Plate veæe koja god opcija da pobijedi
- Plate veæe koja god opcija da pobijedi
- Post By kristina
- 23:54, 17 april, 2006

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Prosjeèna plata u Crnoj Gori godinu nakon refenduma, u maju naredne godine, biæe veæa, prema najavama predstavnika oba bloka koji uèestvuju u referendumskoj kampanji, i u sluèaju da Crna Gora postane nezavisna, i ako ostane u Državnoj zajednici.
U samostalnoj Crnoj Gori plate æe brže rasti, prema rijeèima ministra finansija Igora Lušiæa koji je u veèerašnjoj debati na Televiziji Crne Gore zastupao stavove Bloka za nezavisnu Crnu Goru, jer æe interesovanje stranih investitora biti znaèajno poveæano, i time æe crnogorske razvojne moguænosti biti veæe.
On je kazao da u Crnoj Gori plate konstatno rastu veæ nekoliko godina, ali nije mogao da procijeni koliki æe biti nihov prosjeèan iznos u maju naredne, pojašnjavajuæi da na to pitanje može da odgovori samo tržište.
Predstavnik Socijalistièke narodne partije Dragiša Pešiæ, koji je predstavljao Blok za zajednièku državu, ocijenio je da æe plata biti sigurno veæa u maju, odnosno da æe se za nju moæi kupiti više proizvoda nego sada.
„Ukinuæemo sve barijere na granicima sa Srbijom, i poljoprivredene i proizvode od egzistencijalnog znaèaja za graðane Crne Gore osloboditi nerealnih dažbina“, kazao je on.
Predstavnici Bloka za nezavisnost kazali su da su njihovi ekonomski argumenti za nezavisnu Crnu Goru superiorniji, uz to ocjenjuæi one koje zastupa njihova suprostavljena strana delegitimisanim, a na osnovu kojih je glavna prednost zajednièke države sa Srbijom veliko tržište. U Bloku za zajednièku državu, pak tvrde da æe opstanak zajednice omoguæiti graðanima bolji životni standard, a privredi uslove za rad, kao i da su lažna obeæanja crnogorske vlasti da u sluèaju nezavisnosti ništa neæe biti promijenjeno u odnosima sa Srbijom.
Oni su nekoliko puta ponovili da veliki dio crnogorskih prizvoda, beziobira na njhov kvalitet, ne može biti plasiran na evropsko tržište, zbog èega je toliko važno srpsko.
„Ne osvaja se tako lako srvjetsko tržište, a za su potrebni znanje i resursi. Zašto kidati granu na kojoj sjedimo“, upitao je Pešiæ.“Ne treba da se naslanjamo na Srbiju i parazitiramo nego da iskoristimo sve zajednièke ekonomske potencijale koje nam omoguæava zajednica“.
Visoki funkcioner SNP-a Srða Božoviæ kazao je da crnogorski proizvodi ne mogu nigdje imati isti tretman kao onaj koji im je omoguæen na srpskom tržištu.
Lukšiæ je objansio da crnogorsko tržište nije tako malo, kao i da æe kompanijama iz Crne Gore biti ukoro dostupno i ono sa 60 miliona stanovnika, kada ona postane dio regionalne zone slobodne trgovine, a kasnije i evropsko.
Pešiæ je najavio, nakon što ga je Lukšiæ pitao da li æe se zalagati za vraæanje dinara ako Crna Gora ostane u zajednici, da njegov Blok neæe na tome insistirati.
„Neæemo insistirati na njegovom vraæanju jer on za nas nije prepreka slobodnom protoku robe i kapitala.Valuta nije prepreka trgovini i ekonomijama Srbije i Crne Gore“, dodao je on.
Lukšiæ je kazao da ga pešiæ u to nije uvjerio, jer se SNP nekoliko puta èesto èvrsto zalagala za nešto, ali bi pod pristiskom Beograda ipak popustio.
On je ocijenio da Crna Gora treba da se ugleda na ostale male zemlje EU, koje su jedne od najrazvijenih, a otvorene su ekonomije.
„Crna Gora treba da bude ekonomski centar, a ne periferija u Evropi. Treba da budemo ravnoravan partner u integracionim procesima, što æe nezavisnost da omoguæi“, naveo je on.
Unionisti su optužili crnogorsku valst da osam godina pokazuje da je nesposobna, jer je izazvala brojne makroekonomske dubioze.
Predstavnik Socijaldemokratske parije koja je u Bloku za nezavisnu Crnu Goru Andrija Lomar kazao je na to da on i Lukšiæ nijesu tako dugo u vlasti kao Pešiæ i Božoviæ, i da njihovu vlast pamti po redovima za gorivo i nemoguænošæu da djeci kupi proizvode koji su im bili potrebni.
(kraj) kmh