Podnijeta Inicijativa za zaštitu rijeke Bukovice
- Podnijeta Inicijativa za zaštitu rijeke Bukovice
- Post By urednik
- 17:31, 28 mart, 2019

Nikšić, (MINA) - Ekološki pokret Donja Bukovica i mještani tog kraja podnijeli su Inicijativu za izradu studije o zaštiti područja rijeke Bukovice, u kojoj su naveli brojna stručna mišljenja nadležnih institucija da taj predio mora biti zaštićen.
U Inicijativi koja je podnijeta Skupštini opštine šavnik, a koju je potpisao Aleksandar Vemić, navode se brojni razlozi protiv gradnje malih hidroelektrana (mHE) na rijeci Bukovici.
Ukazano je i na nalaz Evropske asocijacije za zaštitu geonasljeđa, u kome je “kanjon Bukovice, uz još nekoliko objekata geomorfološkg nasljeđa, predložen za stavljanje pod određeni režim zaštite, kao karakterističan oblik fluvijalnog reljefa”.
Preporuka je i Prostornog urbanističkog plana (PUP), kako je navedeno u Inicijativi, da se zbog “toka rijeke i atraktivnih vizura kanjonskih strana, pejzaž kanjonske doline Bukovice zaštiti u smislu zabrane dalje izgradnje svih vrsta objekata i strogog usmjeravanja svih građevinskih aktivnosti, isključivo na sanaciju i adaptaciju budućih objekata”.
Predstavnik mještana Donje Bukovice, Milivoje ÄŒupić, podsjetio je na navode nadležnih da su rijeke i izvori prioritet očuvanja i u svijetu, i da je tolika nestašica vode da se moraju očuvati.
“Prvi razlog za očuvanje rijeke Bukovice je što je čista voda, i u njoj se nalazi jedinstvena bukovika pastrmka u Evropi, kao i druge endemske vrste. Bukovica je svake godine sve manja, a posebno će se smanjiti zbog plana da se njena voda koristi za vještački snijeg na Ski centru”, rekao je ÄŒupić na konferenciji za novinare u Nikšiću.
Mještani cijelog drobnjačkog i uskočkog kraja, kako je kazao, odlučni su da i životima zaštite rijeku, ukoliko se nadležni u državi ogluše o njihove zahtjeve.
U ime mještana iz sela Timara, Miljan Bulatović, podsjetio je da njihova borba traje kroz javne rasprave i okupljanja oko tri godine.
“Bukovica je od 42 kilometra toka jedina rijeka koja je cijelim dužinom čista, pitka”, rekao je Bulatović.
On je dodao da očekuju da im čelnici šavničke Opštine i Skupštine odgovore u zakonskom roku od 15 dana.
“Ukoliko odgovor bude negativan, imamo svoj plan odbrane rijeke. Angažovaćemo i pravnike da se pokušamo izboriti i pravnim sredstvima, tražićemo pomoć od brojnih institucija, a ukoliko dovezu mašine da grade mHE, izaći ćemo ispred njih i nećemo dozvoliti prolaz”, rekao je Bulatović.
Podršku Ekološkom pokretu Donja Bukovica i mještanima u borbi protiv planirane izgradnje mHE Bukovica 1 i 2 pružile su nevladine organizacije Ozon, Društvo mladih ekologa i Breznica.
Prestavnici tih organzacija smatraju da bi taj poduhvat bio izuzetno poguban i da ne bi ništa korisno ne bi donio ni široj lokaciji, ni rijeci.
Direktor Društva mladih ekologa, Miodrag Karadžić, pozovao je nadležne institucije da još jednom preispitaju odluke o izdavanju dozvola za gradnju mHE na Bukovici.
On je rekao da o kvalitetu vode i značaju Bukovice govori činjenica da se na njenom slivu u gornjem dijelu nalaze dvije fabrike za proizvodnju vode za piće.
”Skeptici smo i kada je u pitanju kapacitet i količina vode koja može biti isplativa za proizvodnju struje iz više razloga, prvenstveno što smatramo da je Bukovica već ugrožena i prije svog izvora”, rekao je Karadžić i podsjetio da ta Rijeka nastaje u pošćenskoj planini u Durmitoru, od jezera Modro i raznih izvora.
Prema njegovim riječima, te vode već se eksploatišu za vodosnabdijevanje poddurmitorskih sela, a nedavno je pokrenut i projekat kojim će se eksloatisati njihov dio za potrebe Ski centra Durmitor.
(kraj) mpa/nim