Policija ne smije biti predmet politièkog spora
- Policija ne smije biti predmet politièkog spora
- Post By urednik
- 13:19, 25 decembar, 2011

Podgorica, (MINA) – Èinjenica da se vladajuæe partije spore oko kontrole Uprave policije dovoljno govori o karakteru vlasti i društva, jer ni u jednoj državi to ne bi smio da bude predmet politièkog spora, smatra bivši ministar pravde, Dragan Šoæ.
On je agenciji MINA kazao da je Socijaldemokratska partija imala ambiciju da bude ta koja æe nareðivati šta æe policija da radi, dok Demokratska partija socijalista to nije željela da dopusti.
Šoæ je ocijenio da to samo po sebi govori o karakteru vlasti i društva, jer to ni u jednoj državi to ne bi smjelo da bude predmet politièkog spora.
“Prosto policija, kao i svaki organ uprave, treba da primjenjuje zakon i potpuno je irelevantno ko æe biti na èelu tih institucija i ko æe biti nadležni ministar koji utvrðuje politiku, a ne bavi se konkretnim sprovoðenjem zakona”, pojasnio je on.
Šoæ je podsjetio da je direktoru Uprave policije Veselinu Veljoviæ veæ godinu nakon što mu je istekao mandat u statusu vršioca dužnosti, što je proizašlo iz èinjenice da vladajuæe partije ne mogu da se dogovore po tom pitanju.
“Razumije se da takav status mora da ima loš refleks na rad policije, koji se odražava kroz aferu listing, ali i kroz neotkrivanje ko je palio vozila Vijesti i u drugim znaèajnim istragama koje se veæ duže vremena vode”, smatra on.
Prema rijeèima Šoæa, bilo bi važno da se to razriješi i da na èelo policije doðe neki novi èovjek, ali samo ako bi on znaèio novi poèetak i pristup.
Novi direktor, kako je naveo, trebalo bi da kaže – politièari, bavite se vi svojim poslom, a policija je organ uprave koji ima jasan i precizan zadatak i tu ne treba nikakve velike filozofije.
Šoæ je dodao da ta pozicija podliježe kontroli, kao i svi drugi organi uprave, tako da ako se utvrdi da neko ne radi posao kako treba. taj treba i da dobije otkaz. “Eventualna odgovornost prvog èovjeka podrazumijeva njegovu ostavku ili razrješenje”.
“To su stvari toliko jasne da je nevjerovatno da mi kao društvo ne zapažamo koliko je sadašnje stanje stvari mimo neèega što je normalno i uobièajeno u zemljama Evrope, kojima mi eto težimo”, precizirao je on.
Šoæ je kazao i da eventualna smjena Veljoviæa sama po sebi ništa ne znaèi, jer je pitanje da li æe se tim èinom promijeniti naèin rada i funkcionisanja policije.
Kako je kazao, suština našeg problema, kako ga vidi Evropska komisija, je neprimjenjivanje zakona, zbog èega se od Crne Gore traži jednostavna stvar – da primjeni to što je napisala kao zakon.
“Ako æe se promjenom Veljoviæa samo nastaviti neko fingiranje, a ne promijeniti suština stvari - neka ostane èovjek, zašto bi ga mijenjali. Ako æe to biti otvaranje vrata za neku novu policiju i rastereæenje policije od eventualnih pritisaka u pravcu toga da ne rade svoj posao kako treba, onda je to nešto što svakako treba pozdraviti”, zakljuèio je Šoæ.
(kraj) drv/žug