Pažljivije razvijati transatlantske veze
- Pažljivije razvijati transatlantske veze
- Post By urednik
- 21:40, 22 februar, 2005

Brisel, (MINA) - Evropski lideri i amerièki predsjednik Džordž Buš /George Bush/ su se danas, za vrijeme kljuènog dana njegove posjete Briselu, sreli u sjedištu NATO-a, razgovarajuæi o buduæem mjestu Alijanse na globaloj bezbjednosnoj karti.
Evropljani su se složili da su transatlantske veze od izuzetne važnosti i da treba pomno i pažljivo raditi na njima.
Takve veze promovišu vrijednosti koje dijele društva sa obje strane Atlantika, demokratiju, slobodu i individualne slobode.
Spora je, meðutim, bilo oko viðenja naèina na koje se globalni bezbjednosni problemi mogu i trebaju rješavati, prije svih, Irak i Iran. Stièe se utisak da je Buš došao u Evropu sa jasnim planom da obezbijedi znaèajnije NATO prisustvo u Avganistanu i proširi postojeæu misiju Alijanse u Iraku.
Kada je Balkan u pitanju, transatlantski lideri su jednoglasni u zadatku NATO da podrži stabilnost regiona i da državama balkanskog poluostrva pomogne u što bržem i lakšem priklanjanju evro-atlantskim institucijama.
Posebno je bilo rijeèi o Kosovu, za koje je reèeno da mu još treba znaèajno vojno prisustvo NATO, koji ima želju, a i podršku amerièkog saveznika, da uzme i politièku ulogu u rješavanju konaènog statusa.
U sjedištu Evropske unije, njeni lideri su doèekujuæi Buša, naglasili zajednièku želju da se bore protiv terorizma i širenja oružja masovnog uništavanja. Za Srednji Istok su rekli da žele saradnju u iznalaženju pravog rješenja, a Iraku demokratski razvoj, pa su zbog toga njegovi graðani snažno podržani u osvajanju slobode, demokratije i prvih koraka novoizabrane vlasti.
Sam Buš u Evropi vidi "prijatelja i partnera", sa kojim ne samo da trguje, veæ ima i zajednièke vrijednosti. On želi da evropski projekat uspije, a pominjuæi globalno zagaðenje, umjesto povuèenog potpisa na sporazum iz Kjota, govorio je o važnosti uvoðenja novih tehnologija, koje æe, prema njegovim rijeèima, "oèistiti svijet".
I Evropljani i amerièki gost odbijaju tezu o direktnim EU-amerièkim vezama kao konkurenciji NATO, tvrdeæi da su "rodbinski povezani" i da snažniji bezbjednosni dijalog na relaciji Brisel-Vašington znaèi i snažniju vojnu organizaciju.
Buš je na pitanje da li Amerika namjerava da napadne Iran zbog njegovog programa razvoja atomskog oružja i bez odobrenja Savjeta bezbjednosti odgovorio širokim tezama o slobodi i pravu svih da u njoj uživaju, demokratiji i važnosti njenog širenja u svijetu.
“Sve opcije su na stolu", dodao je na kraju odgovora.
(kraj) ebu/anf