Opoziciono pregrupisavanje završeno
- Opoziciono pregrupisavanje završeno
- Post By urednik
- 13:42, 22 mart, 2015

Podgorica, (MINA) - Pregrupisavanje na crnogorskoj opozicionoj sceni je završeno i trebalo bi da se krene u ukrupnjavanja novoformiranih subjekata, parafiranja sporazuma i memoranduma i eventualnom koaliranju pred parlamentarne izbore, smatra direktor Centra za politièku edukaciju, Dragiša Janjuševiæ.
Upitan da li je realno oèekivati da Miodrag Lekiæ,koji je osnovao novu partiju Demos, ostane jaka figura da može ponovo uspostaviti opoziciono jedinstvo kao pred predsjednièke izbore, Janjuševiæ je kazao da je Lekiæ pokazao rezultatom predsjednièkih izbora da ima kapacitet da ugrozi Demokratsku partiju socijalista (DPS).
Kako je pojasnio, taj potencijal se prvenstveno ogleda u tome što je uspio da za njega glasaju Srbi, Crnogorci, Bošnjaci, Muslimani , Albanci, navodeæi da je èak uspio nešto što nikom do tada nije pošlo za rukom, a to je da uðe u biraèko tijelo DPS-a.
"To su pokazale èak i površne analize sa biraèkih mjesta. Taj kredibilitet nije potrošen za nepune dvije godine, jer mu je pošlo za rukom da okupi opoziciju oko koncepta prelazne vlade", rekao je Janjuševiæ agenciji MINA.
Nakon problema u Pozitivnoj, Socijalistièkoj narodnoj partiji i Demokratskom frontu, stvorene su nove partije -Graðanski pokret URA, Radnièka partija, Demokratska narodna partija, Demos, a i Aleksa Beèiæ je najavio formiranje stranke.
"Mislim da je pregrupisavanje završeno i da bi trebalo da krenu u proces ukrupnjavanja novoformiranih subjekata kroz parafiranja odredjenih sporazuma i memoranduma koji æe ih obavezivati na zajednièku saradnju i eventualno koaliranje pred prestojeæe parlamentarne izbore",rekao je Janjuševiæ.
Upitan koga od opozicionih stranaka vidi kao programski najbliže, odnosno èiju saradnju bismo mogli oèekivati,a koje su od njih na suprotnim stranama, Janjuševiæ je rekao da su veæ najavili eventualne bliskosti URA, Demos i Aleksa Beèiæ.
" Dok sa druge strane imamo najave moguæih koaliranja SNP-a i Pozitivne(više ih zbližava politièki pragmatizam jer se pojedinaèno kreæu oko cenzusa) , dok bi sa treæe strane Front bio jaka opoziciona grupacija kojoj bi gravitiralo opoziciono biraèko tijelo i ne bi se rasipalo", pojasnio je on.
Prema rijeèima Janjuševiæa, ukoliko bi se opozicija tako pozicionirala pred parlamentarne izbore vladajuæa koalicija bi bila zaista rezultatski ugrožena u izbornoj utakmici.
Upitan da li je godina i po, koliko je ostalo mandata Vladi, dovoljan period da se opozicija sinhronizuje, ojaèa i naredne parlamentarne izbore uèini neizvjesnim, on je kazao da æe kao do sada,od procjene DPS-a zavisiti kada æe izbori biti.
"Kada DPS procijeni i snagu opozicije i svoju unutrašnju stabilnost izaæi æe na izbore. Opozicija ima dosta vremena da se profiliše, organizuje i koliko toliko infrastrukturno pokrije", ocijenio je Janjuševiæ.
On je podsjetio da je svako iole ozbiljnije udruživanje opozicije pred parlamentarne izbore, stvaralo nestabine vlade u postizbornom dijelu.
"Prisjetimo se 1996. godine i Narodne sloge.Poslije tih izbora desile su se turbulencije u DPS-u i ta vlada trajala je do maja 1998. godine.Pred izbore u aprilu 2001. imali smo dvije jake koalicije koje su predvodili DPS i SNP i koje su koncipirane na državotvornoj platformi, a izmeðu njih je bio Liberalni savez", naveo je Janjuševiæ.
Prema njegovim rijeèima, poslije tih izbora DPS i SDP nijesu imale veæinu za formiranje vlade a Liberalni savez je podržavao manjinsku vladu do oktobra 2002.
Pred izbore 2012.godine, podsjetio je, formirani su DF i Pozitivna Crna Gore, što je rezultiralo jako nestabilnu Vladu sa šest partija.
"Ako opozicija ne bude išla ovom komparativnom analizom koja ih upuæuje na udruživanje imaæe efekat sa parlamentarnih izbora 2009. god, kada je zbog razjedinjenosti opozicije prosuto oko 40 hiljada glasova ,što je u prevodu na mandate znaèilo devet izgubljenih mandata", zakljuèio je Janjuševiæ.
(kraj) mib