Oko 30 odsto interno raseljenih nema riješen pravni status
- Oko 30 odsto interno raseljenih nema riješen pravni status
- Post By urednik
- 21:05, 9 jun, 2014

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori oko 30 odsto interno raseljenih nije podnijelo zahtijev za riješavanje svog položaja, rekao je ministar rada i socijalnog staranja Predrag Boškoviæ, navodeæi da æe neregulisanjem statusa do kraja godine ta populacija izgubiti sve benefite koje dobija od države.
On je danas, kako je saopšteno iz Ministarstva, razgovarao sa savjetnicom za koordinaciju politike vezane za pitanja Roma iz Direktorata za proširenje Evropske komisije Martom Garsia Fidalgo, koja boravi u zvaniènoj posjeti Crnoj Gori.
Glavne teme sastanka odnosile su se na, kako se navodi, rješavanje statusa romske populacije u Crnoj Gori, kao i pitanja vezana za obrazovanje, socijalnu i zdravstvenu zastitu, zapošljavanje i rješavanje stambenih pitanja.
“Boškoviæ je prezentovao aktivnosti koje Vlada Crne Gore sprovodi u procesu socijalizacije i inetgracije raseljenih osoba, sa akcentom na romsku populaciju, istièuæi da je Crna Gora donijela niz strateških dokumenata koji su dali pozitivne rezultate u oblasti obrazovanja, zdravstvene zaštite i zapošljavanja, ali da se još mora raditi na rješavanju njihovog pravnog statusa”, kaže se u saopštenju Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Boškoviæ je rekao da je Crna Gora veæ èetiri puta produžavala rok za rješavanje statusa interno raseljenih osoba, navodeæi da i poredetoga njih oko 30 odsto, od kojih je najveæi broj predstavnika Roma, nije podnio zahtjev kako bi riješili svoje položaj.
“Neregulisanjem statusa do 31. decembra ova populacija æe izgubiti sve benefite koje dobija od države Crne Gore, a koji se odnose na obrazovanje, zdravstvu i socijalnu politiku i politiku stanovanja”, dodao je Boškoviæ.
Prema njegovim rijeèima, obrazovanja Roma i Egipæana (RE) je važan segnment u procesu njihove socijalizacije i integracije, ali i preduslov za zasnivanje radnog odnosa, navodeæi da se Ministarstvo može pohvaliti uspjehom koji je napravilo u prethodnom periodu u tim oblastima.
“Crna Gora kroz Projekat Regionalnog stambenog programa riješiæe stambeno pitanje za 6.063 osoba, taènije 1.177 domaæinstava, koja spadaju u najranjivije kategorije raseljenih, a na Kampu Konik na kojem žive pripadnici RE populacije gradiæe se 120 stambenih jedinica“, naveo je Boškoviæ.
Kako je kazao, aktivnosti Vlade usmjerene su na inteziviranje bilateralne saradnje sa zemljama porijekla i direktne komunikacije sa raseljenim i interno raseljenim osobama na terenu, naroèito sa Vladom Kosova, odakle je trenutno najveæi broj raseljenih osoba smješteno u Kampu Konik.
“U prošloj godini 14 porodica sa 74 èlana su se vratile u zemlju porijekla, od kojih se najveæi broj njih vratio u Kosovo. Do sada su 103 porodice izrazile želju da se vrate u zemlju portijkla i trenutno se radi na realizaciji njihovih zahtjeva”, rekao je Boškoviæ.
Za, kako je dodao, 46 porodica sa Kampa Konik II je odobren povratak u Kosovo sa bezbjedonosnog aspekta.
Garsia Fidalgo ocijenila je da je Crna Gora, po pitanju RE populacije, napravila ozbiljne pomake, o èemu govore podaci i informacije koje je dobila od Boškoviæa, istièuæi da je rješavanje statusa RE populacije jako važno za njih kako bi moglil ostvariti prava kao i graðani Crne Gore.
Ona je dodala da æe Evropska komisija nastaviti da pruža podršku politici koju Crna Gora vodi u ovoj oblasti i kroz IPA projekte.
(kraj) teo