Otvoren Centar za posredovanje
- Otvoren Centar za posredovanje
- Post By tanjam
- 13:10, 25 februar, 2008

Podgorica, (MINA) - Centar za posredovanje, koji æe doprinijeti implementaciji posredovanja u pravni sistem Crne Gore, otvorio je danas u Podgorici crnogorski ministar pravde Miraš Radoviæ.
Posredovanje je postupak u kojem stranke, uz pomoæ jednog ili više posrednika, pokušavaju da riješe spor. U postupku posredovanja stranke ne rješavaju svoje sporove pred nadležnim sudom.
Na taj naèin izbjegava se pokretanje skupog državnog mehanizma "kakvo je suðenje i trošenje energije, sredstava i vremena, što je neizbježno usljed složenosti postupaka koji se vode pred sudovima".
Otvarajuæi Centar, Radoviæ je kazao da se progres pravosuða ne može zamisliti bez jaèanja efikasnosti sudskog sistema, što je u planovima reforme pravosuða definisano kao jedan od strateških ciljeva.
»Jedna od najvažnijih mjera za postizanje tog cilja je podsticanje na alternativno rješavanje sporova, u duhu prakse zemalja sa zavidnim nivoom vladavine prava«, naveo je Radoviæ.
On je rekao da uvoðenje posredovanja u pravni sistem zahtijeva brojne aktivnosti bazirane na dobro osmišljenoj implementaciji, koja podrazumijeva dobro isplaniranu i organizovanu obuku posrednika, promovisanje tog naèina rješavanja sporova sa svim njegovim prednostima i adekvatnu tehnièku podršku.
»Nezamislivo je da se ove aktivnosti mogu realizovati bez adekvatnog administrativno tehnièkog okvira za podršku, zbog èega smo u Ministarstvu pravde, uz pomoæ domaæih i stranih partnera, pristupili osnivanju Centra, koji treba da doprinese valorizaciji instituta posredovanja«, pojasnio je Radoviæ.
On je podsjetio da se postupak posredovanja pokreæe na osnovu sporazuma stranaka, a ukoliko je sudski postupak u toku, na osnovu preporuke suda. U postupku posredovanja iskljuèena je javnost, a spor se može riješiti posredovanjem u bilo kojoj fazi sudskog postupka, u roku od 60 dana od kada sud stranke uputi na posredovanje.
Ukoliko sudski postupak nije pokrenut, vrijeme trajanja postupka posredovanja stranke odreðuju sporazumom. Postignuti sporazum u postupku posredovanja je isto što i sudska odluka.
»Uvjeren sam da æe Centar za posredovanje svojom djelatnošæu dati pozitivne rezultate u korist pravosudsnog sistema Crne Gore i njenih graðana«, istakao je Radoviæ.
On je pojasnio da poveæanje broja riješenih predmeta putem posredovanja rezultira multiplikativnim efektima - smanjuje se broj predmeta koji èekaju na rješavanje kod sudova i optimizuje optereæenost sudija spornim predmetima.
»Omoguæava se da se znaèajan broj sprova riješi bez neposrebnog trošenja sredstava i energije, što je karakteristièno za složene i formalne sudske procedure, eliminiše se neizvjesnost stranaka u pogledu ishoda spora i kod stranaka se postiže osjeæaj neporaženosti u sporu, zadržavaju se dobri odnosi meðu poslovnim partnerima koje je splet odreðenih okolnosti doveo u sporni odnos«, naveo je on.
Prema Radoviæevim rijeèima, ovakav naèin rješavanja sporova vodi dobrovoljnom izvršenju obaveze i izbjegavanju nepopularnih sredstava prinudnog izvršenja.
»Sa rješavanjem spora posredovanjem podiže se nivo tolerancije u situacijama kada je pravni poredak narušen postojanjem spornog odnosa a razvija se i pravna kultura graðana«, rekao je Radoviæ.
On je napomenuo da su posebna oèekivanja od posredovanja u trgovaèkim sporovima. »Privredni subjekti dolaziæe kroz posredovanje do efikasnog i jeftinog rješavanja sporova, a posebno ohrabrujem crnogorske firme da umjesto suda i skupih suðenja koriste posrednike i posredovanje za rješavanje svojih sporova«.
Radoviæ je zahvalio Meðunarodnoj finasijskog korporaciji (IFC) i Centralnoj banci Crne Gore koji su podržali osnivanje Centra i dodao da su doprinos dali i Sejv d èildren /Save the children/, OEBS i Udruženje medijatora.
Predstavnik IFC Antoan Labrus /Antoine Courcelle-Labrousse/ objasnio je da medijacija omoguæava poslovnim ljudima i preduzeæima, veoma efikasan i jeftin mehanizam za rješavanje sporova.
»Naše iskustvo nam govori da je medijacija uspješan mehanizam u ostalim zemljama u regionu. Nadamo se da æe tako biti i u Crnoj Gori i da æe veliki broj kako preduzeæa tako i fizièkih lica sve više pribjegavati tom naèinu rješavanja sporova«, kazao je Labrus.
On je napomenuo da je podrška Ministarstva pravde veoma bitna kako bi projekat osnivanja centra za posredovanje bio uspješan. »Nama æe ta podrška biti potrebna i ubuduæe da bi promovisali medijaciju širom Crne Gore i nadamo se da æemo imati uspješan projekat«.
(kraj) tmi/isf