gora raspolaže", rekao je Boškoviæ Vijestima nakon sastanka sa èelnicima Helenik petroleuma i Jugopetrola na kojem je èlanovima Vlade predstavljen napredak u istraživanju nafte i gasa.
Grci su, kako je dodao, izložili sve argumente i sve što su do sada uradili.
U grèkoj delegaciji bili su izvršni direktor Helenik petroleuma Panos Kavulakos, èlan Borda Mihail Mirijantis i izvršni direktor Jugopetrola Konstantinos Atanasopulos, dok su u crnogorskoj bili potpredsjednik Vlade Miroslav Ivaniševiæ i Boškoviæ sa saradnicima.
Jedan od uèesnika sastanka rekao je da su Grci bili prilièno ubjedljivi i da su uspjeli da “omekšaju” predstavnike Vlade, koji su ranije procjenjivali da su male šanse da Heleniku bude produžen rok i da bi do sada nešto i uradio da je zaista htio.
U Vladi sada prevladava stav da bi za Crnu Goru bilo korisno novo produženje roka, jer bi se raskidom ugovora i davanjem koncesije novom investitoru posao odložio za pet godina, dok bi Helenik mogao da poène veæ za mjesec i po.
Rok za gradnju prve istražne bušotine u dijelu crnogorskog podmorja u blizini Ulcinja do sada je produžavan veæ dva puta, a posljednji je 31.
april.
Prvi put je rok produžen zbog prodaje veæinskog državnog paketa akcija Jugopetrola Helenik petroleumu 2002. godine, dok je sljedeæi razlog bilo neizvršavanje obaveza partnera u tom poslu, britanske kompanije Remko enerdži, koja je finansijski propala zbog neuspjelih istraživanja u nalazištu Sedam glava u Irskoj. Remko se zvanièno povukao tek krajem 2005. godine, a prije toga Grci, kako su objasnili, i nijesu mogli poèeti bušenje.
"Kašnjenje je rezultat problema koje je imao njihov prethodni partner u poslovima istraživanja nafte i gasa Remko, koji nije mogao ispoštovati obaveze koje je preuzeo. Koliko bi Jugopetrolu i Heleniku eventualno bio produžen rok, biæe stvar dogovora", kazao je Boškoviæ. "Svi se moramo angažovati da naðemo prihvatljivo rješenje".
Na sastanku u Vladi predstavljen je i nacrt zakona o nafti i gasu, koji je pripremila britanska advokatska firma Hogan&Hartson. Izmjene propisa odgovarale bi Grcima kojima, prema nezvaniènim informacijama, ne odgovara sadašnji Zakon o geološkim istraživanjima star više od decenije, jer ih ne štiti od konkurencije u istoj istražnoj oblasti, ali i Vladi s obzirom da su Jugopetrolu data velika ovlašæenja, jer je pisan u momentu kada je bio u vlasništvu države.
Crnogorska Vlada ima pravo da od Grka naplati pet miliona EUR garancije ako ne ispune obaveze iz ugovora u predviðenom roku.
(kraj) bvm