Opozicionare na èelo Odbora za bezbjednost
- Opozicionare na èelo Odbora za bezbjednost
- Post By urednik
- 19:15, 27 novembar, 2012

Podgorica, (MINA) – Opozicija treba da predsjedava Odborom za bezbjednost i odbranu,
èime bi se poveæalo povjerenje u njegov rad, a bila bi to i dobra šansa da se parlamentarni nadzor nad tim sektorom izdigne na veæi nivo, smatraju u Instititu Alternativa.
Istraživaè javnih politika te nevladine organizacije Marko Sošiæ, smatra da bi se takvim rješenjem konaèno ispoštovala rezolucija Parlamentarne Skupštine Savjeta Evrope o pravima i obavezama opozicije u demokratskim parlamentima.
“Koja kaže da ‘predsjedavanje odborima koji su nadležni za nadgledanje rada vlade, kao što su odbor za budžet i finansije, za reviziju ili odbor za nadzor službi bezbjednosti i obavještajnih službi, treba omogućiti poslaniku iz opozicije’”, pojasnio je Sošiæ.
Odbor za bezbjednost i odbranu je radno tijelo èiji je osnovni zadatak nadzor nad tim važnim sektorom, i kao takav, naveo je on, prirodno zahtijeva opoziciono predsjedavanje za djelotvorno ostvarivanje svojih nadležnosti.
“Kako je Crna Gora izuzetak u regionu po tome što su nadležnosti parlamentarnog nadzora nad cjelokupnim sektorom bezbjednosti i odbrane centralizovane u jednom radnom tijelu Skupštine, potreba opozicionog predsjedavanja je još izraženija”, kaže se u saopštenju Sošiæa.
On je podsjetio da je u prethodnom sazivu taj Odbor djelovao i bez potpredsjednika iz redova opozicije, “što je takoðe predstavljalo nedostatak i prepreku djelotvornijem radu”.
Prema rijeèima Sošiæa, rješenje koje bi dalo mandat opozicionom poslaniku da predsjedava odborom dalo bi više prostora za djelovanje opozicije u odboru, povećalo povjerenje u rad odbora, a time posredno i u ukupan rad sektora bezbjednosti i odbrane.
“Možemo utvrditi da je jedan od kljuènih uspjeha Odbora za bezbjednost i odbranu u prethodnom sazivu bio postizanje saglasnosti i usvajanje sveobuhvatnog pravnog okvira za vršenje parlamentarnog nadzora u ovoj oblasti. Nažalost, Odbor nije uspijevao da u isto vrijeme i sprovede temeljan nadzor za koji je Zakonom o parlamentarnom nadzoru stvorena moguænost i obaveza”, rekao je on.
Sošiæ je upozorio da je rad Odbora u prethodnom sazivu karakterisala nedovoljna iskorišæenost kontrolnih mehanizama koji stoje na raspolaganju i neizvjesni rezultati vršenja parlamentarnog nadzora.
“Uopšteni zakljuèci, pasivnost i vladajuæe koalicije i opozicije, odbijanje znaèajnog broja inicijativa opozicije, zapostavljanje cijelih oblasti nad kojima je trebalo izvršiti kontrolu- na primjer nadzor nad sprovoðenjem mjera tajnog nadzora, neblagovremeno razmatranje izvještaja o radu institucija nad kojima se vrši nadzor, neka su od pitanja koja obilježavaju rad Odbora”, ocijenio je on.
Sošiæ je rekao da opoziciono predsjedavanje tim Odborom samo po sebi ne predstavlja rješenje za sva pitanja, ali da bi predstavljalo dobru šansu da se parlamentarni nadzor nad sektorom bezbjednosti i odbrane izdigne na veæi nivo.
“Ovo rješenje bi predstavljalo ne samo priliku, veæ i obavezu za opoziciju da konstruktivnim pristupom pokaže da je na visini zadatka koji ovo radno tijelo ima u kontroli izvršne vlasti”, zakljuèuo je on.
(kraj) mib