Održana prekogranièna vježba zaštite i spašavanja od poplava
- Održana prekogranièna vježba zaštite i spašavanja od poplava
- Post By urednik
- 19:57, 31 maj, 2013

Podgorica, (MINA) – Prekogranièna vježba zaštite i spašavanja od poplava, koja je danas održana u Beranama, predstavlja još jedan korak ka unaprjeðenju regionalne saradnje i zajednièkog odgovora na vanredne situacije, ocijenjeno je iz Direktorata za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Obuku su organizovali Direktorat i FORS Montenegro, u partnerstvu sa Sektorom za vanredne situacije MUP-a Srbije, u okviru projekta Prekogranièna zaštita i spašavanje od poplava, koji finansira Evropska unija.
Vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za vanredne situacije, Ljuban Tmušiæ, kazao je da je vježba koja je danas održana na obalama Lima u potpunosti ispunila sva oèekivanja.
Tmušiæ je dodijelio meðunarodne sertifikate spasiocima koji su, nakon èetvorodnevne obuke, u dvije radne vježbe, prikazali usvojena znanja.
Pripadnici opštinskih službi zaštite i spašavanja iz Nikšiæa, Pljevalja, Berana, Prijepolja, Priboja i Nove Varoši, uz asistenciju pripadnika direktorata dvije države i rukovoðenje sertifikovanih instrutruktora Gorske službe spašavanja Hrvatske, izveli su akciju spašavanja ugroženih osoba iz Lima.
U akciji su, kako se navodi u saopštenju, demonstrirali èetiri tehnike spašavanja na brzim vodama ili poplavama ugroženih podruèja.
Nakon toga je izvedena akcija spašavanja iz potopljenog vozila u kojoj su demonstrirane tehnike navoðenja èamca pomoæu užadi, zbrinjavanje i izvlaèenje povrijeðenih uz pomoæ tehnike traverza na mostu “Niko Strugar”, pretraga terena u cilju pronalaženja jednog unesreæenog i njegovo izvlaèenje.
„Današnja prekogranièna vježba predstavlja još jedan u nizu koraka ka unaprjeðenju regionalne saradnje i zajednièkog odgovora na vanredne situacije“, ocijenio je Tmušiæ.
Prema njegovim rijeèima, regionalno povezivanje znaèajno poveæava efikasnost i upotrebljivost svih raspoloživih ljudskih i materijalnih resursa.
„Što u velikoj mjeri poboljšava kvalitet odgovora na vanredne situacije i od izuzetne je važnosti kako bi se pomoæ ugroženom stanovništvu pravovremeno ukazala i sprijeèile veæe posljedice“, kazao je Tmušiæ.
On je istakao da je od velike važnosti regionalno i šire povezivanje, s obzirom na klimatske promjene, globalno zagrijavanje i poveæan rizik od nastanka prirodnih katastrofa, èije su posljedice u prethodnom periodu osjetili i graðani Crne Gore.
Menadžer projekta iz FORS Montenegro Tamara Todoroviæ je najavila nastavak zajednièkih aktivnosti, posebno u dijelu nabavke opreme koja æe biti korištena u sluèaju poplava, i treninge za predstavnike ostalih nivoa zaštite i spašavanja.
(kraj) gop