
Podgorica, (MINA) - Predsjednik Socijalistièke narodne partije (SNP) Predrag Bulatoviæ ocijenio je danas da su zakljuèci crnogorskog parlamenta o sadržaju ustavne povelje otvorili krizu implementacije beogradskog Sporazuma.
“Optužujem Demokratsku partiju socijalista (DPS) da je juèe otvorila novu fazu krize implementacije Sporazuma. SNP ne može tolerisati da se Skupština Crne Gore zakuje sa separatistièkim zakljuècima, a da mi u saveznom parlamentu izglasamo Sporazum”, rekao je Bulatoviæ u intervjuu agenciji MINA.
On je kazao da æe SNP insistirati da DPS odustane od zakljuèaka.
“Ako neæe na osnovu naših zahtjeva, onda oni koji pružaju dobre usluge, prije svega mislim na Evropsku uniju (EU) moraju to da urade na jedan ili drugi naèin. Mogu da ono što DPS falsifikuje, uèine nedvosmislenim i jasnim.
Znaèi li to da neæete podržati Sporazum u federalnom parlamentu?
Pošto imamo mehanizam da u Saveznoj skupštini odložimo izjašnjavanje o Sporazumu, mi to koristimo i nimalo nam ne smeta što se neko zbog toga uzrujava.
Ovo je trenutak kada se sve mora razjasniti. Krucijalna ustavna pitanja ne može da rješava ustavna komisija. Njih prethodno rješavaju akteri i posrednici i zato na tome insistiramo.
Da smo mi potpisivali Sporazum, to bi uslovili zahtjevima za neposrednim izborom poslanika u federalnom parlamentu, usvajanjem ustavne povelje u Skupštini SRJ i funkcionisanjem državnih organa do izbora novih.
Presudno za dalji razvoj odnosa u Crnoj Gori je da li æe biti neposrednih saveznih izbora. DPS od toga bježi, Milo Ðukanoviæ je zbog toga i potpisao beogradski Sporazum, u kojem to pitanje nije precizno definisano. Od toga ne odstupamo ni po koju cijenu.
Prvi korak smo ostvarili - postigli smo politièki sporazum sa Demokratskom opozicijom Srbije (DOS) i èlanicama Koalicije za Jugoslaviju.
Upravo oko ovih pitanja vodi se borba oko karaktera buduæe zajednice Crne Gore i Srbije. Ako ne obezbijedimo da to bude nedvosmisleno, postoji opasnost da se Sporazum pretvori u sporazum o savezu dvije države.
SNP optužuju da insistira na nastavku funkcionisanja federalnih organa zbog svojih funkcionera u Beogradu?
To su besmislene tvrdnje. Hoæe li oni ostati tri ili pet mjeseci duže u Beogradu, odgovaram, da se odmah mogu povuæi kuæi.
Na posljednjem sastanku sa DOS-om ponudio sam Miroljubu Labusu da preuzme federalnu vladu, jer mi nijesmo zainteresovani za funkcije radi funkcija. Nas interesuje kontinuitet organa radi kontinuiteta države.
Da li je moguæe da Srbija bira, a Crna Gora delegira svoje poslanike u parlament nove državne zajednice?
Ne. Ðukanoviæ krivotvori to pitanje. U Sporazumu piše da zakon o izboru poslanika u saveznu skupštinu, donosi skupština države èlanice u skladu sa naèelima utvrðenim ustavnom poveljom.
Time se govori o supremaciji ustavne povelje nad ustavima Crne Gore i Srbije. Tražimo da u ustavnoj povelji piše da se poslanici za skupštinu biraju neposredno, slobodno izraženom voljom graðana i po proporcionalnom sistemu. Tu ne može da bude dualizma. Ustavna povelja mora to da precizira.
Od nas se traži da to pitanje odložimo i prepustimo ustavnoj komisiji da bi DPS dilovao sa SDP-om, LS i albanskim strankama i da iz postojeæeg sastava parlamenta delegira 60 ili 70 odsto poslanika u saveznu skupštinu, da tamo obesmisle zajednièku državu.
Nemamo ništa protiv. Ako je veæina graðana spremna da podrži ove stranke na neposrednim saveznim izborima, da u Beogradu ruše zajednièku državu, neka tako bude.
Hoæete li pristati na uslove NS u formiranju lokalne vlasti?
Nije sporno koliko æe ko da dobije mandata u pojedinim opštinama. O tome postoje strogi koalicioni sporazumi. Centralno pitanje je konstituisanje organa lokalne samouprave u opštinama gdje smo osvojili veæinu kao koalicija, odnosno SNP, Srspka narodna stranka (SNS) i Narodna stranka (NS).
Zalažemo se da u svim opštinama sve stranke uèestvuju u konstituisanju lokalne samouprave, bez obzira na ostvareni rezultat i naèin nastupanja. Narednih dana æe se sastati sva tri predsjednika partija i poèeti dogovor.
Sudeæi po izjavama èelnika NS koalicija je pred raspadom. Kako to komentarišete?
Javno izreèene izjave su jedno, a dijalog o tim pitanjima izmeðu koalicionih partnera drugo. Cijenim da je važno što je došlo vrijeme da ni jedna partija ne može sama konstituisati ni opštinsku ni republièku vlast. Tendencija je da to rade dvije, najèešæe tri politièke partije i to je kvalitet za Crnu Goru da partije bez obzira šta ih veže, moraju jedna drugu da kontrolišu u vršenju vlasti.
Sada ne znam šta æe tražiti koalicioni partneri. Mislim da je neophodno da formiranju lokalne vlasti pristupimo u skladu sa ostvarenim rezultatima i potrebom da imamo najbolje kandidate. Zato nije bitno samo pitanje gradonaèelnika. Spreman sam da ukljuèujemo i ljude koji ne pripadaju ni jednoj od politièkih partija, a mogu da rade za dobro graðana.
Oèekujete li da neka od stranaka iz vaše koalicije podrži vladu
DPS-a?
Ubijeðen sam da DPS ne može raèunati na mandate naše koalicije za formiranje vlade.
Nas veže koalicioni sporazum da niko ne može napraviti savez sa partijama suverenistièkog bloka, posebno ne na republièkom nivou. To važi do trenutka kada bude do kraja završen posao oko oèuvanja zajednièke države. Po mom sudu, dok se u skladu sa našim shvatanjima usvoji ustavna povelja i konstituišu organi zajednièke države.
Da li æete podržati mandatara iz redova DPS-a?
Ne. Mislimo da treba donijeti odluku o skraæenju mandata Skupštini Crne Gore, raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora. Zato ne dolazi u obzir da podržimo bilo kojeg mandatara iz DPS-a.
Ukoliko LS želi da se skrati mandat skupštini i demontira vlast DPS-a, kako bi se otvorio proces demokratizacije, bili bi spremni da podržimo njihovog mandatara za prelaznu vladu, koja bi pripremala izbore. Mi u toj vladi ne bi uèestvovali.
Mi smo u parlamentu bezuslovno podržali da Vesna Peroviæ ostane na èelu Skupštine. Da je SNP imao drugaèiji stav, ona ne bi ostala na toj funkciji. Otvoreno smo podržali LS da krene putem demontaže sistema. Njihove prièe u kojima malo optužuju nas, malo DPS, neæe moæi da idu u nedogled. Što bi rekli pripadnici “Otpora” - “mi gledamo LS”.
Èelnici DPS-a tvrde da EU ne odgovaraju vanredni parlamentarni izbori. Da li je tako i Vama reèeno?
Nijesam s njima na tu temu razgovarao. Mislim da posao EU nije da odreðuje da li æe i kada biti izbori u Crnoj Gori i Jugoslaviji. Smiješno je što DPS to tvrdi.
Do izbora se dolazi na osnovu Ustava i zakona. Postoji veæina koja podržava neku vladu ili ne. U ovom trenutku imamo dvije varijante. Da LS napravi vladu sa DPS-om, što smatram potpuno legitimnim i oèekivanim. Na tu varijantu najviše tipujem.Moguæe je i da se LS odluèi za vanredne izbore.
(kraj) jrb/ isf