Ozbiljna kritika Srbije nakon Ðinðiæa
- Ozbiljna kritika Srbije nakon Ðinðiæa
- Post By urednik
- 12:55, 18 jul, 2003

Brisel, (MINA) - Nakon ubistva premijera Zorana Ðinðiæa, opšte reforme u Srbiji su usporene, tvrdi se u posljednjem izvještaju Meðunarodne krizne grupe /ICG/.
U analizi stanja u Srbiji, koju potpisuje briselska kancelarija ICG, višestruko se podvlaèi neophodnost snažnog meðunarodnog pritiska na Srbiju, ukljuèujuæi i uslovljavanje dalje finansijske pomoæi, kako bi zemlja "nastavila evropskim putem".
Sa žaljenjem se konstatuje da su pozitivni koraci srpskih vlasti, koji su uslijedili neposredno nakon ubistva premijera, vrlo brzo izgubili na snazi.
Rijeè je o obraèunu sa organizovanim kriminalom u zemlji i preostalim lojalistima Slobodana Miloševiæa, koji je ostao na nivou "prve reakcije".
"Stvarne reforme su ponovo zakoèene snažnim opstrukcijskim snagama", tvrde analitièari ICG, optužujuæi za to ostatke Miloševiæe vrhuške.
Dug je spisak kritika, koèenje reforme vojske, sve veæe restrikcije srpskim medijima, nefunkcionalan sudski sistem, nedovoljna saradnja sa Haškim sudom i neefikasnost u borbi sa organizovanim kriminalom.
"Vlast je preko svake mjere još zavisna od finansijske oligarhije iz Miloševiæevog doba", tvrdi šef kancelarije ICG u Srbiji Džejms Lajon.
On u izvještaju dodaje da su u sadašnjem politièkom okruženju, male su šanse za nastavak stvarnih reformi.
Meðunarodna krizna grupa predlaže raspisivanje novih opštih izbora u Srbiji, ali uz to i konstatuje da za takav korak gotovo da i nema šansi uz želju sadašnje vlasti da zadrži postojeæe pozicije.
"Oslobodite se Miloševiæevih ostataka", poruèuju zvaniènom Beogradu analitièari ICG ukazujuæi na vojsku i tajne službe u kojima još ima pobornika jugoslovenskog diktatora.
Oni, istovremeno, traže od meðunarodne zajednice da ne dozvoli ulazak Srbije i Crne Gore u Partnerstvo za mir, sve dok preostalih 16 bjegunaca od meðunarodne pravde, ukljuèujuæi i Ratka Mladiæa, ne bude uhapšeno i prebaèeno u Hag.
(kraj) ebu/sim