Parlamentarnim razvojem do demokratskog preobražaja društva
- Parlamentarnim razvojem do demokratskog preobražaja društva
- Post By milanz
- 13:40, 3 decembar, 2013

Budva, (MINA) - Kontinuirana primjena instrumenata parlamentarnog nadzora, njegov razvoj i jaèanje politièke i civilne kontrole sektora odbrane i bezbjednosti, najbolji je put za demokratski preobražaj društva, uz stalno unaprjeðivanje njegovih demokratskih kapaciteta, zakljuèeno je na Cetinjskom parlamentarnom forumu (CFP).
U Budvi je održan dvodnevni CFP o jaèanju kontrolne uloge parlamenta nad sektorom odbrane i bezbjednost, koji je organizovala Skupština u saradnji sa Centrom za bezbjednost, razvoj i vladavinu prava iz Ženeve.
U zajednièkoj izjavi konstatovano je da su tendencije savremenih demokratskih društava -obezbjeðenje djelotvorne uloge parlamenta, efektivnim nadzorom i ostvarivanjem pune kontrole nad zakonitošæu rada sektora odbrane i bezbjednosti.
“Uèesnici sastanka pozdravili su organizovanje Foruma, istièuæi da je kontinuirana primjena instrumenata parlamentarnog nadzora, njegov razvoj, jaèanje politièke i civilne kontrole sektora odbrane i bezbjednosti, najbolji put za cilj demokratski preobražaj društva uz stalno unapreðivanje njegovih demokratskih kapaciteta i ostvarivanje pune vladavine prava“, navodi se u dokumentu.
Uèesnici Foruma pozvali su na donošenje i unapreðenje adekvatnog zakonskog okvira za sprovoðenje parlamentarnog nadzora u sektoru bezbjednosti i odbrane.
“Znaèajna uloga parlamenta apostrofirana je u cilju transparentnijeg i efikasnijeg trošenja budžetskih sredstava sektora odbrane i bezbjednosti, a u kontekstu civilne i demokratske kontrole nad odbrambeno-bezbjednosnim sektorom, posebno u trenutku kada se izdvajanja za ovaj sektor državama širom svijeta smanjuju“, kaže se u zajednièkoj izjavi.
Uèesnici CPF saglasili su poslanici i nacionalni parlamenti posebno odgovorni i da je njihova uloga ne samo u odobravanju i preispitivanju izdataka za odbranu i bezbjednost, „nego i rasprava o tome kako dobro upravljati i osigurati vladavinu prava, posebno u odbrambeno-bezbjednosnom sektoru“.
Ocijenjeno je da ulogu skupštinskih radnih tijela treba ojaèati u oblasti razmatranja, primjene i kontrole sprovoðenja budžeta, proširivanja na oblast pripreme politika, ukljuèivanje èlanova odbora u ranu fazu izrade navedenih politika. „Apostrofiran je znaèaj višegodišnjeg planiranja budžeta u cilju efikasnog praæenja indikatora u ovoj oblasti“.
Uèesnici su prepoznali potrebu za jaèanjem kapaciteta skupštinskih službi i eksperata, koji podržavaju rad odbora, kako bi se unaprijedila njihova efikasnost „jer pravovremena i kvalitetna analiza utroška opredijeljenih budžetskih sredstava predstavlja efikasan naèin za identifikovanje eventualnih problema u odreðenom sektoru“.
“Zakljuèeno je da samo jasno postavljene nadležnosti i ravnoteža izmeðu funkcionalnosti i odgovornosti relevantnih organa i institucija u sektoru bezbjednosti i odbrane jesu garant stabilnosti na nacionalnom, regionalnom i meðunarodnom planu”, kaže se u zajednièkoj izjavi.
U dokumentu se kaže da su uèesnici prepoznali da poveæana interakcija izmeðu parlamenata, vrhovnih revizorskih institucija i organizacija graðanskog društva pogoduje razvijanju snažnog finansijskog nadzora u sektoru bezbjednosti i omoguæava njegove sveobuhvatnije upravljanje.
Naglašena je potreba za poboljšavanjem transparentnih postupaka u procesima planiranja, budžetiranja, potrošnje i nabavke u sektoru bezbjednosti i odbrane.
(kraj) rap/mib/isf