Otpušteni profesori zatražili pomoæ od ombudsmana
- Otpušteni profesori zatražili pomoæ od ombudsmana
- Post By dejanl
- 16:54, 1 mart, 2007

Nikšiæ, (MINA) – Otpušteni profesori nikšiækih škola, njih 25, zatražili su danas od crnogorskog ombudsmana Šefka Crnovršanina da im pomogne u rješavanju radno-pravnog spora kod nadležnih sudskih organa u «razumnom roku».
Oni tvrde da su, zbog odlaganja rješenja tog spora, ugrožena njihova osnovna ljudska prava – pravo na rad i egzistenciju.
Profesor Radovan Èolakoviæ kazao je da je Crnovršanin jedini èovjek koji ih je za tri godine, koliko traju njihovi problemi, primio.
«Crnovršanin nam je potvrdio da su naša prava ugrožena. On æe uputiti dopis Vrhovnom sudu i tražiti da se donesu presude», kazala je jedan od otpuštenih profesora Vesna Todoroviæ na konferenciji za novinare.
Ona je objasnila da je Crnovršanin veæ tražio da Viši sud reaguje na zahtjev o rješavanju njihovog spora, ali da je dobio odgovor za «samo jedan sluèaj».
«Tu se navodi da æe u februaru biti riješen predmet profesora biologije Ivanke Antoviæ, ali ni to se nije desilo», kazala je Todoroviæ.
Profesori navode da su njihovi sporovi «sklonjeni i èekaju skoro dvije godine, a radno-pravni sporovi se zakonski rješavaju od 60 do 90 dana»-
«Sumnjamo da je naš sluèaj namjerno stopiran od vrha politièke i sudske vlasti. Najodgovorniji ljudi javno izjavljuju da su sudovi ažurni i nepristrasni, a u praksi rade suprotno», kazao je profesor Svetozar Æirakoviæ.
Profesori su saopštili da su saznali da su neki od njihovih predmeta dodijeljeni sudiji Vesni Jovetiæ, koja je po istim prednetima na prvostepenom sudu veæ donijela presudu.
«Van je svih logièkih, moralnih, pravnih i ljudskih normi da isti sudija sudi po istom predmetu na prvostepenom i drugostepenom sudu», ocjenjuju otpušteni profesori.
Njihovu sumnju u nepristrasno suðenje, kako su kazali, potkrepljuje èinjenica da su sudije prvostepenom presudom za iste sluèajeve donosile razlièite presude», kazao je Æirakoviæ.
Profesori su upozorili da æe se, ukoliko ne dobiju odgovor od Vrhovniog suda i njihove presude ne budu donesene, obratiti Meðunarodnom sudu u Strazburu.
«Zahtjev za rješavanje naših sporova uputiæemo i predsjednicima Republike, Skupštine, Vlade i šefovima poslanièkih klubova», najavili su oni.
Profesori smatraju i da su ugrožena njihova intelektualna i profesionalna prava.
«Time što smo dobili otkaze jer smo javno iskazali mišnjenje u vezi sa onim što se tièe naše profesije, a u trenutku otkaza ništa pravno nije bilo utemeljeno kada je u pitanju Odluka o preimenovanju predmeta u maternji jezik», kazali su profesori.
Æirakoviæ je ponovio da su profesori dobili otkaze iz politièkih razloga.
«Razlog više za tu tvrdnju pokazuje i èinjenica da su direktori škola na naša mjesta primili druge ljude u stalni radni odnos. Otkud oni znaju kakva æe presuda biti i da li æu se ja vratiti na to mjesto», upitao je on.
Profesori su naveli da od nadležnih ne zahtijevaju da se «urgira na donošenje ovakve ili onakve presude, nego da Viši sud donese rješenja, koja bi u pravno ureðenom društvo davno bila donesena».
(kraj) mil/del