Poštovanje žrtvama genocida u Srebrenici
- Poštovanje žrtvama genocida u Srebrenici
- Post By urednik
- 16:51, 22 septembar, 2014

Podgorica, (MINA) - Predstavnici Centra za graðansko obrazovanje (CGO) i èlanovi Koalicije za REKOM, prisustvovali su otvaranju Dokumentacionog centra u Potoèarima koji sadrži materijal koji je agencija SENSE prikupila tokom 20 godina praæenja suðenja pred Haškim tribunalom.
Kako je saopštila saradnica na programima u CGO-u i portparolka Koalicije za REKOM u Crnoj Gori, Tamara Milaš, oni su, povodom 21. septembra, Meðunarodnog dana mira, odali poštovanje žrtvama genocida poèinjenog u Srebrenici.
Zloèini koji su u julu 1995. poèinjeni u Srebrenici bili su predmet devet suðenja pred Meðunarodnim kriviènim sudom za bivšu Jugoslaviju.
“Prateæi ta suðenja, SENSE je prikupio obimnu dokumentaciju: snimke svjedoèenja preživjelih, oèevidaca i poèinilaca zloèina, dokumentarne snimke iz jula 1995, fotografije mjesta zloèina i vazdušne snimke, vojne dokumente zaplijenjene u štabovima jedinica koje su u julu 1995. uèestvovale u napadu na zaštiæenu zonu”, navela je Milaš.
Podsjeæa se da je u želji da tu istorijsku graðu vrati tamo gdje pripada, SENSE u saradnji sa Memorijalnim centrom u Potoèarima osnovao Dokumentacioni centar Srebrenica. “Cilj Centra je da, uz pomoæ iskaza svjedoka i drugih dokaza izvedenih na suðenjima, prikaže kako su dogaðaji iz jula 1995. istraženi, rekonstruisani i procesuirani u Meðunarodnom kriviènom sudu za bivšu Jugoslaviju”.
Prema njenim rijeèima, nadležne institucije dužne su da se sjeæaju svih zloèina nad nedužnim civilima, na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991 i 2001.
Zajednièkim snagama, regionalnom saradnjom, kaže ona, treba da rade na razvijanju kulture sjeæanja poštovanja, priznanja i suosjeæanja sa svim žrtvama, kako se poèinjeni zloèini ne bi zaboravili i da se nikada ne ponove.
“Na tome veæ godinama insistiraju organizacije civilnog društva u Crnoj Gori i regionu, koje su formirale do sada najširu regionalnu koaliciju koja se zalaže za osnivanje REKOM-a, što predstavlja snažan doprinos procesu suoèavanja sa prošlošæu u region”, rekla je Milaš.
(kraj) isf/teo