Peroviæ: Izbori sa ovom vladom su riskantni
- Peroviæ: Izbori sa ovom vladom su riskantni
- Post By urednik
- 13:44, 7 jul, 2002

Podgorica, (MINA) – Predsjednica crnogorskog parlamenta Vesna Peroviæ ocijenila je danas da su vanredni parlamentarni izbori najbolje rješenje krize vlasti u Crnoj Gori, èak iako ih priprema kabinet Filipa Vujanoviæa.
«Crnogorska vlada nema legitimitet od 2. aprila, što znaèi da funkcioniše nelegitimno veæ tri mjeseca i oèigledno planira da to èini još najmanje tri mjeseca. Zato, iako je vrlo riskantno uæi u parlamentarne izbore sa takvom vladom, mislim da oni ipak predstavljaju jedini izlaz, jer se oèigledno Demokratska partija socijalista (DPS) drugim naèinom ne može primorati na ponašanje po demokratskim pravilima», izjavila je Peroviæeva u intervjuu agenciji MINA.
Ona je kazala da u crnogorskom parlamentu vlada neuobièajeno stanje od trenutka od kada je vlada Filipa Vujanoviæa ostala bez parlamentarne podrške poslanièkog kluba Liberalnog saveza (LS).
«Parlamentarna veæina se formira ad hock u odnosu na pojedine zakone ili pitanja. Ne postoji parlamentarna veæina koja bi podržavala vladu, jer faktièki ne postoji ni vlada», rekla je Peroviæeva, koja èlanica užeg rukovodstva LS-a.
Ovakvo stanje je, po njenim rijeèima, potpuno nezamislivo u normalnim demokratskim državama.
«Sigurno je da se ovakva situacija ne bi mogla desiti ni u manje razvijenim demokratijama. Upravo ovih dana možemo da pratimo krizu vlade u susjednoj Hrvatskoj, koja i sama pravi prve korake demokratskog razvoja, ali u kojoj æe se ta kriza razriješiti u ukupnom trajanju od nekoliko dana», smatra Peroviæeva.
Da li je za LS prihvatljivo da se parlamentarni izbori održe istovremeno sa lokalnim izborima u Podgorici, s obzirom da je podgorièke izbore predsjednik Ðukanoviæ raspisao za 6. oktobar?
Za LS je mnogo toga neprihvatljivo, ali mora da trpi.
Više je nego neprihvatljivo, na primjer, to što se desilo sa raspisivanjem lokalnih izbora u Podgorici. To je besprimjerno pravno i politièko nasilje i beskrupulozno izigravanje zakona i drugih propisa.
Skupština Podgorice, naime, ne funkcioniše veæ gotovo dvije godine samo zato što DPS i njihov omiljeni gradonaèelnik neæe da prihvate èinjenicu da nemaju skupštinsku podršku za svoju vladavinu.
Kada je ta situacija veæ postala potpuno nepodnošljiva, taj isti gradonaèelnik, kao miljenik predsjednika Republike, dobio je Podgoricu kao svoju igraèku za još tri mjeseca.
Dakle, tu je sve uèinjeno nedemokratski i èak nezakonito, a raspisivanjem izbora onemoguæeno je èak i pokretanje postupka pred Ustavnim sudom.
Doduše, kada znamo da i taj Ustavni sud krajem mjeseca ostaje bez sudija, a da predsjednik Crne Gore o tome nije stigao da se pobrine i na vrijeme predloži Skupštini kandidate za sudije – onda vidimo da se u Crnoj Gori neprihvatljive stvari dešavaju toliko èesto da termini održavanja lokalnih i parlamentarnih izbora u svemu tome postaju samo usputna zanimljivost.
Koji termin za predsjednièke izbore je najprihvatljiviji za LS?
Predsjednièki izbori moraju biti krajem godine, ukoliko Milo Ðukanoviæ prije toga ne podnese ostavku. Pitanje prihvatljivosti tog roka se ne može postavljati.
Da li æe LS imati svog kandidata za predsjednika Crne Gore i ako hoæe, ko æe to biti?
LS æe imati svog kandidata.
Hoæe li LS i ovoga puta samostalno izaæi na eventualne vanredne parlamentarne izbore?
Da, LS æe izaæi samostalno.
Kako komentarišete nastavak pregovora o formiranju nove vlade, koji je mandatar Vujanoviæ zakazao sa èlanicama Koalicije za Jugoslaviju?
Meni nijesu jasni motivi ni jednih, ni drugih za nastavak tih pregovora. Mislim da je uvijek mnogo bolje imati èiste i jasne stavove i na osnovu njih vuæi logiène i konkretne poteze. Ovo što oni rade nije ni èisto, ni jasno, ni logièno i za objašnjenje treba pitati njih, a ne mene koja zbog toga što ne razumijem i ne prihvatam takvo ponašanje i nijesam u njihovim partijama, nego sam u LS-u.
Da li bi za LS bio prihvatljiv savez sa èlanicama Koalicije za Jugoslaviju na republièkom nivou i kako komentarišete stavove da bi to bilo izigravanje veæinske volje biraèa?
Biraèi se na izborima opredeljuju za stranke zbog prihvatanja njihovih programa i zbog povjerenja koje imaju u njihove planove za ostvarenje tih programa. Postupanje stranke posle izbora, u smislu dogovaranja sa drugim strankama oko podjele vlasti, kada je to dogovaranje neophodno da bi se vlast uopšte konstituisala, jeste stvar odluke stranaèkih organa. O kvalitetu tih odluka, biraèi odluèuju na sljedeæim izborima.
U našem sluèaju, LS æe saradjivati sa strankama sa kojima æe moæi brže, sigurnije i kvalitetnije da ostvaruje svoje programske ciljeve. To, dakle, nikada neæe biti iznevjeravanje volje njegovih biraèa.
Kako komentarišete pojavu venecijanskog dokumenta, odnosno prijedloga teksta ustavne povelje EU?
Nemamo pravo da se ljutimo na bilo koga iz meðunarodne zajednice kada nam dolazi sa prijedlozima i ponudama ustavnih rješenja, jer se oni pojavljuju samo zato što mi sami nijesmo u stanju da riješimo svoje probleme i uredimo svoje odnose.
Da smo mi u Crnoj Gori umjeli i htjeli, veæ bi imali za sobom organizovan referendum i ne bi nam niko naturao nikakve sporazume.
Umesto referenduma, dobili smo beogradski Sporazum. Kad je veæ tako, trebalo je odmah pristupiti izradi ustavne povelje: kad se nešto mora uraditi, a mora se jer su nas na to obavezali svojim potpisima Ðukanoviæ i Vujanoviæ, onda je bolje da se to uradi odmah. I bolje je da to uradiš sam.
Odugovlaèenjem se dobija uvijek gore rješenje. Zašto je Venecijanska komisija imala vremena da napiše prijedlog ustavne povelje, a zašto to nije stigla da uradi crnogorska parlamentarna grupa ili neki ekspertski tim?
Da li je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori uslovljeno završetkom rada na ustavnoj povelji? Odnosno, da li ustavnu povelju treba da usvoji parlament u postojeæem sazivu?
Ustavnu povelju treba da usvoji ovaj sastav crnogorskog parlamenta. U sluèaju skraæenja mandata parlamenta, on nastavlja da radi sve do potvrðivanja mandata novim poslanicima, 15 dana poslije novih izbora i imaæe puni kapacitet da odluèuje i o tekstu ustavne povelje.
(kraj) jrb/isf