
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Crnogorska Vlada odluèiæe za desetak dana da li æe sa Jugopetrolom i Helenik petroleumom nastaviti posao gradnje prve naftne bušotine u Crnoj Gori ili raskinuti Ugovor o tome, najavio je ministar ekonomije Predrag Boškoviæ.
"Za desetak dana sastaæemo se ponovo sa predstavnicima Helenik petroleuma i razgovarati o trenutnoj situaciji u poslovima istraživanja nafte i gasa u podmorju. Vidjeæemo kakvi su njihovi zahtjevi i argumenti i poslije toga definisati stav", rekao je Boškoviæ Vijestima.
On nije želio da potvrdi ni demantuje da li su investitori ponovo tražili produženje roka za gradnju bušotine, ali ni da li su šanse da im se udovolji zahtjevu veoma male, kako je nezvanièno reèeno u Vladi prošle sedmice.
Delegacija crnogorske Vlade koju je predvodio Boškoviæ, sastala se krajem februara u Atini sa èelnicima Helenik petroleuma, a oni su je tada obavijestili da žele da buše u blizini Ulcinja, gdje je prema nezvaniènim informacijama, dokazano da postoje rezerve gasa koje je isplativo eksploatisati.
Grci bi na sastanku trebalo da ponude svoju verziju propisa koji regulišu poslove istraživanja i eksploatacije gasa i nafte, jer nijesu zadovoljni crnogorskim, a tražiæe i da ih država zaštiti od moguæih konkurenata u podruèju gdje bi gradili bušotinu.
Rok za gradnju prve naftne bušotine Vlada je produžavala veæ dva puta. Prvi put je Vlada to objasnila usporavanjem aktivnosti investitora zbog privatizacije Jugopetrola i prodaje kontrolnog paketa akcija Heleniku. Drugi put je objašnjeno da je to zbog finansijskih problema britanske kompanije Ramko enerdži koja je bila partner u istraživanju i koja se povukla iz posla.
Na pitanje zbog èega taj posao stalno odugovlaèi i zašto je Vlada ranije produžavala rokove, Boškoviæ je odgovorio da je to suviše ozbiljan posao da bi se tako lako moglo ulaziti i izlaziti iz njega.
"Nijesu mala ulaganja u pitanju, veæ stotine miliona", rekao je on.
U sluèaju raskida aranžmana sa Jugopetrolom i Helenikom, Vlada bi raspisala tender za dodjelu koncesija za istraživanje nafte i gasa i gradnju bušotine povjerila drugim kompanijama.
Prema rijeèima Boškoviæa, raskid ne bi bio gubitak za Crnu Goru, s obzirom na to da veæ ima dosta zainteresovanih investitora za taj posao.
Prema ranijim tvrdnjama, Vlada ima pravo da od Helenika naplati dogovorenu svotu novca ako ne urade sve što je predviðeno, ali javnosti nije poznato koji je to iznos.
Grupa za promjene je protiv produženja roka i smatra da Vlada mora naplatiti iznos garantovan u sluèaju kršenja obaveze koncesionara.
Izvršni direktor GZP Nebojša Medojeviæ smatra da Vlada treba da raspiše tender u kojem æe koncesiona nadoknada, porezi, doprinosi i takse biti toliki da državi ostane 50 odsto prihoda dobijenih eksploatacijom gasa i nafte.
On kaže da je sadašnja ponižavajuæa i u svijetu neviðena nadoknada od dva odsto koju je ugovorila ova "nestruèna i nesposobna Vlada" neodrživa i lako može biti opozvana na arbitraži. On tvrdi da je Ugovor o koncesiji Vlada nezakonito produžavala.
To je ministar ekonomije Predrag Boškoviæ demantovao, objašnjavajuæi da koncesija nije istekla i da su njeno trajanje i rok za gradnju bušotine dvije potpuno razlièite stvari.
(kraj) bvm