Počelo obilježavanje štampanja prvog broja Pobjede
- Počelo obilježavanje štampanja prvog broja Pobjede
- Post By urednik
- 11:23, 26 april, 2019

Nikšić, (MINA) – Najstarije dnevne novine u Crnoj Gori Pobjeda počele su obilježavanje jubileja, 75 godina od štampanja prvog broja u Nikšiću, darivanjem botaničke bašte Gimnaziji “Stojan Cerović” i promovisanjem novog izdanja zbirke poezije “Trag da nas sjeti” pjesnika Vita Nikolića.
Pobjeda će, u okviru obilježavanja svog jubileja, kako je najavljeno, Nikšiću pokloniti i koncert “Zahumlja” na centralnom gradskom Trgu uoči 21.maja, a botaničke bašte sa po 75 sadnica biće zasađene i na Cetinju i Podgorici i organizovani koncerti KIC POP hora, jer su i to gradovi u kojima su se štampale te dnevne novine.
Predsjednik Opštine Nikšić, Veselin Grbović, prilikom preuzimanja donacije botaničke bašte u dvorištu Gimnazije, rekao je da pamti Pobjedu još iz sedamdesetih godina i da je bila jedan od najboljih dnevnih listova u bivšoj Jugoslaviji.
Grbović je ocijenio da je Pobjeda i danas danas na vrhu u novinarstvu Crne Gore i podsjetio da su novinari tog dnevnog lista bili i književnici Vito Nikolić i Milailo Lalić.
Direktor i glavni i odgovorni urednik Pobjede, Draško Đuranović, rekao je da je prirodno da obilježavanje jubileja tog dnevnog lista, koji je svojevrsni državni brend, počinju u Nikšiću gdje je štampan njegov prvi broj, 24. oktobra 1944. godine, o čemu svjedoči i stara kuća Radojičića kod gradskog Trga.
Đuranović je rekao da je obilježavanje moralo početi iz Nikšića u koji je osvanuo prvi broj Pobjede na svega četiri strane, da širi ideju slobode, antifašizma na sve četiri strane svijeta.
"I moralo je obilježavanje postojanja 75 godina Pobjede početi sa knjigom Vitomira Vita Nikolića, čovjeka koji je tako gospodstveno, crnogorski, mirno, a tako snažno i sa dušom, slavio i slobodu čovjeka, i slobodu riječi”, rekao je Đuranović na promociji sabranih stihova Nikolića u nikšićkom Zahumlju.
Đuranović je podsjetio da je Vito Nikolić, pjesnik i novinar, bio dio Pobjede iz koje je “tiho najuren u olovnim vremenima devedesetih” kada je napisao legendarnu pjesmu „Noć nad Dubrovnikom“.
“Danas poslije 75 godina Pobjeda je još tu, Vita nema među nama, nekih 25 godina, ali Vito je tu i biće zauvijek, jer je ostavio neizbrisiv trag“, rekao je Đuranović
Objavljanjem knjige "Trag da nas sjeti" današnja Pobjeda, kako je ukazao Đuranović, ne želi da izbriše taj strašan ožiljak, već da se pogleda u ogledalo, vjerujući da je ideja slobode čovjeka i naroda opstala.
Urednik izdanja i novinar Pobjede, Vlatko Simunović„ ocijenio je da su reportaže Nikolića imale tretman briljantnih književnih minijatura, a da je poezijom ispoljavao revolt i razočarenje zlohudom sudbinom čovjeka.
”Novinarstvo mu je omogućilo da živi. Do jedne ure...Cijeloga svoga života Vito je bio zaljubljenik u riječi, bio je samo svoj. Životom i djelom, srastao i rastao s vremenom“, rekao je Simunović.
Govoreći o povezanosti stihova i reportaža velikog pjesnika, Simunović je ocijenio da je Vito Nikolić, jasan u stavovima i prepoznatljivog iskaza, uvijek bio na strani čovjeka.
”Ta nostalgija za čovjekom omogućila je da se njegov glas u crnogorskom pjesništvu i novinarstvu sudbinski čuje. Spašavala ga je od naplavina dana i noći. Bila mu je pratilja u vrijeme njegovih bolova”, rekao je Simunović uz ocjenu da je Nikolić, uz Njegoša, jedini crnogorski pjesnik čiji stihovi žive u pamćenju svih.
Reditelj, Blagota Eraković, govorio je o Vitu sa nekim posebnim osjećajem, jer je riječ o čovjeku uz koga je rastao, koji je, drugujući sa njegovim bratom, dolazio u njihovu kuću.
Eraković je kroz brojne anegdote odslikao druženje sa Nikolićem, a govoreći o njegovom novinarskom stvaralaštvu podsjetio je da nije bilo kraja u Crnoj Gori u koji Vito dopro nije i o tome pisao i govorio.
Vito je, kako je kazao Eraković, jedan od rijetkih i iz šireg okruženja bivše Jugoslavije, koji je značajan pjesnik i za onoga ko je nepismen, i za najvećeg poznavaoca literature.
”Njega razumiju oni koji nikad u životu nijesu čuli pjesmu i oni koji su najsavršeniji poznavaoci pjesništva, kritičari, literate, akademici”, rekao je Eraković uz ocjenu da je Vito rođeni, rasni pjesnik od glave do pete.
Vitove stihove na promociji u Zahumlju kazivao je glumac Miro Nikolić.
(kraj) mpa/žug