O’Flaerti: Predložene izmjene Zakona o javnim okupljanjima ne treba usvojiti

Podgorica, (MINA) - Komesar Savjeta Evrope za ljudska prava Majkl O’Flaerti pozvao je poslanike crnogorskog parlamenta da ne usvoje predložene izmjene Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama koje, kako je naveo, nijesu u skladu sa međunarodnim standardima i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (EKLJP).
O’Flaerti je kazao da je zabrinut zbog Nacrta izmjena Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, navodeći da parlament Crne Gore ne bi trebalo da usvoji izmjene kojima se prekomjerno ograničava sloboda mirnog okupljanja.
„Predložena opšta zabrana javnih okupljanja na auto-putevima, magistralnim i regionalnim putevima, kao i na graničnim prelazima – ukoliko bi takva okupljanja mogla da ugroze bezbjednost saobraćaja, ometaju njegov tok, ili otežaju kretanje građana – predstavlja pretjerano ograničenje i podriva samu suštinu prava na mirno okupljanje", istakao je O’Flaerti.
Prema njegovim riječima, iako sloboda okupljanja može biti predmet određenih ograničenja, Evropski sud za ljudska prava dosljedno je isticao da okupljanja predstavljaju legitiman način korišćenja javnog prostora, uključujući ulice i puteve, i da svaka zabrana mora biti nužna u demokratskom društvu i srazmjerna legitimnom cilju koji se želi postići.
"Opšte zabrane rijetko ispunjavaju ove kriterijume. Umjesto toga, svako okupljanje treba procjenjivati pojedinačno", istakao je O’Flaerti.
On je dodao da je Evropski sud naglasio i da su demonstracije u javnom prostoru gotovo uvijek povezane sa određenim stepenom ometanja svakodnevnog života, uključujući saobraćaj, i da vlasti ne bi smjele da se isključivo oslanjaju na saobraćajne razloge prilikom zabrane okupljanja.
O’Flaerti je kazao da je zabrinut zbog predloga da se značajno povećaju novčane kazne za organizatore i učesnike neodobrenih javnih okupljanja.
„Prekomjerne finansijske sankcije mogu imati efekt "hlađenja" kada je u pitanju ostvarivanje prava na okupljanje i obeshrabriti građane da organizuju ili učestvuju u javnim demonstracijama", kazao je O’Flaerti.
On je podsjetio da je Evropski sud za ljudska prava u više navrata isticao da preoštre kazne mogu predstavljati posredan oblik kršenja prava na slobodu okupljanja.
Sloboda okupljanja, kako je naglasio O’Flaerti, predstavlja temelj svakog demokratskog društva.
"Omogućava građanima da javno izraze svoje stavove, da pozivaju vlasti na odgovornost i da učestvuju u političkom i društvenom dijalogu", rekao je O’Flaerti, dodajući da države imaju pozitivnu obavezu da olakšaju i zaštite mirna okupljanja.
Prema njegovim riječima, svaki pokušaj da se to pravo ograniči mora se sprovoditi uz najveći mogući oprez i biti podvrgnut strogoj provjeri.
To je, kako je ukazao, navedeno i u Smjernicama o mirnim okupljanjima koje su pripremili Venecijanska komisija i Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
„Uzimajući u obzir sve navedeno, pozivam poslanike u Crnoj Gori da ne usvoje predložene izmjene Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama", naveo je O’Flaerti.
On je preporučio da se organizuju inkluzivne i transparentne javne konsultacije o predloženim ograničenjima, uz učešće civilnog društva.
"Ohrabrujem da se Nacrt izmjena uputi Venecijanskoj komisiji na mišljenje, kako bi se osiguralo da eventualne zakonske promjene budu u skladu sa međunarodnim i evropskim standardima ljudskih prava“, zaključio je O’Flaerti.