PETRIÈ UVAŽIO ZAHTJEVE IZ IZBJEGLIÈKE PETICIJE
- PETRIÈ UVAŽIO ZAHTJEVE IZ IZBJEGLIÈKE PETICIJE
- Post By emil
- 13:20, 3 avgust, 2001

PLJEVLJA, 3. avgusta (Montena-fax) - Odluku ambasadora Volfganga Petrièa, kojom je ukinuto nekoliko odredbi u zakonima o otkupu stanova u oba enetiteta Bosne i Hercegovine, Udruženje izbjeglica u Pljevljima ocijenilo je pozitivnim korakom, koji æe, kako se navodi, podstaæi proces povratka izbjeglica u svoje domove. U saopštenju, koje prenosi Montena-fax, istièe se da su Petrièevom odlukom faktièki uvaženi zahtjevi iz peticije, koju je to Udruženja, pokrenulo prije ravno godinu dana.
Ambasador Petriè je ukinuo odredbu stambenog zakona u Federaciji BiH, prema kojoj su izbjeglice, po vraæanju stanarskog prava, morale da èekaju dvije godine, kako bi podnijele zahtjev za njegov otkup. Takoðe, on je svojim potpisom "ovjerio" Zakon o otkupu stanova u državnoj svojini, koji je usvojen u Republici Srpskoj, s tim što je taj akt dopunio amandmanom, kojim su, u pravima u procesu otkupa stanova, izbjeglice izjednaèene sa graðanima te Republike.
Diskriminatorske odredbe u stambenom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine, prema ocjeni Udruženja, bile su najveæa smetnja bržem povratku izbjeglica u svoje predratne domove. To je, ujedno, bio i glavni razlog, zbog koga je svoj potpis na peticiju stavilo više od 250 izbjeglièkih porodica, smještenih na podruèju Pljevalja, Kotora, Herceg Novog, Podgorice, Tivta, Andrijevice i Murina.
"Pomenutim odredbama stambenog zakona FBiH, na najgrublji naèin je kršeno naše osnovno ljudsko pravo - pravo na stan i stanovanje. Stoga smo, našom peticijom, od ambasadora Petrièa zatražili da ukine navedene rokove i izbjeglicama i raseljenim licima ostavi na volju da raspolažu svojom imovinom onako, kako je to odreðeno Aneksom sedam Dejtonskog sporazuma", podsjeæaju u Izbjeglièkom udruženju.
Uz izraženu zahvalnost zbog promjena u stambenom zakonodavstvu Bosne i Hercegovine, u Udruženju izbjeglica su, takoðe, ocijenili da æe odluka ambasadora Petrièa, omoguæiti brži povraæaj bespravno zauzetih izbjeglièkih stanova. Samim tim, kako ocjenjuju u Udruženju, biæe omoguæen i masovniji povratak u svoje predratne domove brojnim porodicama, koje se bez sopstvene krivice potucaju po tuðim stanovima i kolektivnim izbjeglièkim centrima. (Kraj) 101293MNA