Odluka SEC-a ne povlaèi nalaz o krivici ili nevinosti
- Odluka SEC-a ne povlaèi nalaz o krivici ili nevinosti
- Post By urednik
- 15:14, 7 mart, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Odluka amerièke Komisije za hartije od vrijednosti da obustavi graðansku parnicu protiv bivših direktora Magyar Telekoma zbog navodne korupcije u privatizaciji crnogorske telekompanije, ne povlaèi za sobom nalaz o krivici ili nevinosti, saopšteno je iz Ambasade SAD u Podgorici.
Iz Ambasade su podsjetili da je predmet pod nazivom Komisija za hartije od vrijednosti i berzu (SEC) protiv Eleka Strauba, graðanska parnica koju je SEC pokrenuo odvojeno od bilo kakve kriviène istrage koju vodi crnogorska vlast.
»Graðanska parnica Komisije za hartije od vrijednosti i berzu pokrenuta je sa
namjerom da bude voðena, ne umjesto, nego paralelno sa radnjama koje preduzima crnogorska ili neka druga vlast«, saopšteno je Pobjedi iz Ambasade SAD.
Podsjeæa se da SAD oèekuju od crnogorske vlasti da istraži navode o nezakonitim radnjama u vezi s ovim sluèajem i da crnogorski tužioci i sudovi imaju mandat i sposobnost da to urade.
Iz Ambasade su kazali da vlast i graðani Crne Gore shvataju da je vladavina prava osnovna komponenta za napredak Crne Gore ka euroatlantskim integracijama.
Bivši èelnici Magyar Telekoma osumnjièeni su da su preko èetiri lažna konsultantska ugovora, sa 7,35 miliona EUR podmitili više zvaniènika crnogorske Vlade nakon privatizacije Telekoma Crne Gore 2005. godine.
Zbog sumnje da su poèinili to krivièno djelo, uz slièno i u Makedoniji, SEC je tužio Eleka Strauba, Tamasa Marvaija i Andrasa Ballogha. U SEC-u navode da su biši direktora Magyar Telekoma lažnim konsultantskim ugovorima, koji su skriveni kroz finansijske izvještaje kompanije u momentu kada su se njegove akcije kotirale na Njujorškoj berzi, obmanuti investitori na tom tržištu i da je kompanija prekršila amerièki zakon o antikorupcijskom ponašanju u inostranstvu.
Parnica protiv direktora pokrenuta je u decembru 2011. godine kada je SEC sa Deutsche i Magyar Telekomom ugovorom o poravnanju završio istragu protiv kompanija. Kompanije su tada platile 95 miliona USD, da ne bi išli na suðenje.
(kraj) bvm