Podnijeli amandmane na Zakon o izboru odbornika i poslanika
- Podnijeli amandmane na Zakon o izboru odbornika i poslanika
- Post By urednik
- 18:37, 27 septembar, 2013

Podgorica, (MINA) - Udruženje mladih sa hendikepom (UMH), u saradnji sa Savezom slijepih Crne Gore, uputilo je amandmane na Zakon o izboru odbornika u cilju, kako su saopštili, direktnijeg i boljeg regulisanja prava osoba sa invaliditetom
Iz UMH su kazali da postojeæi Zakon sadrži zakonsku normu, u èlanu 78, koja je diskriminatorna i iskljuèiva, jer osobi sa invaliditetom omoguæava da glasa uz pomoæ asistenta, ali ne predviða obavezu prilagoðavanja izbornog mjesta i procesa glasanja.
„Pored toga, ovakvom odredbom se krši osnovno naèelo - tajnost glasanja“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da osobe s invaliditetom u Crnoj Gori svakodnevno nailaze na prepreke koje sredina i društvo postavljaju pred njih.
„Prije svega, arhitektonska pristupaènost mnogih objekata i institucija je djelimièna ili ne postoji, što onemoguæava osobe koje koriste invalidska kolica ili se otežano kreæu da koriste sadržaje i usluge te ustanove“, pojasnili su iz UMH.
Osim toga, kako su naveli, za osobe ošteæenog vida i sluha ne postoje servisi podrške koji bi im omoguæili izjednaèene pozicije sa drugima.
„Zbog svega navedenog, osobe s ivaliditetom još nijesu dovoljno aktivne i angažovane u društvenom, pa tako ni politièkom životu, uprkos dobroj zakonskoj regulativi“, kaže se u saopštenju.
Iz UMH podsjeæaju da je jedno od osnovnih prava osoba s invaliditetom - pravo na samostalni život i ukljuèenost u lokalnu zajednicu i uèešæe u politièkom i javnom životu.
„Ova dva prava bi trebalo osobama sa invaliditetom da osiguraju širok dijapazon ostvarivanja i uživanja ljudskih prava i sloboda, kao što je pravo na samostalno i tajno glasanje, odnosno u širem smislu pravo da osoba s invaliditetom bira i da bude birana“, naveli su iz te organizacije.
Prema njihovim rijeèima, u crnogorskom zakonodavstvu nije osigurano nesmetano i samostalno glasanje osoba sa invaliditetom i uživanje prava da biraju i budu birani.
„Zato smo poslali predloge amandmana Radnoj grupi za izgradnju povjerenja u izborni proces, u cilju direktnijeg i boljeg regulisanja prava lica s invaliditetom“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da, u praksi, osobe s invaliditetom ne mogu ostvariti pravo glasa ravnopravno sa drugima, bilo da se radi o osobama sa tjelesnim invaliditetom ili niskim rastom koje nemaju adekvatan pristup glasaèkim mjestima, pa tako ni kabini koja je uska i previsoka.
„S druge strane, zbog nepristupaènosti biraèkog materijala osobe s ošteæenim vidom ne mogu glasati samostalno, pa je i jednoj i drugoj kategoriji osoba narušena tajnost glasanja, kao osnovno od principa biraèkog prava“, pojasnili su iz UMH.
Zbog toga, kako su naveli, veliki broj osoba s invaliditetom, zbog narušenosti sopstvene bezbjednosti i dostojanstva liènosti, uopšte ne ostvaruju svoje biraèko pravo.
Iz UMH su podsjetili da su, zajedno sa Savezom slijepih, veæ pokrenuli inicijativu kod Državne izborne komisije (DIK), u cilju prilagoðavanja biraèkih mjesta, kabina i materijala za glasanje, pa u tom cilju, kako su kazali, predlažu i zakonske izmjene.
(kraj) gop