Poèinje realizacija prvog Tvining programa
- Poèinje realizacija prvog Tvining programa
- Post By urednik
- 12:02, 11 april, 2006

Podgorica, (MINA) - Tvining program za Crnu Goru, usmjeren na izgradnju institucionalnih kapaciteta za proces evropskih integracija, predstavljen je danas u Podgorici èime je zvanièno zapoèela njegova implementacija u crnogorskoj državnoj upravi.
Program “Izgradnja institucionalnih kapaciteta za proces evropskih integracija” vrijedan je dva i po miliona EUR, a realizovaæe se u naredne dvije godine u saradnji sa predstavnicima vlada Francuske i Slovenije.
Projekat bi trebalo da pomogne crnogorskoj Vladi u uspostavljanju optimalne strukture u ministarstvima i agencijama koje su ukljuèene u proces evropskih integracija, èime æe se jaèati neophodne funkcije za potrebe dinamiènog procesa pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji (EU).
Pored instintucionalnih i organizacionih aspekata, oèekuje se da Tvining projekat proizvede i važne inpute za buduæu Strategiju pridruživanja, a trebalo bi da utièe i na izradu Nacionalnog plana za usklaðivanje zakonodavstva.
Tvining program trebalo bi da utièe i na analizu potreba za struènom obukom i usavršavanjem i odgovarajuæu pripremu za uèešæe nadležnih ministarstava u namjenskim programima EU.
Crnogorski ministar za evropske integracije Gordana Ðuroviæ kazala je da se radi o do sada najveæem projektu posveæenom unapreðenju institucionalnih kapaciteta Vlade Crne Gore za proces evropskih integracija, po sadržaju, broju angažovanih eksperata i trajanju.
“Njegova uspješna realizacija stvoriæe neophodne pretpostavke za pripremu sljedeæih Tvining projekata za podruèja i institucije koje pokažu i dokažu spremnost, potrebu i znanje da uèešæem u njemu unaprijede i ubrzaju sopstveno prilagoðavanje evropskom pravu i politikama”, navela je Ðuroviæ.
Ona je podsjetila da je šest država èlanica EU dostavilo projektni predlog za ovaj Tvining program, ocjenjujuæi da to govori da je Crna Gora u Uniji prepoznata kao partner sa kojim je moguæe uspješno realizovati zahtjevne ciljeve.
“Zajednièki projektni predlog Francuske i Slovenije se, po svom konceptu i sadržaju predloženih aktivnosti izdvojio u odnosu na ostale i u najveæoj mjeri obuhvatio specifiènosti i karakteristike zapoèetog procesa pridruživanja”, objasnila je Ðuroviæ.
Zamjenik direktora Odjeljenja za državnu ekspertizu Ministarstva inostranih poslove Francuske Žerard Bušeran kazao je da je osnovni cilj Tvining programa stvaranje kapaciteta za uspješno približavanje EU.
Zamjenik direktora Kancelarije za evropske poslove Vlade Slovenije Andrej Engelman objasnio je da program obuhvata sedam faza, kao i da bi trebalo da stvori efikasnu institucionalnu strukturu za pristupanje EU, poveæanu struènost i poznavanje EU i procesa integracije.
“Korisnici projekta trebalo bi do završetka da imaju NPAA, kao instrument kojim se omoguæava i obezbjeðuje koordinacija svih vladinih aktivnosti u procesu pristupanja ali i kao alat za monitoring procesa, kao i sistem i kapacitet za programiranje i primjenu programa i fondova EU”, naveo je Engelman.
On je objasnio da projekat poštuje razlièite ustavne kompetencije Državne zajednice i republika, kao i razlièitu organizaciju i administarciju u okviru svake od njih.
“Ovaj projekat treba da obezbijedi da se svaki od korisnika razvija i reformiše u skladu sa svojim potrebama, kapacitetima i brzinama – u okviru opšte koordinisane strategije”, kazao je Engelman.
Institucije zemlje korisnika koje uèestvuju u projektu su Državne zajednice - Kancelarija za pridruživanje EU i ostala ministarstva i tijela zajednice.
Kada je rijeè o Srbiji, programom su obuhvaæene Kancelarija Vlade za pridruživanje i ostala ministarstva i vladina tijela, a Crne Gore - Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom i evropske integracije i ostala ministarstva i vladina tijela.
Institucije Francuske koje uèestvuju u projektu su Ministarstvo inostranih poslova, Generalni sekretarijat za ekonomsku saradnju i evropske poslove, centar za evrospke studije u Strazburu i Ministarstvo javne uprave.
Od slovenaèkih institucija, u program su ukljuèene kancelarije Vlade za evropske poslove i za zakonodavstvo, Ministarstvo finansija i eksperti iz drugih vladinih institucija i sa akademije.
(kraj) tmi/mrd