Otpisne liste demantovale Hodža i Ministarstvo
- Otpisne liste demantovale Hodža i Ministarstvo
- Post By kristina
- 15:29, 1 septembar, 2004

Berane, (MINA-BUSINESS) – Beranska mljekara Zora prosula je u julu 48,5 hiljada litara mlijeka zbog kvara na mašinama, potvrðuju otpisne liste iz kompanije èije su fotokopije dostavljene agenciji Mina-business.
Fotokopije zapisnika o otpisu demantuju ranije tvrdnje izvršnog direktora Zore Tomasa Hodža /Thomas Hodge/ i predstavnika Ministarstva poljoprivrede da prosipanja mlijeka nije bilo.
Iz otpisnih listi se vidi da je od 6. do 22. jula, odnosno za sedamnaest dana zbog kvara na kombi bloku, otpisano i uništeno 48,4 hiljada litara mlijeka. Najviše je uništeno 12. jula, devet hiljada litara.
Svih deset dostavljenih listi potpisale su troèlane komisije Zore, èiji su èlanovi bili Esma Meðedoviæ, Marinko Raketiæ, Biljana Raièeviæ, Svetlana Jokiæ, Radivoje Radeviæ i još nekoliko ljudi èiji su potpisi neèitki.
Primjetno je da su nakon prve dvije otpisne liste, službenici Zore izradili posebnu formu tog dokumenta, u koji je samo trebalo upisati datum, kolièinu otpisanog i uništenog mlijeka i razlog.
Hodž je sredinom avgusta demantovao nezvaniène informacije o prosipanju oko 50 hiljada litara mlijeka, vrijednog 25 hiljada EUR.
»Nijedna kap mlijeka nije izgubljena ili baèena zbog tehnièkih problema u beranskoj Zori, zahvaljujuæi dobroj saradnji sa drugim mljekarama u Crnoj Gori«, kazao je tada on.
On je dodao i da »ne razumije sve netaène informacije u medijima«, a prethodno je iz fabrièkog kruga izbacio dopisnike više medija, meðu kojima i novinare agencije Mina-business, Radija Slobodna Evropa i dnevnika Vijesti i Dan.
Da u Zori nema prosipanja mlijeka tvrdio je i pomoænik ministra poljoprivrede Milan Markoviæ, koji je rekao da su ga u to uvjerili iz Mljekare.
»Èudi me da neko jedva èeka da se nešto desi, što je normalno i dešava se i drugim mljekarama, da se odmah od toga napravi fama«, kazao je tada Markoviæ.
On je pisanje medija o prosipanju mlijeka u Zori okarakterisao kao »tendenciozno, sa velikim naslovima«, kao i da se »prosto otimaju da pišu o neèemu što ne stoji«.
Prema nezvaniènim informacijama, mašine u Zori kvarile su se najmanje tri puta u prethodnih mjesec i po, jer su dotrajale.
Najnoviji kvar desio se 26. avgusta, samo šest dana nakon prethodnog, a do utorka nije bio otklonjen.
Izvor iz fabrike tvrdi da je mljekarin kombi blok CE 507 star 12 godina, kao i da je prije ugradnje u Zori na njemu upakovano 110 miliona litara mlijeka.
“To je maksimalno izraubovana mašina. Nova košta milion EUR i otplaæuje sama sebe sa 20 miliona litara pakovanog mlijeka. Kombi blok koji je ugraðen u Zori plaæen je 350 hiljada EUR”, rekao je on.
Mašine za beransku mljekaru Zora uvezene su kao reparirane, a èlan Borda direktora Emin
Sinanoviæ saopštio je nedavno da je predstvnicima tog tijela ranije reèeno da su nove.
Mljekara Zora je zajednièki projekat Vlade Luksemburga i crnogorskog Ministarstva poljoprivrede, koji je trebalo da pospješi razvoj mljekarstva na sjeveru.
Ugovor o osnivanju Zore potpisali su u septembru 2002. godine ministar poljoprivrede Milutin Simoviæ, predstavnici luksemburške Agencije Luks Divelopment /Lux Development/ i Udruženja proizvoðaèa mlijeka iz limske doline. Mlijeko iz Zore pojavilo se na crnogorskom tržištu šest mjeseci kasnije.
U projekat Mednem Vlada Luksemburga uložila je 5,7 miliona EUR, a crnogorsko Ministarstvo milion.
(kraj) tuf/dmc/anf