Opomena umjesto novèane ili kazne zatvora
- Opomena umjesto novèane ili kazne zatvora
- Post By urednik
- 10:18, 11 decembar, 2011

Podgorica, (MINA) – Novim zakonom o postupanju prema maloljetnicima u kriviènom postupku uvodi se alternativna mjera opomena za krivièno djelo za koje je predviðena novèana ili zatvorska kazna do tri godine.
Predlog zakona, o kojem æe raspravljati poslanici Skupštine na sjednici koja poèinje sjutra, sadrži novine koje su rezultat razvoja nauènih disciplina koje prouèavaju liènost maloljetnika i problema sudske prakse u prethodnom periodu.
Zakonom je predviðena razlika izmeðu maloljetnika uzrasta od 14 do 16 godina - mlaði maloljetnici, i od 16 do 18 godina- stariji maloljetnici.
Ovo razlikovanje je, kako se navodi, od znaèaja za primjenu odreðenih kriviènih sankcija i za procesne odredbe, poput onih koje se odnose na pritvor.
“Predlog zakona iskljuèuje primjenu kriviènih sankcija i drugih mjera u odnosu na lica koja u vrijeme izvršenja kriviènog djela nijesu dostigla uzrast od 14 godina (djeca), jer ovom populacijom treba, prije svega, da se bave drugi organi a ne sudski”, kaže se u obrazloženju.
Novina je alternativna mjera- opomena, dok su vaspitni nalozi unaprijeðeni u odnosu na postojeæi sistem njihovog ureðenja i primjene.
“Predviðanjem moguænosti da se primjenom opomene za krivièna djela za koja je propisana novèana ili kazna zatvora do tri godine i vaspitnih naloga za krivièna djela za koja je propisana novèana ili kazna zatvora do deset godina nastoji se da se što više primenjuju alternativne mjere i omoguæi skretanje sa klasiènog kriviènog postupka, odnosno omoguæi njegovo obustavljanje”, navodi se u zakonu.
Predloženo je da se tri grupe kriviènih sankcija mogu primjenjivati prema maloljetnicima- vaspitne mjere, kazna maloljetnièkog zatvora i odreðene mjere bezbednosti.
Uslovi za njihovu primjenu, kako je obrazloženo, nijesu bitnije mijenjani.
Kažnjavanje, kao izuzetak, i dalje je predviðeno, uz ispunjenje uslova, samo za starije maloljetnike.
Državni tužilac za maloljetnike, sudija za maloljetnike i sudije vijeæa za maloljetnike, kako je precizirano zakonom, moraju biti osobe koja su stekla posebna znanja iz oblasti prava djeteta i o pravilima postupanja sa maloljetnim uèiniocima kriviènih djela i maloljetnim licima, kao uèesnicima u kriviènom postupku.
Ovim je uveden princip specijalizacije, koji se zastupa i kada su u pitanju drugi akteri postupka prema maloljetnicima.
“Time se teži ne samo efikasnijem voðenju ovog postupka, veæ i veæem stepenu zaštite i pomoæi maloljetniku, prema kojem se vodi postupak”, kaže se u obrazloženju.
Osnovna naèela postupka prema maloljtenicima predviðena novim zakonom su da je zabranjeno suðenje u odsustvu.“Pri preduzimanju radnji kojima prisustvuje maloljetnik, a naroèito prilikom njegovog saslušanja, uèesnici u postupku dužni su da postupaju obazrivo, vodeæi raèuna o zrelosti, drugim liènim svojstvima i zaštiti privatnosti maloljetnika”.
Ovakve zaštitne odredbe, kako je obrazloženo, teže eliminaciji odreðenih štetnih posljedica tipiènog kriviènog postupka, pa i prema maloljetnicima.
Prošireno je pravo maloljetnika na obaveznu struènu odbranu i uvedeno pravilo da maloljetnik mora imati branioca prilikom prvog saslušanja i tokom èitavog postupka.
“Uvodi se princip specijalizacije advokata koji bi u postupku imao ulogu branioca za maloljetnike, koji æe po pravilu, biti advokat sa posebnim znanjima iz te oblasti”, kaže se u zakonu.
Ovo pravilo je u skladu sa najnaprednijim tendencijama u oblasti maloljetnièkog kriviènog prava i odgovara ustaljenoj praksi Evropskog suda za ljudska prava, koji naèelno smatra da nije svaki advokat sposoban, niti podoban da bude branilac odreðenim sluèajevima.
Istièe se da bi brzina morala da bude imperativ u svakom kriviènom postupku, posebno kada se radi o maloljetnicima, gdje duže trajanje postupka može imati loše posljedice.
“Naravno, brzina se ne smije pretvoriti u brzopletost”, upozorava se u novom zakonu.
(kraj) anm/isf