Poboljšanjem socio-ekonomskog položaja do pune inkluzije Roma i Egipćana
- Poboljšanjem socio-ekonomskog položaja do pune inkluzije Roma i Egipćana
- Post By urednik
- 19:46, 4 april, 2019

Podgorica, (MINA) – Vlada je danas donijela Akcioni plan za sprovođenje Strategije za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori za ovu godinu koji je, kako je saopšteno, fokusiran na postizanje pune socijalne inkluzije te populacije poboljšanjem njihovog socio-ekonomskog položaja.
Na današnjoj sjednici usvojen je Izvještaj o realizaciji Strategije za borbu protiv trgovine ljudima i Akcionog plana za prošlu godinu, u kojem je konstatovano da jerealizovano je 17 aktivnosti, u kontinuitetu, ili po potrebi, realizovalo se 39 aktivnosti, dok je jedna nerealizovana.
Kako je saopšteno nakon sjednice, naglašeno je i da je spovođenjem mjera i aktivnosti obezbijeđena bolja informisanost cjelokupne javnosti, posebno ciljnih kategorija stanovništva o mehanizmima borbe protiv trgovine ljudima i ojačana njihova otpornost u odnosu na potencijalne izazov.
Ojačani su, kako se navodi, i stručni kapaciteti predstavnika institucija koje mogu doći u kontakt sa žrtvama trgovine ljudima i povećan broj podnijetih krivičnih prijava za krivično djelo Trgovina ljudima.
„Osim toga unaprijeđena je regionalna saradnja i sprovedene aktivnosti na planu borbe protiv trgovine ljudima od strane svih koji su u skladu sa svojim mandatom uključeni na lokalnom i nacionalnom nivou“, kaže se u saopštenju.
Donijet je i Akcioni plan za implementaciju Strategije sajber bezbjednosti Crne Gore za ovu godinu i izvještaj o realizaciji prošlogodišnjeg.
„Definisani ciljevi predstavljaju kombinaciju bezbjednosnih interesa i odgovora na izazove, rizike i prijetnje, čija implementacija kroz mjere i aktivnosti u Akcionom planu predstavlja prioritet u periodu na koji se odnosi ovaj dokument, kako bi Strategija bila dosljedno implementirana“, navodi se u saopštenju.
Vlada je donijela Akcioni plan za sprovođenje Strategije razvoja informacionog društva do 2020. za ovu godinu kojim su, između ostalog, definisane mjere i aktivnosti za unapređenje normativno-pravnog okvira, administrativnih i materijalno-tehničkih kapaciteta relevantnih organa.
Usvojen je i Izvještaj o radu Savjeta za reformu javne uprave za prošlu godinu, sa Aneksom realizacije zaključaka.
„Vlada je konstatovala da je rad Savjeta u protekloj godini bio fokusiran na obezbjeđivanje transparentnosti reforme, te kvalitetnog monitoringa i koordinacije nad sprovođenjem aktivnosti, kako bi se proces kvalitetno usmjeravao ka ostvarenju zacrtanih ciljeva“, kaže se u saopštenju.
Usvojena je i Analiza normativnog okvira u oblasti slobodnog pristupa informacijama.
Iz Vlade su podsjetili da su Zakonom o slobodnom pristupu informacijama na cjelovit način uređena pitanja od značaja za način i postupak ostvarivanja prava na slobodan pristup informacijama.
„Međutim, u ostvarivanju i zaštiti prava na pristup informacijama uočeni su određeni izazovi koji negativno utiču na efikasnost rada organa, na ostvarivanje prava, a samim tim i na transparentnost rada organa“, kaže se u saopštenju.
Ocijenjeno je da je proaktivno objavljivanje informacija, kao obaveza organa vlasti, oblast koja se može dodatno unapređivati, kako bi se afirmisao princip transparentnosti rada organa vlasti i princip prava javnosti da bude upoznata sa postupanjem organa.
„Duh Zakona jeste da obaveže organe da građanima omoguće pristup informacijama čime se jača povjerenje građana u funkcije sistema i pravnu državu“, kazali su iz Vlade.
Istovremeno je, kako su naveli, jednako važno i da građani primjenjuju zakonske odredbe u skladu s njihovom svrhom i da se država zaštiti od zloupotreba.
„U tom smislu, ukazano je na potrebu da se i u Crnoj Gori, kao i mnogim drugim državama, zakonski uredi institut zloupotrebe prava na pristup informacijama“, kaže se u saopštenju.
Vlada je donijela dluku da ovlasti svoje predstavnike u Socijalnom savjetu da predlože povećanje minimalne zarade za 15 odsto, odnosno sa sadašnja 193 na 222 EUR i smanjenje poreskog opterećenja rada za dva odsto.
„Naglašeno je da će Vlada početkom naredne godine, u skladu sa okolnostima, napraviti naredni iskorak sa novim povećanjem minimalne zarade“, kaže se u saopštenju.
Vlada je proširila Komisiju za borbu protiv sive ekonomije uz obrazloženje da je suzbijanje te pojave, shodno Programu rada Vlade za ovu godinu, jedna od prioritenih oblasti.
„I da je u fokusu uspostavljanje efikasnog nadzora nad tokovima u sivoj zoni, naročito u oblastima u kojima je najizraženije neformalno djelovanje u privrednom poslovanju – turizmu, građevinarstvu i na tržištu rada“, kaže se u saopštenju.
Vlada je donijela i Uredbu o uslovima za priključenje na mrežu sistema za prenos jednosmjerne struje visokog napona i jednosmjerno priključenih modula elektroenergetskog parka i Uredbu o uslovima za priključenje postrojenja potrošača na prenosni sistem električne energije.
Donijeta je i Odluka o dopuni Odluke o imenovanju Državne komisije za tehnički pregled radova na izgradnji autoputa Bar-Boljare, prioritetne dionice Smokovac – Uvač – Mateševo, kojom je dopunjen personalni sastav Komisije.
(kraj) gop