Odugovlaèenje postupaka obeshrabruje žrtve diskrimiancije
- Odugovlaèenje postupaka obeshrabruje žrtve diskrimiancije
- Post By urednik
- 18:57, 8 jun, 2011

Podgorica, (MINA) – Ogranièeni kapaciteti i znanje o procesuiranju sluèajeva nasilja i diskriminacije prema LGBT osobama dovode do odugovlaèenja postupaka u Crnoj Gori, što obeshrabruje žrtve, saopštila je danas grupa nevladinih organizacija (NVO).
LGBT Forum Progres, Centar za graðansko obrazovanje, Akcija za ljudska prava, Centar za antidiskriminacije Ekvista i Juventas pozdravili su danas prvostepenu presudu Višeg suda u Beogradu kojom je usvojena tužba beogradske nevladine organizacije Gej strejt alijanse (GSA) protiv lista Pres /Press/.
Presudom se, kako su objasnili, utvrðuje da tekstovi – komentari èitalaca objavljeni na Internet sajtu Pres onlajn /Press online/ predstavljaju govor mržnje prema LGBT populaciji.
“Ova presuda ima širi regionalni znaèaj i jasna je poruka svim medijima da je potrebno da pojaèaju pažnju i kapacitete kako se na on lajn izdanjima štampanih novina i razlièitim portalima ne bi promovisala i širila mržnja i netrpeljivost prema LGBT osobama”, kaže se u saopštenju grupe organizacija.
Oni su naveli da je pokretanje rada prve vidljive LGBT organizacije i prvo javno deklarisanje homoseksualne osobe u Crnoj Gori izazvalo veliku pažnju, a da je na internetu dozvoljeno objavljivanje više stotina “jako negativnih, primitivnih i uvrijedljivih komentara, kao i direktnih prijetnji”.
“Mediji su samostalno i ukazivanjem od strane NVO znaèajan broj njih sklonili. Ipak suština je da svijest o zabrani diskrimimacije mora postojati u samim medijima i da mora biti poboljšana procedura koja tretira postavljanje i moderiranje komentara”, poruèeno je iz tih organizacija.
Oni navode da je primjena postojeæeg antidiskriminatornog zakonodavstva u Crnoj Gori krajnje ogranièena, èemu, kako smatraju, doprinosi odlaganje usvajanja izmjena Zakona o zaštitniku ljudskih prava i sloboda.
Taj korak, dodaje se, predstavlja osnov za primjenu Zakona o zabrani diskriminacije.
“Limitirani su kapaciteti i znanje kako da se procesuiraju sluèajevi nasilja i diskriminacije prema LGBT osobama. To proizvodi odugovlaèenje postupka koji žrtve obeshrabruje. Postupci zbog diskriminacije pred osnovnim sudovima ne pokreæu se ni nakon deset mjeseci od podnijetih tužbi”, saopštile su NVO.
Prema podacima LGBT Foruma Progres, dodaje se, do danas su prijavljena dva sluèa nasilja nad LGBT osobama, a Osnovnom sudu u Podgorici podnijete su tri tužbe protiv diskriminacije.
“Upravi policije i Osnovnom državnom tužiocu je podnijeto ukupno 11 prijava zbog uznemirivanja LGBT osoba i širenja mržnje i netrpeljivosti”, kaže se u saopštenju.
Akcija za ljudska prava, kako su podjetili, uradila je predlog dopune nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Kriviènog zakonika, a predložena je dopuna koja, izmeðu ostalog, predviða kaznu za propagiranje netrpeljivosti i diskriminacije na temelju pola, invaliditeta, seksualne orijentacije, rodnog identiteta, ili drugog liènog svojstva.
“Rad na poboljšanju položaja i prava LGBT osoba u Crnoj Gori posebno otežava aktuelni ministar za ljudska i manjinska prava (Ferhat Dinoša) koji dvije godine u kontinuitetu nastavlja sa homofobnim izjavama i potpunim suštinskim blokiranjem i odbijanjem svih LGBT inicijativa”, navele su organizacije.
Dinoša, kako se navodi, i pored traženja civilnog društva, odbija da podnese ostavku ili se izvini LGBT populaciji zbog njenog tretiranja kao “skupine èije postojanje ga ne èini sreænim”.
“Do ovog trenutka ministar uživa punu podršku Vlade koja suštinski u potpunosti stoji iza njegovih izjava i pristupa u radu”, saopštile su NVO.
(kraj) boj