
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Kompanija Montenegro spešelti stils /Speciality Steels/ (MNSS) podnijela je danas Apelacionom sudu žalbu na Rješenje o odbacivanju Plana reorganizacije i proglašenju bankrota fabrike.
Iz MNSS-a su agenciji Mina-business kazali da je žalba podnijeta iz svih zakonom predviðenih razloga, odnosno zbog bitne povrede postupka, pogrešno i nepotpuno utvrðenog èinjeniènog stanja i pogrešne primjene materijalnog prava.
MNSS, kao najvažnije razloge koji Rješenje steèajnog sudije, Dragana Rakoèeviæa èine nezakonitim, navodi to da je on prekoraèio ovlašæenja i nadležnosti koje su mu dodijeljene zakonom.
»Radi pojašnjenja, napominjemo ono što svi koji se bave pravom znaju, da se prilikom ocjene postojanja uslova za odbacivanje odreðenog podneska cijene iskljuèivo i samo formalni nedostaci istog i to u granicama koje su eksplicitno zakonom propisane. Postojanje suštinskih nedostataka se utvrðuje odlukom kojom se neki predlog odbija«, objašnjavaju iz MNSS-a.
U sluèaju reorganizacije, kako dodaju, takvu odluku donose iskljuèivo steèajni povjerioci glasajuæi o planu reorganizacije.
»Meðutim, Rakoèeviæ daje sebi za pravo da se stavi u položaj ultimativnog i najvažnijeg povjerioca, jedinog sa pravom glasa i donosi odluku da odbaci Plan reorganizacije na osnovu toga što on po njegovoj proizvoljnoj i potpuno neosnovanoj ocjeni, nije povoljan za povjerioce. Odbaciti plan zbog navodne ekonomske neopravdanosti, pri tom oduzevši povjeriocima pravo da oni o tome odluèe, je apsurd«, smatraju u MNSS-u. »Prema zakonu, on na to nije imao pravo«.
Oni navode i da je Rakoèeviæ, nakon okonèanja rasprave za usvajanje Plana reorganizacije, kao eksperta angažovanog i u svrhu utvrðivanja taènosti podataka iz Plana imenovao, bez znanja predlagaèa, Slobodana Peroviæa, predsjednika Komisije za koncesije koja posluje u okviru Ministarstva ekonomije.
»Peroviæ je na taj položaj imenovalo Ministarstva ekonomije. U svom izvještaju, koji nije ni potpisan, Peroviæ daje negativnu ocjenu pravnih i ekonomskih elemenata plana. Izmeðu ostalih on daje i paušalnu ocjenu o likvidacionoj vrijednosti Željezare koju cijeni na oko 30 miliona EUR«, navode iz MNSS.
Oni objašnjavaju da bi se likvidaciona vrijednost dobila prodajom imovine Željezare u vidu prodaje starog željeza i pojedinaène opreme, nakon èega bi Željezara prestala da postoji.
Pri tome se, kako dodaju, Peroviæ ne nalazi na listi sudskih vještaka.
»Neumitno se postavljaju pitanja njegove struènosti da napravi ovakvu analizu, jer se on ne bavi metalurgijom, ali i nepristrasnosti zbog svoje povezanosti sa državom koja se otvoreno protivi predloženom planu«, rekli su iz MNSS-a.
Zakon dozvoljava odbacivanje plana samo ako on sadrži nedostatke koji se ne mogu otkloniti.
Rakoèeviæ je, tvrde iz MNSS-a, našao da plan ima nedostatke, ali ga je i odbacio propustivši da utvrdi da li oni mogu da se otklone.
»Time je prekoraèio svoja ovlašæenja. On je bio obavezan najprije ustanoviti da li nedostaci koji postoje porema njegovom mišljenju mogu da se uklone pa da, ako smatra da mogu, onda da jasan nalog za ispravku i odredi primjeren rok za njihovo otklanjanje. U konkretnom sluèaju èak i „ekspert“ Peroviæ govori o potrebi da se Plan reorganizacije promijeni i ispravi«, kazali su iz MNSS-a.« Znaèi uslova za odbacivanje plana svakako nije bilo«.
Iz MNSS-a tvrde da im je Rakoèeviæ uskratio zakonsko i ustavno pravo da raspravlja pred sudom time što im odreðeni broj prigovora na Plan reorganizacije uopšte nije dostavio, niti ih je obavijestio, ni dostavio izvještaj eksperta o taènosti podataka iz Plana.
»Osim toga on svoju odluku zasniva izmeðu ostalog i na navodima Janka Vuèiniæa koga tretira kao predstavnika zaposlenih, pri èemu on nema uredno punomoæje za njihovo zastupanje«, kažu iz MNSS-a.
Rakoèeviæ je, kako navode, odluku zasnovao i na citiranju zakonskih odredbi koje apsolutno ne postoje u crnogorskim zakonima.
Iz kompanije tvrde da Rakoèeviæ èak ni izvještaj takozvanog eksperta ne citira onako kako je napisan, pa dodaje ono što tamo ne piše.
»Tako on procjenu rezidualne/likvidacione vrijednosti Željezare poveæava za deset miliona i od 30 miliona u izvještaju eksperta ta vrijednost skaèe na najmanje 40 miliona u Rješenju. Ovakvo poigravanje ciframa je proizvoljno i opasno. Znaèi li to da je minimalna cijena Željezare 40 miliona?«, pitaju iz MNSS-a.
Njih interesuje i kako se došlo do te cifre, je li ona realna i postoji li kupac koji je spreman da tu cijenu plati.
»Šta ako nema takvog kupca? Znaèi li to onda da Željezara postaje staro gvožðe i oprema za dislokaciju i prodaju treæim licima a da æe na mjestu današnje Željezare ostati ledina?«, pitali su iz MNNS-a.
Rješenje kojim je odluèeno da Plan reorganizacije bude odbaèen sadrži, kako su dodali, još ogroman broj dodatnih nedostaka koje predstavnici kompanije ne žele posebno da napominju.
»Iz navedenog se jasno o kom stepenu povrede prava i zakona ovdje radi«, zakljuèili su predstavnici MNSS-a.
(kraj) god/bvm