Ove godine kotacija akcija boljih kompanija
- Ove godine kotacija akcija boljih kompanija
- Post By kristina
- 14:10, 4 januar, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Prioritet Nex Montenegro berze ove godine biæe privlaèenje što više dobrih firmi na berzansku kotaciju, u èemu to trižte kapitala do sada nije imalo uspjeha.
Direktor Nex-a Mladen Bojaniæ kaže da se prošle godine na tome dosta radilo, ali je uspjeh izostao iz više razloga, dodajuæi da su dobijene samo ohrabrujuæe najave.
«Svjesni smo da neæemo moæi ništa napraviti u daljem razvoju tržišta hartija od vrijednosti ukoliko potencijalni investitori ne mogu da na pravovremen i pouzdan naèin doðu do informacija u vezi sa emitentima», rekao Bojaniæ agenciji Mina-business.
Kupovanje ili prodaja akcija emitenta o èijem poslovanju nije moguæe dobiti valjane informacije, prema njegovim rijeèima, je u domenu igara na sreæu, a na tome se ne zasniva tržište kapitala.
Pravilnikom o kotaciji Nex Montenegra je regulisano da akcionarska društva koja se naðu na A i B listi berze moraju redovno informisati tržište i javnost o svemu što može uticati na njihovo poslovanje i promjenu cijena dionica.
«Analiziranjem tih podataka, moguæe je probati sebe kao analitièara. Svakako da postoji i doza sreæe, ali je ona obrnuto proporcionalna informacijama koje imate», smatra Bojaniæ.
Kada se svi, ili veæina, uvjere da institucije tržišta kapitala rade valjano, štite investitore od prevara, koliko god to grubo zvuèalo, kaže on, moguæe je oèekivati njegov dalji razvoj.
Najznaèajniji prošlogodišnji rezultat rada Nex Montenegra je, tvrdi Bojaniæ, uspješno okupljanje struènih i mladih ljudi, spremnih da se izbore sa poèetnim poteškoæama.
On nije želio da nabraja probleme, dodajuæi da su ih bili svjesni i pri osnivanju, kao i da su dali zaposlenima dodatne motive da budu uporniji.
Nex je u prvoj godini rada imala zadatak da postavi osnove tržište i standarde razvijenih zemalja kapitala u Crnoj Gori.
Osnovna dokumenta na kojima poèiva poslovanje Berze, Pravila trgovanja, kotacije, posredovanja u rješavanju sporova, arbitraže i discipline, uraðena su uz struènu pomoæ konsultanata USAID-a i u skladu sa svjetskim standardima.
“Da to nije samo naše mišljenje potvrðuje i Svjetsko udruženje berzi, koje nam daje šansu da postanemo pridruženi èlan. Na našu sreæu ili nesreæu, visina prometa nije uslov za dobijanje takvog statusa”, rekao je Bojaniæ.
Nex Montenegro je u martu dobila softver za elektronsko trgovanje od Ljubljanske berze.
“Sada sa zadovoljstvom mogu reæi da posjedujemo sistem koji je ispunio sva naša oèekivanja. Nijesmo imali nijedan prekid ili zastoj u trgovanju”, ocijenio je Bojaniæ.
Prednosti ovakvog naèina trgovanja, pojasnio je on, najbolje su osjetili brokeri.
Istovremen pogled na tržište i jednake moguænosti da uèestvuju osnova su za obezbjeðivanje istih uslova za uèesnike.
Nex je krajem prošle godine poèela realizaciju dva projekta u vezi sa informacionim povezivanjem berzi u regionu Jugoistoène Evrope.
Prvi æe uèesnicima i javnosti omoguæiti da lako i jednostavno doðu do informacija sa tržišta kapitala iz regiona, a osnovna ideja drugog, koji predviða osnivanje Edukativnog konzorcijuma regionalnih berzi, je da uèesnicima omoguæi standardizovanu obuku.
Bojaniæ smatra da æe ovaj dio Evrope veoma brzo biti jedno tržište, što æe zahtijevati od uèesnika da budu spremni za nove uslove djelovanja.
Nova berza pokušaæe ove godine raznim vidovima seminara i obuke da što više ljudi upozna sa funkcionisanjem ovog tržišta.
«Svjesni smo da na ovom planu moramo puno više raditi nego prošle godine. U tom dijelu nam treba podrška medija, prvenstveno za pružanje informacija svim strukturama društva, jer su u Crnoj Gori skoro svi graðani akcionari», rekao je Bojaniæ.
Biæe nastavljen razvoj infrastrukture i implementacija projekata regionalnog povezivanja.
U Nex-u oèekuju da æe ove godine na tržištu, pored akcija, biti prisutne i druge obveznice stare devizne štednje i dužnièke hartije od vrijednosti.
Bojaniæ vjeruje da æe Nex dati bar skroman doprinos ukupnom ekonomskom oporavku Crne Gore u narednom periodu.
(kraj) kmh/anf