Okonèana dva postupka od poèetka godine
- Okonèana dva postupka od poèetka godine
- Post By urednik
- 14:58, 4 maj, 2013

Podgorici, (MINA-BUSINESS) - Arbitražni odbor za vansudsko rješavanje sporova, koji djeluje pri Privrednoj komori (PKCG), od poèetka godine je okonèao dva arbitražna postupka, èija vrijednost iznosi preko 457 hiljada EUR.
Iz PKCG je agenciji Mina-business saopšteno da je jedan spor riješen u okviru Spoljno-trgovinske arbitraže, koja djeluje u okviru te privredne institucije, s obzirom da je tužilac bilo preduzeæe iz inostranstva. U toku je postupak po nekoliko tužbi, koje se, kako je navedeno, razmatraju pred Spoljno-trgovinskom arbitražom PKCG.
Arbitražni odbor je, kao nezavisan organ koji pruža moguænost vansudskog rješavanja sporova, jeftiniji, brži, neposredniji i manje formalan u poreðenju sa redovnim sudskim postupkom.
Predstavnici PKCG saopštili su da ta privredna institucija posveæuje posebnu pažnju promociji vansudskog rješavanja privrednih sporova, kroz rad svojih odbora i udruženja. Tako su obuka i edukacija privrednika, kroz organizovanje seminara i okruglih stolova za privrednike, meðu osnovnim aktivnostima PKCG, koje su namijenjene promociji vansudskog rješavanja sporova.
Iz PKCG su podsjetili da je, u cilju edukacije i specijalizacije arbitara za efektivnije voðenje privrednih sporove, u aprilu prošle godine u Bonu potpisan Sporazum o saradnji izmeðu spoljnotrgovinkih arbitraža i centara za medijaciju privrednih komora iz regiona i Centra za arbitražu Njemaèke (DIS).
Sporazum su potpisali predstavnici tih institucija iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske, Crne Gore i Srbije, koji smatraju da trgovinska arbitraža, medijacija i drugi oblici alternativnog rješavanja sporova obezbjeðuju stabilnost meðunarodnoj trgovini.
“Takav vid saradnje rezultiraæe unaprijeðenjem arbitraže, medijacije i drugih oblika alternativnog rješavanja sporova, kao sredstava za njihovo rješavanje koji proizilaze iz meðunarodnih poslovnih transakcija”, saopšteno je iz PKCG.
Oni su dodali da je arbitraža na raspolaganju crnogorskim privrednicima, izmeðu ostalog i zbog brojnih prednosti koje nudi prilikom rješavanja sporova, a koje se ogledaju u nepristrasnosti, povjerljivosti, efektivnosti i ekonomiènosti.
Iz PKCG su kazali da moderni pravni sistemi imaju ureðenu oblast arbitraže i veliku pažnju posvjeæuju alternativnim naèinima rješavanja sporova, upravo zbog pogodnosti i prednosti koje nudi.
Svjetsko iskustvo, kako su naveli, pokazuje da je arbitraža redovan naèin za rješavanje meðunarodnih trgovinskih sporova, dok sa stanovišta privrede arbitražni postupak omoguæava alternativnu, jeftiniju i bržu pravdu od one koju pružaju redovni sudovi.
“Rješenja koja nudi arbitraža bolje su prilagoðena potrebama uèesnika u unutrašnjoj i meðunarodnoj trgovini. Arbitraža se ureðuje sporazumom stranaka u granicama imperativnih normi, dok su posebno propisana naèela i jezik postupka, naèin odreðivanja mjesta arbitraže, naèin podnošenja tužbe i odgovora na tužbu i trenutak zapoèinjanja postupka”, saopštili su iz PKCG.
Arbitraža je postupak koji ureðuju stranke sporazumom. Stranke povjeravaju arbitraži rješavanje buduæih ili nastalih sporova iz odreðenog pravnog odnosa. Arbitraža se može ugovoriti u svakom trenutku, ali samo za jedan pravni odnos, odnosno spor.
PKCG, kako su naveli njeni predstavnici, insistira na èinjenici da je meðu najvažnijim odredbama meðunarodnih trgovinskih ugovora arbitražna klauzula, kojom se ugovaraju mjesto, naèin i pravila rješavanja eventualnih sporova.
“Prije nego što se upuste u spor, stranke biraju arbitre. Privrednicima se daje moguænost da, umjesto sudu, rješavanje spora povjere arbitru, kojem se daju ovlašæenja da riješi spor sa istim uèinkom kao što bi to bilo u sluèaju da se on rješava kod redovnih sudova”, rekli su predstavnici PKCG.
Oni su objasnili i da je preduzeæima omoguæeno da biraju arbitre sa liste sudova pri PKCG, na kojoj se nalaze eminentni pravni struènjaci iz Crne Gore i svijeta.
“Na takav naèin se ne dovodi u pitanje nepristrasnost u odluèivanju, jer izborom arbitara stranke mogu na najmanju moguæu mjeru da svedu rizik nepristrasnog odluèivanja”, kazali su iz PKCG.
Oni tvrde da je arbitraža pogodniji naèin za rješavanje privrednih sporova i zbog jednostepenosti postupka. Arbitražni sud donosi konaènu odluku, kojom odluèuje o zahtjevima stranke i protiv koje nije dozvoljena žalba.
“Arbitražom se garantuje neodugovlaèenje postupka i izlaganja stranaka nepotrebnim sudskim troškovima. Vansudsko rješavanje sporova doprinosi veæoj pravnoj sigurnosti i zaštiti interesa stranaka, a naroèito preduzeæima”, zakljuèili su iz PKCG.
(kraj) nar/jlb