Odluka Ustavnog suda dovešće do rasipanja glasova
- Odluka Ustavnog suda dovešće do rasipanja glasova
- Post By urednik
- 19:52, 15 februar, 2016

Podgorica, (MINA) - Odluka Ustavnog suda da proglasi nevažećom odredbe izbornog zakona prema kojima se potpisi za prijavu izbornih lista i kandidata za predsjednike države prikupljaju u Opštinskoj izbornoj komisiji dovešće do mnogo rasutih glasova partija koje neće ispuniti izborni cenzus, smatraju Demokrate.
“Odluka Ustavnog suda Crne Gore od 10. februara da odredbe Zakona o izboru odbornika i poslanika i Zakona o izboru Predsjednika Crne Gore, kojima je predviđeno da birač potpis za podršku izbornoj listi daje pred članovima Opštinske izborne komisije nijesu saglasne sa Ustavom i da prestaju da važe danom objavljivanja Odluke Ustavnog suda u Službenom listu Crne Gore, za Demokratsku Crnu Goru bez sumnje predstavlja duvanje u jedra Demokratskoj partiji socijalista (DPS)”, poručili su iz Demokratske Crne Gore.
Prema njihovim riječima, cilj postojećih zakonskih rješenja je sprječavanje evidentnih zloupotreba u davanju podrške birača pojedinim izbornim listama u izbornom procesu.
Iz Demokratske Crne Gore smatraju da u državi gdje se u izbornom procesu ne vrši provjera potpisa birača, odnosno autentičnost njihove podrške izbornoj listi, ispunjenje tog uslova za predaju izborne liste nije predstavljalo nikakav problem ni onim političkim subjektima koji su na izborima dobijali značajno manji broj glasova od broja podrške birača koje su prikupili njihovim izbornim listama.
Time se, kako su naveli, dovodi u pitanje ntegritet izbornog procesa u Crnoj Gori.
Demokrate su ocijenile da će posljedica odluke Ustavnog suda biti da se u režiji DPS-a na izborima pojavi veliki broj satelitskih partija koje gotovo i da ne postoje, osim na papiru, kako bi došlo do zbunjivanja biračkog tijela, rasipanja glasova i značajnog sužavanja besplatnog medijskog prostora saglasno Zakonu u izbornoj kampanji.
“A na veliki broj rasutih glasova partija koje neće ispuniti izborni cenzus, primjenom Dontove formule, DPS svakako računa”, saopštile su Demokrate.
Prema njihovim riječima, činjenica da Odluka Ustavnog suda nije donešena jednoglasno ukazuje na njenu problematičnost, a, dodali su, obrazloženje Odluke još uvijek nije dostupno javnosti.
Ono što je posebno problematično jeste, kako smatraju, mijenjanje izbornog zakona u toku izborne kampanje.
U saopštenju Demokrata se navodi da je predsjednik države danas donio Odluku o raspisivanju izbora za odbornike u Skupštini Opštine Tivat.
U vremenu donošenja Odluke o raspisivanju navedenih izbora, do objavljivanja naznačene Odluke Ustavnog suda, na snazi će, kako se navodi, biti odredbe Zakona o izboru odbornika i poslanika, koje obavezuju da se potpis birača za podršku izbornoj listi daje pred članovima Opštinske izborne komisije.
Kada Odluka Ustavnog suda bude objavljena u Službenom listu Crne Gore, a imajući u vidu praksu u radu Ustavnog suda, niko ne može biti siguran kada će se to desiti, prestaće da, kako su objasnili, važi odredba o obaveznosti davanja potpisa birača za podršku izbornoj listi pred Opštinskom izbornom komisijom.
“Pravila izbornog procesa za sve učesnike u izbornom postupku moraju biti poznata na dan donošenja odluke o raspisivanju izbora”, ukazale su Demokrate.
Iz te partije su kazali da stavljanje van pravne snage odredbi izbornog zakona u toku izborne kampanje neminovno dovodi do pravne nesigurnosti učesnika u izbornom procesu.
To je, kako su poručili, nedopustivo u svakoj demokratskoj državi u kojoj je zakonitost izbora imperativ izborne demokratije.
“Demokratama je prihvatljiva samo hitna i neodložna primjena, ali ne i promjena izbornog zakonodavsta u toku izborne kampanje”, saopšteno je iz te partije.
Navodi se da ta partija nema bojazan od bilo kog rješenja, makar ono bilo mnogima i teško dostižno, jer je, dodaje se, partijska infrastruktura koju su izgradili u rekordno kratkom vremenu spremna da odgovori svim zadacima.
“Sa svega navedenog, puna primjena seta izbornih zakona, koje je prije godinu i po donijela Skupština Crne Gore, kao najviši zakonodavni organ, imperativ je i azbuka demokratije”, zaključuje se u saopštenju.
(kraj) tpr