
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U M:tel digitalnoj fabrici je, za pola godine postojanja, održano preko 60 okupljanja, prezentacija, MeetUpova, panel diskucija i radionica, čiji je cilj jačanje startap i digitalne zajednice u Crnoj Gori, saopštili sunjeni predstavnici.
šefica M:tel digitalne fabrike, Sanja Simonović, kazala je agenciji Mina-business da je rad Digitalne fabrike, imeđu ostalog, obilježilo nedavno lansiranje aplikacije KissMatch, prve tog tipa na našem području.
Ona je podsjetila da kompanija M:tel ima iskustva sa startapovima, s obzirom na to da je prije par godina investirala u starap TourGuide, dok će lansiranje i investiranje u KissMatch aprlikaciju, koja predstavlja svojevrsnu dejting aplikaciju, biti pun pogodak.
„KissMatch je prva aplikacija te vrste koja kreće sa Balkana, a od nedavno je dostupna za skidanje na Google Play Storu. M:tel je dugo osluškivao želje i potrebe korisnika, naročito mlađih, i odlučio da krene sa lansiranjem KissMatcha, jer je činjenica da se komunikacija u budućnosti seli na aplikacije“, rekla je Simonović.
Ona je dodala da je KissMatch aplikacija najsličnija Tinderu i da je trenutno dostupna za skidanje samo na adroid platformi, dok će u dogledno vrijeme biti i na IOS-u.
Simonović je objasnila da se profilna aplikaciji može napraviti tek nakon odgovora na 20 pitanja, na osnovu kojih se određuje procenat slaganja sa drugim osobama koje koriste aplikaciju.
„Da bi se došlo u intetakciju, korisnik mora poslati poljubac drugome i ukoliko se on poklapa, otvara se čat i tada se može vidjeti cijeli profili osoba i što je
najvažnije početi komunikacija. Dok se ne poklope poljupci, korisnici ne mogu vidjeti jedni drugima kompletne profile već samo slike usana, čime zadržavamo i neki elemenat misterije“, rekla je Simonović.
Aplikacija će uskoro biti lansirana u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Kanadi, Brazilu, Holandiji i zemljama regiona.
Simonović je podsjetila da je M:tel digitalna fabrika razvojni put počela sa Startap akademijom, prvom tog tipa koja je održana u Crnoj Gori. Ona kazala da je kompanija M:tel prvi telekomunikacioni operater koji je investirao u otvaranje HUB-a.
„Naša prva startap akademija, koja je nedavno završena, okupila je 21 tim. Njihove ideje bile su raznovrsne, od aplikacije koja je predviđena za pomoć ljudima iz Crne Gore koji odu u inostranstvo da traže posao, do one koja služi za promociju i umrežavanje sportista“, kazala je Simonović.
Ona smatra da su razvovrsne i originalne ideje optimistične i pokazuju da Crna Gora ima potencijala da u svijetu startapa učini mnogo.
Simonović je podsjetila i da je izabrano troje finalista akademije, među kojima startap pod nazivom Kukica, koji predstavlja svojevrsan online shop, odnosno mjesto gdje svi balkanski kreativci mogu da kače rukotvorine.
Ona je dodala da je drugoizabrani tim, Tech u poljoprivredi, vezan za tu privrednu granu i cilj mu je umrežavanje poljoprivrednika i primjena modernih tehnologija. Nagradu je dobila i ekipa okupljena oko startapa City Beep, čija aplikacija omogućava pronalazak zanimljivih lokacija u gradu i njihovo rezervisanje.
„Nakon ljeta biće organizovana druga Startap akademija M:tel digitalne fabrike tako da timovi imaju cijelo ljeto da osmisle ideje, okupe timove, kreiraju, osmisle i što je najvažnije profitiraju“, poručila je Simonović.
Cilj M:tel digitalne fabrike je traganje za novim idejama i ljudima koji su spremni da pokrenu sopstveni tehnološki biznis i freelancerima koji traže inspirativan prostor u kome će stvarati.
„Kompanija M:tel će biti eventualni partner za promociju, distrubuciju i ulaganje u najbolje projekte. Dakle, ukoliko se uklopi u strateške pravce razvoja M:tel je potencijalno zainteresovan da investira u dalji razvoj tog proizvoda“, kazala je Simonović.
M:tel digitalna fabrika otvorena je 20. septembra, a jedan od najvažnijih segmenata je i coworking prostor.
(kraj) nar/anm