Podrška unaprijeðenju kvaliteta sirovog mlijeka
- Podrška unaprijeðenju kvaliteta sirovog mlijeka
- Post By urednik
- 15:15, 23 mart, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja objavilo je danas javni poziv za dodjelu podrške za unaprijeðenje kvaliteta sirovog mlijeka za ovu godinu, koji æe biti otvoren do 31. oktobra.
Iz Ministarstva su saopštili da su korisnici podrške porodièna poljoprivredna gazdinstva, registrovana u odgovarajuæim registrima tog Vladinog resora i Veterinarske uprave.
“Korisnici su porodièna poljoprivredna gazdinstva koja se bave proizvodnjom mlijeka, koje predaju registrovanim mljekarama i sirarama. To su i gazdinstva koja se bave proizvodnjom mlijeènih proizvoda, koje stavljaju u promet na bilo koji naèin, prodajom na gazdinstvu, nakupcu, na tržnicama ili putem maloprodajnih objekata”, navodi se u pozivu.
Iz Ministarstva su saopštili da korisnik mora biti državljanin Crne Gore, a da su prihvatljive investicije nabavka opreme, koja æe doprinijeti oèuvanju higijenskog kvaliteta sirovog mlijeka
Oni su dodali da su za nabavku prihvatljivi aparati za mužu sa pulsatorom, oprema za hlaðenje mlijeka, sredstava za kontrolu prisustva somatskih æelija, sredstva i diperi za dezinfekciju i higijenu vimena, prije i poslije muže i sredstva za èišæenje vimena.
“Svi koji se prijavljuju za podršku, moraju nabaviti odgovarajuæu kolièinu sredstava za dezinfekciju i higijenu vimena, prije i poslije muže i sredstva za èišæenje vimena za najmanje tri mjeseca”, navodi se u pozivu.
Iz Ministarstva su kazali da zainteresovani treba da budu registrovani u Veterinarskoj upravi, da u posljednjih pet godina nijesu dobili podršku za istu investiciju, kao i da posjeduju najmanje tri muzna grla.
“Podnosilac zahtjeva, koji je u sistemu otkupa, mora registrovanoj mljekari ili sirari predavati mlijeko najmanje šest mjeseci prije podnošenja zahtjeva. Podnosilac zahtjeva koji u promet stavlja mlijeène proizvode mora ispunjavati sve neophodne uslove za njihov plasman na tržištu”, saopštili su iz Ministarstva.
Oni su objasnili da æe investicija biti realizovana u periodu od 1. aprila do 31. oktobra. Uèešæe budžetskih sredstava u podršci iznosi maksimalno 50 odsto vrijednosti investicije, odnosno najviše pet hiljada EUR po projektu.
Iz Ministarstva je saopšteno da se podrška realizuje na kraju investicije, u vidu refundacije uloženih sredstava, nakon administrativne i kontrole na licu mjesta.
“Nakon završetka investicije, korisnik u skladu sa procedurom, dostavlja Ministarstvu popunjen zahtjev za isplatu i dokaze o upisu u odgovarajuæi registar proizvoðaèa ili preraðivaèa u Veterinarskoj upravi, odnosno da je roba ili oprema kupljena i plaæena. Podnosilac zahtjeva, dakle, dostavlja fakturu ili otpremnicu, fiskalni blok ili drugi dokaz o uplati”, kazali su iz Ministarstva.
Korisnik treba da dostavi i detaljnu tehnièku specifikaciju opreme ili proizvoda, kopiju garantnog lista, kopiju carinske deklaracije u sluèaju uvoza i fotokopiju liène karte.
Iz Ministarstva su dodali da korisnici koji predaju mlijeko registrovanim mljekarama i sirarama treba da dostave i dokaz o saradnji sa registrovanom mljekarom ili sirarom, koji sadrži informaciju o otkupljenim kolièinama za zadnjih šest mjeseci i klasi mlijeka, kao i uvjerenje o kuænoj zajednici.
Korisnici koji stavljaju u promet mlijeène proizvode treba da dostave i kopiju registra gazdinstva, koja sadrži podatke o njemu u skladu sa Zakonom o identifikaciji i registraciji životinja i Pravilnik o naèinu identifikacije i registracije goveda i voðenje registara i elektronske baze podataka.
Oni moraju dostaviti i kopiju pasoša za svako grlo, kopije posljednje tri potvrde koje im je izdala Veterinarska ambulanta, koje su dužni da imaju ako plasiraju proizvode na tržište.
Iz Ministarstva su objasnili da se obrazac zahtjeva može preuzeti sa njihovog sajta ili u kancelarijama tog Vladinog resora i Službe za selekciju stoke i predstavlja dio javnog poziva.
Popunjeni obrazac i propratna dokumentacija dostavljaju se iskljuèivo preporuèenom poštom na adresu Ministarstva.
Javni poziv traje od 1. aprila do 31. oktobra, u okviru èijeg trajanja æe se obaviti obrada primljenih zahtjeva i kontrola i odluèivanje o pristiglim zahtjevima.
“Pravo na podršku se ostvaruje na osnovu dostavljene dokumentacije i izvještaja terenske komisije. Komisija ima zadatak da provjeri stanje na terenu i utvrdi taènost priloženih dokumenata. U sluèaju da korisnik ne dozvoli ili sprijeèi rad komisije, zahtjev neæe biti usvojen”, saopštili su iz Ministarstva.
Oni su naveli da æe terenska komisija, nakon obilaska podnosioca zahtjeva, saèiniti izvještaj praæen foto dokumentacijom i dostaviti ga Direkciji za stoèarstvo. Kontrolu na terenu sprovode službenici Ministarstva, u saradnji sa struènim službama, a Komisija ima pravo praæenja realizovane investicije u naredne tri godine.
Podnosilac èiji zahtjev ne bude prihvaæen, dobiæe rješenje o odbijanju sa navedenim razlozima, protiv kojeg semože pokrenuti upravni spor tužbom Upravnom sudu.
Iz Ministarstva su podsjetili da za podršku nije prihvatljiva nabavka polovne opreme, carinskih i ostalih dažbina, plaæanje u naturi, troškovi sopstvenog rada, osiguranja i registracije.
“Podrška se može ostvariti samo uz priložen dokaz da je kupljena roba ili oprema plaæena. Korisnik podrške odgovora za taènost dokumentacije i podataka za ostvarivanje prava na podršku”, navedeno je u pozivu.
Obaveze korisnika i kaznene mjere utvrðene su Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju i podrazumjevaju vraæanje primljenih sredstava uveæanih za iznos kamate, kao i gubitak prava na bilo koju podršku naredne dvije godine.
(kraj) nar/bvm