Paten: Nasilje na Kosovu sraman dogaðaj
- Paten: Nasilje na Kosovu sraman dogaðaj
- Post By dejanl
- 20:03, 10 maj, 2004

Priština, (MINA) – Nasilje koje se na Kosovu dogodilo 17. marta predstavlja strašan i sraman dogaðaj, koji je nanio štetu ugledu pokrajine, saopštio je danas komesar za spoljnu politiku Evropske unije Krisofer Paten /Christopher Patten/.
B92 prenosi da je Paten u Prištini razgovarao sa predstavnicima srpske zajednice i predsjednikom Kosova Ibrahimom Rugovom.
Paten je na konferenciji za novinare, nakon susreta sa Rugovom, kazao da je zadovoljan što se dio krivaca za martovsko nasilje nalazi u zatvoru.
On smatra da je dobro što su napravljeni planovi za obnovu kuæa i škola na Kosovu, kao i što je rekonstrukcija poèela.
“Rekonstrukcija i obnova dio su standarda koje treba ispuniti. Bez njihovog ispunjenja nema ulaska u Evropsku uniju (EU)”, tvrdi Paten.
Rugova je u toku sastanka sa Patenom kazao da je na Kosovu poèela normalizacija stanja, kao i da oèekuje da æe izbori u toj pokrajini biti održani ove godine, u stabilnom društvu sa isto takvim institucijama.
Paten je nakon sastanka sa predstavnicima srpske zajednice rekao da su razgovori bili konstruktivni i da je u toku njih “ukazano” na najbitnije probleme te nacionalne grupe na Kosovu.
On je razgovarao sa èlanom predsjedništva Skupštine Kosova Oliverom Ivanoviæem, šefom poslanièke grupe koalicije Povratak Dragišom Krstoviæem i savjetnikom kosovskog premijera Miloradom Todoroviæem.
“Imao sam dobar sastanak. Oni su bili iskreni i otvoreni za saradnju. I ja sam želio da se upoznam sa njihovom brigom o rekonstrukciji, ali i sa realnim naporima da se od Kosova napravi multietnièko društvo”, rekao je Paten.
Ivanoviæ tvrdi da je decentralitacija Kosova bila jedna od tema sastanka, o kojoj se razgovaralo kao o neèemu što je neophodno.
“Mislim da srpska zajednica nema šanse da se održi ukoliko kroz funkcionalnu lokalnu samoupravu ne bude imala priliku da doðe do institucija i da u njima štiti svoje vitalne interese. Decentralizacija nije ekskluzivni zahtjev jedne etnièke grupe. Ona bi trebalo da bude zahtjev svih koji ovde žive”, rekao je on.
Ivanoviæ smatra da bi Albanci, Srbi i ostale etnièke grupe morali zajedno da rade na tom projektu.
“S tim, da Srbi imaju interes više, bezbjednost”, rekao je on.
Paten bi veèeras trebalo da doputuje u službenu posjetu Srbiji i Crnoj Gori (SCG), gdje æe sa njenim najvišim zvaniènicima razgovarati o politièkim i ekonomskim reformama.
On æe se u Beogradu sastati sa predsjednikom SCG Svetozarom Maroviæem, kao i premijerima Srbije i Crne Gore Vojislavom Koštunicom i Milom Ðukanoviæem.
Paten æe sa svojim domaæinima razgovarati o hitnoj potrebi SCG da prevaziðe politièke, konstitucionalne i trgovaèke prepreke na putu potpune integracije sa Evropom u okviru procesa stabilizacije i asocijacije.
On æe razgovarati i sa èlanovima Savjeta za evropske integracije SCG i ukazati na potrebu primjenjivanja proevropskog konsenzusa meðu demokratskim politièkim liderima, kako bi se podstakle reforme i postigao napredak u skladu sa EU.
(kraj) del