
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Podgorièka kompanija Vektra izmirila je sve obaveze koje je imala prema Pljevaljskom šumarskom preduzeæu (ŠPAD) na osnovu Ugovora o pružanju usluga sjeèe šuma i demantovala tvrdnje Štrajkaèkog odbora te pljevaljske firme da su njena dugovanja preko 170 hiljada EUR.
Iz Vektre je objašnjeno da su uplatili 96 hiljada za usluge sjeèe šuma, a ranije 40,3 hiljada EUR za odobrene cesije.
Oni su naveli da je ŠPAD bio obavezan da kompaniji Vektra-Jakiæ do kraja decembra prošle godine, isporuèi 37,9 hiljada kubika bruto drvne mase, kao i da plati penale od deset odsto za neizvršavanje obaveza.
«ŠPAD nije ispoštovao Ugovor, jer je isporuèio 12 hiljada kubika bruto drvne mase manje od dogovorenog. Upravo je zbog nedostatka sirovine Vektra-Jakiæ uvedena u teške probleme», navedeno je Vektre.
Vektra je, kako tvrde zbog nepoštovanja dogovora u Vektri u tom lancu proizvodnje kasnila prema dobavljaèima zbog èega je pretrpjela štetu od 986 hiljada EUR.
«Zbog toga smo u januaru ove godine bili prinuðeni da obustavimo proizvodnju u Vektra-Jakiæu i da naše radnike pošaljemo na prinudni odmor. Za neisporuèenih 12 hiljada kubika drvne mase morali smo platiti koncesije državi, kao i druge obaveze po osnovu poreza na dodatu vrijednost, plate radnicima i druge materijalne troškove», precizira se u saopštenju.
Oni su saopštili da Vektra, da se pridržavala ugovora i naplatila penale, ne bi imala nikakvih finansijskih obaveza prema ŠPAD-u.
«Nakon prvog mjeseca realizacije Ugovora shvatili smo da je rijeè o neozbiljnoj i neodgovornoj firmi, nesposobnoj da realizuje obaveze i koja iskljuèivo socijalnim pritiscima želi da rješava teškoæe u koje je sama zapala», dodaje se u saopštenju.
Vektra podsjeæa da je pružila šansu ŠPAD-u sa namjerom da pomogne toj kompaniji zbog veoma teškog ekonomskog i socijalnog položaja.
«Iako su dobili posao njihov se menadžment nije opredijelio za ekonomski oporavak kompanije u tržišnim uslovima. Naprotiv, odluèili su da ne rade, a da ih izdržava kompanija Vektra», smatraju u toj kompaniji.
Iz Vektre su saopštili da su imali razumijevanja za radnike ŠPAD-a i uplatili više novca nego što su bili obavezni.
«Radnici moraju shvatiti da Vektra-Jakiæ nije više državno preduzeæe i da trpimo milionske gubitke zato što ne poštuju Ugovor. Vektra svakako nije adresa za rješavanje njihovih problema i manipulacija bilo kakvim drugim podacima nije im od pomoæi», zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) nus/kmh