
Podgorica, (MINA) – Parlament treba da ima kontrolnu ulogu u vezi upuæivanja u mirovne misije ne samo pripadnika Vojske Crne Gore nego i predstavnika civilne zaštite, policije i zaposlenih u organima državne uprave, ocijenio je funkcioner Demokratskog fronta Predrag Bulatoviæ.
Institut alternativa je zatražio zakonske izmjene kako bi saglasnost Skupštine bila neophodna prilikom upuæivanja u mirovne misije pripadnika civilne zaštite, policije i zaposlenih u državnoj upravi.
Iz ove nevladine organizacije podsjeæaju da Odbor za bezbjednost i odbranu nije konsultovan niti je obavještavan o aktivnostima predstavnika Uprave policije u mirovnim misijama.
Bulatoviæ je podsjetio da crnogorska Vlada, prema zakonu, donosi odluku o upuæivanju pripadnika civilne zaštite, policije i radnika državne uprave u mirovne misije.
»Ali novi zakon o parlamentranom nadzoru u oblasti bezbjednosti koji je usvojen konsenzusom ima pretenzije da Skupština nadzire i ovu oblast. Dakle, upuæivanje u mirovne misije uopšte, ne samo pripadnika Vojske Crne Gore, nego i ostalih segmenata«, kazao je Bulatoviæ agenciji MINA.
On smatra da se stièu uslovi da se u ovoj oblasti uspostavi kontrolna uloga nad aktivnostima Vlade.
»U tom smislu inicijativu Instituta alternativa treba podržati«, kazao je Bulatoviæ, ocjenjujuæi da je tendencija izvršne vlasti da parlament ima što manji nadzor nad mirovnim misijama.
»Tako je važno pitanje takozvanih nacionalnih ogranièenja za uèešæe vojnika iz Crne Gore u misijama u Avganistanu oduzela Skupštini, što znaèi da i važna oblast gdje æe se upuæivati u odreðene zone i pripadnici Vojske nije u nadležnosti parlamenta«, rekao je Bulatoviæ.
Prema njegovim rijeèima, imajuæi u vidu uopšte uèešæe u mirovnim misijama, a posebno da borbe nose rizik, kao i velike troškove za poreske obveznike, crnogorski parlament mora da ima važnu ulogu i to kontrolnu.
»I to ne samo za pripadnike Vojske, nego i za predstavnike civilnog sektora, policije i radnika državne uprave. Oèekujem da æe Odbor za bezbjednost i odbranu brzo razmotriti i ovo pitanje i postiæi saglasnost, uvažavajuæi èinjencu da je Zakon o parlamentarnom nadzoru iznad drugih zakona koji sada onemoguæavaju kontrolnu ulogu Skupštine u ovoj oblasti«, kazao je Bulatoviæ.
(kraj) isf