
Podgorica, (MINA) – Strategija biodiverziteta sa akcionim planom od 2009. do 2014. godine znaèajan je dokument kojim se, izmeðu ostalog, utvrðuje stanje biodiverziteta i ekosistema, nihova zaštita i održivo korišæenje, saopšteno je danas iz Ministarstva turizma i zaštite životne sredine.
Iz Vlade je saopšteno da je danas ddržana Javna rasprava povodom usvajanja Nacrta nacionalne strategije biodiverziteta sa akcionim planom od 2009. do 2014. godine.
Iz Ministarstva je pojašnjeno da se Strategijom utvrðuje stanje biodiverziteta i ekosistema, zatim zaštita i unapreðenje svih komponenti biološkog diverziteta, njihovo održivo korišæenje i pravedna raspodjela koristi od upotrebe genetskih resursa, kao i prijetnje i osnovni uzroci gubitka biodiverziteta.
Osnovna uloga Strategije, kako navode, je jaèanje svijesti o potrebi oèuvanja biodiverziteta, pružanja podrške razvoju mehanizama potrebnih za promovisanje njegovog oèuvanja.
Aktivnosti predviðene projektom bazirane su i na jaèanju saradnje na lokalnom, regionalnom i meðunarodnom nivou i omoguæavanju lakšeg pristupa fondovima meðunarodnih, nacionalnih i privatnih organizacija, kao i nauènu i tehnièku saradnju.
Pomoænik ministra turizma i zaštite životne sredine, Siniša Stankoviæ, ukazao je na znaèaj dokumenta, s obzirom na èinjenicu da se po bogatstvu flore i faune i raznovrsnosti ekosistema Crna Gora nalazi meðu vodeæim zemljama u Evropi.
Izrada Strategije biodiverziteta sa akcionim planom rezultat je èetrnaestomjeseènog rada u okviru projekta Ministarstva turizma i zaštite životne sredine i UNDP-a, kao implementacione agencije.
Projekat je odobren i finansiran od strane Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF-a).
Objašnjeno je da je izrada Strategije biodiverziteta sa akcionim planom poèetni korak u ispunjavanju obaveza iz Konvencije o biološkoj raznovrsnosti (CBD) koju je Crna Gora nakon nezavisnosti preuzela sukcesijom, u junu 2006. godine.
Navodi se da je projekat je slijedio Uputstva za pripremu Studije zemlje, koja su predviðena programom za oèuvanje životne sredine Ujedinjenih nacija, kao i uputstva za planiranje nacionalnog biodiverziteta.
Nacionalna Strategija biodiverziteta sa akcionim planom dokument je koji donosi Vlada na period od pet godina, na prijedlog Ministarstva.
“Zbog kompleksnosti obaveza zaštite biološkog diverziteta, koje su utvrðene Zakonom o zaštiti prirode i CBD, a u skladu sa pozitivnom praksom Vlade Crne Gore, u procesima vezanim za donošenje strateških dokumenata obezbijeðeno je široko uèešæe odgovornih aktera”, navode iz Ministarstva.
Najvljeno je da æe naredna Javna rasprava biti održana 27. januara u Podgorici.
(kraj) mil