Poèetak godine pod uticajem recesije
- Poèetak godine pod uticajem recesije
- Post By kristina
- 13:08, 2 decembar, 2009

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorska Vlada procjenjuje da æe prva polovina naredne godine biti pod uticajem recesionih procesa, dok æe preduzete mjere ekonomske politike u drugom polugodištu omoguæiti oživljavanje privredne aktivnosti i stvaranje uslova za uspostavljanje realnog rasta ekonomije.
"Sužen budžetski okvir za narednu godinu, uz mjere štednje i racionalizacije, predstavljaæe objektivni limit za snažniju budžetsku podršku razvoju", navodi se u Ekonomskoj politici Vlade za narednu godinu u koju je Mina-business imala uvid.
U Vladi smatraju da je pozitivno to što æe se oèuvati principi i opredjeljenja fiskalne politike koja æe i dalje biti usmjerena na stvaranje uslova za relaksiranje optereæenja biznisa i smanjenju barijera preduzetnièkoj inicijativi i novom investiranju, sa ciljem da se ojaèaju elementi agregatne tražnje u sektoru privrede i stanovništva.
“Kreditna podrška privredi, posebno sektoru malih i srednjih preduzeæa, pospješiæe se posebnim mjerama koje æe jaèati ambijent i uslove sigurnosti za ulaganja kako bi se poslovna politika banaka usmjeravala ka programima i projektima u privredi”, tvrde u Vladi.
Ekonomskom politkom predviðeno je da æe neto strane direktne investicije iznositi oko 400 miliona EUR, a inflacija na godišnjem nivou dva odsto.
U Vladi procjenjuju rast broja nezaposlenih od jedan odsto i usporeniji rast zaposlenosti, 0,3 odsto. Spoljni dug biæe 856,2 miliona EUR, 26,7 odsto procijenjenog bruto domaæeg proizvoda (BDP).
Deficit je planiran na iznos od 570 miliona EUR, odnosno 17,8 odsto BDP-a.
Realizacija projekata izgradnje kapitalne infrastrukture, uz ogranièeni okvir kapitalnog budžeta, biæe usmjerena na projekte privatno-javnog partnerstva i druge modelitete zajednièkog finansiranja, navodi se u Ekonomskoj politici.
“Moguæim aranžmanima sa meðunarodnim finansijskim institucijama, u cilju stabilizovanja javnih finansija, utvrdiæe se nove proporcije i parametri što æe predstavljati znaèajan element ukupnog makro-ekonomskog okvira u narednoj godini”, dodaje se u dokumentu.
U Vladi procjenjuju da æe se odreðeni efekti krize prenijeti i u narednoj godini, u slabijem intenzitetu, što æe usloviti produžavanje uticaja na opšti privredni ambijent i performanse razvoja.
U dokumentu se dodaje da æe objektivne prijetnje i rizike èiniti produženi efekat krize što æe, izmeðu ostalog, uticati na životni standard, oprez banaka u plasmanu kredita privredi, nedovoljan nivo agregatne tražnje i ogranièen okvir kapitalnog budžeta.
Koncept Ekonomske politike, kako se precizira, u osnovi je usmjeren na stabilizovanje opštih uslova u reproduktivnim tokovima i podizanju nivoa privredne aktivnosti, što treba da omoguæi realni rast ekonomije od 0,5 odsto, ali nije iskljuèena i moguænost pada od dva odsto.
“Aktivan karakter razvojnog scenarija, koliko god se implementirao u suženim okvirima, pretpostavlja usmjerenje fiskalne politike u pravcu podrške preduzetništvu u sektoru malog i srednjeg biznisa i posebne mjere podsticaja preko bankarskog sektora za realizaciju profitabilnih projekata koji obezbjeðuju rast prometa, obima usluga i produkcije i novo zapošljavanje”, procjenjuju u Vladi.
Rješavanje problema viška zaposlenih, tvrde u Vladi, u pojedinim preduzeæima usloviæe izvjesno usporeniju dinamiku stope rasta zaposlenosti i porast stope nezaposlenosti.
Osnovni ciljevi Ekonomske politike za narednu godinu su stvaranje uslova za stabilizovanje i rast ekonomije uz prioritet obezbjeðivanja likvidnosti i jaèanja konkurentnosti privrede.
(kraj) nus/bvm