Piperoviæ: Moji klijenti neæe više ulagati u Zavalu
- Piperoviæ: Moji klijenti neæe više ulagati u Zavalu
- Post By kristina
- 14:17, 1 oktobar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Zastupnik austrijskog Hemometala i još 20-tak kupaca vila na Zavali, Zoran Piperoviæ, poruèio je da njegovi klijenti neæe uèestvovati u nastavku radova na tom projektu jer smatraju da je u pitanju još jedna prevara.
Radovi na Zavali nastavljeni su danas, a izvodi ih graðevinska kompanija Monterra uz odobrenje i podršku Udruženja kupaca vila (AMIA).
“Moji klijenti ne žele da uèesvuju ni u kakvom novom programu u vezi Zavale, ljudi prosto žele da im se vrati novac koji su dali”, kazao je Piperoviæ agenciji Mina-business.
Najbitnije za njegove klijente je, kako je naveo, da parnièni sudovi poènu da rade svoj posao i nagovore vlasnika Miraksa, Sergeja Polonskog, da doðe na saslušanje ili da naðu naèin da od njega i nekadašnjeg predstavnika grupe u Crnoj Gori, Vjeèeslava Lejbmana, uzmu izjavu.
Piperoviæ je dodao da ih u tome podržava, jer, kako smatra, projekat Zavala nije više isti onaj koji im je ponuðen kada su sklapali ugovor sa Polonskim.
“Umjesto 20, sada je tamo 40 vila i sada metar kvadratni ne vrijedi ni hiljadu EUR, a prodavan je po šest hiljada. Zavala više lièi na seosko, radnièko odmaralište, a ne na elitno naselje”, tvrdi Piperoviæ.
On je objasnio da je to sada pretrpano naselje koje lièi na vašarište, u kojem svako može da gleda komšiji u tanjir.
Prema rijeèima Piperoviæa, njegovi klijenti ne vide potrebu da daju više novca za izgradnju na Zavali, jer je samo vlasnik Hemometala Šæepan Luèiæ platio za dvije vile akontaciju oko milion EUR.
“Sada na mjestu Luèiæevih vila stoje samo osam zidova sa provuèenim kablovima za struju, što je moglo da se uradi za 100 hiljada EUR, tako da on ne želi da uèestvuje u novoj prevari i otimanju”, rekao je Piperoviæ.
On tvrdi da se opet radi o prevari u kojoj sada uèestvuju i neki crnogorski advokati.
Udruženje koje èini 86 kupaca vila na Zavali u julu prošle godine postiglo je sporazum sa investitorom projekta Sergejom Polonskim, vlasnikom bankrotiranog Miraksa o prenosu kontrole nad projektom, koja æe omoguæiti korisnicima da nezavisno od Miraksa nastave izgradnju.
Oni su ranije najavili i da su spremni da preuzmu obaveze otplate dugova kompanije Miraks Hypo banci.
Za naredno roèište u Privrednom sudu koje je zakazano za 7. oktobar, Piperoviæ je tražio da advokat Miraksa dostavi graðevinsku knjigu i dnevnik i dovede ranijeg zakonskog zastupnika kompanije, Slavka Miljkoviæa za svjedoka.
Piperoviæ oèekuje da æe roèište biti odloženo jer ne vjeruje da æe advokati tuženog dostaviti graðevinsku knjigu i dnevnik, ali æe on tražiti da se angažuje vještak graðevinske struke koji bi procijenio na licu mjesta koliko je koštalo sve što je do sad izgraðeno i da se to uporedi sa onim koliko su uložili njegovi klijenti.
Kupci stanova na Zavali, koji su uložili milionske sume u nekretnine koje još nijesu završene, veæ tri godine pokušavaju da ostvare svoja prava.
Èak 42 kupca nezavršenih stanova u Miraksovim vilama na Zavali platili su, prema ranijim informacijama, šest do osam hiljada EUR za kvadrat. Oni se, meðutim, ne vode u katastru, gdje je Zavala invest vlasnik kompleksa zemljišta i 40 vila, s tim što je zemljište pod hipotekom Hypo Alpe Adria banke.
Rok za primopredaju objekata na Zavali istekao je prije tri godine, dok bi za završetak gradnje, prema postojeæem stanju, u najboljem sluèaju trebalo još dvije godine.
Bord direktora moskovske korporacije Miraks je ranije odluèio da ugasi taj brend. Polonski je tada kazao da je kompanija za deset godina rada uspjela da izgradi oko 2,5 miliona kvadratnih metara unikatnih objekata, ali da su ipak odluèili da je likvidiraju.
On je tada saopštio da æe sve obaveze koje se tièu javnih dugova biti izmirene prema uslovima restrukturiranja.
Protiv Miraksa se u Crnoj Gori vodi još i postupak kod Osnovnog suda u Kotoru. Taj sud je je prihvatio tužbu, koju je u ime 20-ak ruskih državljana, podnio Piperoviæ, jer su, kako tvrde, ošteæeni za oko 12 miliona EUR. Oni su uplatili avanse od 650 hiljada EUR, u prosjeku, za kupovinu stanova na Zavali i još nijesu uselili u njih.
(kraj) god/adj