
Rijad, (MINA) - Ovogodišnji arapski samit, obilježen sukobima i podjelama lidera, završen je danas u sirijskoj prestionici odbijanjem Bagdada da podrži konaèno saopštenje jer u njemu nema osude terorizma u Iraku.
Skup je od poèetka bio izvor kontroverzi. Lideri regionalnih sila, koje su i saveznici Sjedinjenih Amerièkih Država, Egipta, Saudije Arabije i Jordana bojkotovali su samit zbog nezadovoljstva ponašanjem Sirije, dok Liban nije poslao nijednog zvaniènika.
Saudijska Arabija, Egipat i Jordan bojkotovali su skup "zbog uloge Sirije u ometanju izbora novog predsjednika Libana". Od ukupno 22 šefova država Arapske lige, deset se nije pojavilo u Damasku.
Iraèki predstavnici su iznijeli primjedbe na tekst rezolucije na posljednjoj sesiji, kada je predsjedavajuæi Arapske lige Amr Mousa proèitao "Deklaraciju iz Damaska", konaèno zajednièko saopštenje.
Iraèki potpredsjednik Adil Abdul-Mahdi izrazio je uzdržanost povodom teksta rezolucije buduæi da u njemu nema onoga što je dogovoreno na zatvorenom sastanku, prenose agencije.
"On ne spominje napore iraèke vlade za nacionalno pomirenje i ne osuðuje terorizam i nasilje", rekao je Abdul-Mahdi.
U konaènoj verziji deklaracije, lideri su pozvali "iraèku braæu da odmah zaustave krvoproliæe i saèuvaju živote nevinih graðana", kao i da se ubrza odlazak stranih trupa.
Konaèna rezolucija samita, usvojena odvojeno od konaène deklaracije, ima umjereniji ton. U njoj se, izmeðu ostalog, poziva Izrael da prihvati predlog Arapske lige iz 2002. i istovremeno je izražena podrška izraelsko-palestinskim mirovnim pregovorima.
Libijski predsjednik Moamer Gadafi izrugivao se svojim kolegama zbog nejedinstva i nedjelovanja. U obraæanju samitu, on je upozorio arapske zemlje da æe biti "marginalizovane i pretovrene u ðubre" ako se ne reogranizuju.
Gadafi je ismijao ideju da bi Arapi mogli da saraðuju na zajednièkom nuklearnom programu, predloženom na samitu 2006. i podržanom prošle godine.
"Kako možemo to da uradimo? Mrzimo se meðusobno", rekao je Gadafi navodeæi da se arapske obavještajne službe uzajamno špijuniraju.
Sirijski zvaniènici su, meðutim, insistirali da je samit bio uspješan. Predsjednik Sirije Bašar Asad rekao je da spor koji je sinoæ izbio, predstavlja razlog za optimizam.
"Bilo je iskrenosti i najvažnija stvar je da je iskrenost prihvaæena uprkos mnogobrojnim razlikama", rekao je Asad.
Arapski lideri su u "Deklaraciji iz Damaska" takoðe podržali Ujedinjene Arpaske Emirate u teritorijalnom sporu s Iranom i pozvali na mirno rješenje, dok je Teheran to odbacio kao miješanje u unutrašnje poslove.
U deklaraciji se navodi da bi rješenje spora u zalivu oko tri ostrva pomoglo poboljšanju odnosa izmeðu arpaskog svijeta i Irana.
Samit je kao i svake godine završio usvajanjem više rezolucija o razlièitim bliskoistoènim pitanjima koje su dovoljno izvagane tako da zadovolje sve, maskirajuæi time velike razlike.
(kraj) tmi