Položaj OSI još nije na zadovoljavajuæem nivou
- Položaj OSI još nije na zadovoljavajuæem nivou
- Post By urednik
- 13:00, 25 april, 2015

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori položaj osoba sa teškoæama u razvoju još nije na zadovoljavajuæem nivou, a najèešæi problemi sa kojima se suoèavaju su iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, penzijsko-invalidskog osiguranja i obrazovanja, saopšteno je iz nevladinog uduženja Zraèak Nade.
Predsjednica Zraèka Nade, Stanica Lonèar, kazala je da se meðu neriješenim problemima nalaze i profesionalno osposobljavanje i zapošljavanje, arhitektonske barijere koje ometaju pristupaènost javnim i objektima u opštoj upotrebi.
To je, prema njenim rijeèima, osnovni uslov za punu integraciju osoba sa invaliditetom (OSI) u svojim sredinama, kao i oblasti koja se odnosi na položaj organizacija tih osoba u civilnom društvu.
„Posebna pažnja se mora posvetiti i problemima sa kojima se suoèavaju porodice OSI, kao što su nemoguænost zaposlenja oba roditelja zbog obaveza prema OSI, a samim tim se stvara i loša materijalna situacija u porodici“, kazala je Lonèar agenciji MINA.
Ona je rekla da su pored tih, evidentni i problemi još uvijek prisutne diskriminacije i socijalne iskljuèenosti OSI i njihovih porodica, kao i dodatno otežani uslovi života i izolacija OSI u seoskim podruèjima.
Upitana da li se stanje OSI mijenja na bolje, Lonèar je rekla da je njihovo stanje znatno poboljšano u poreðenju sa prethodnim godinama.
Lonèar je, komentarišiæu podršku nevladinom uduženju i sliènim organizacijama, rekla da je veliki broj aktivnosti uspješno realizovan u cilju ostvarenja što boljih uslova za život i rad OSI.
Ona smatra da je najveæi napredak ostvaren kroz veliki broj kampanja za podizanje svijesti graðana, kao i velika medijska pokrivenost svih dešavanja koja se odnose na OSI u Crnoj Gori, koji kontinuirano doprinose njihovoj boljoj socijalnoj inkluziji
„Opština Pljevlja, Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Zavod za zapošljavanje Crne Gore prepoznali su nas kao partnere, koji mogu dati veliki doprinos u razvoju socijalnih servisa na lokalnom nivou“, navela je Lonèar.
Ona je kazala da iz NVU smatraju da dok se ne stvore uslovi za sistemsko rješavanje problema OSI, da su socijalni servisi podrške na lokalnom nivou ogroman doprinos procesu stvaranja socijalne inkluzije i podrška OSI i njihovim porodicama.
„Pored saradnje sa navedenim ustanovama mislimo da nam treba veæa podrška u ostvarivanju naših ciljeva“, poruèila je Lonèar, navodeæi da je prepoznavanje potreba OSI na lokalnom i nacionalnom nivou veliki pomak u procesu rješavanja problema.
Pronalaženje instrumenata za rješavanje problema sa kojima se svakodnevno susreæu OSI i naèina za zadovoljavanje potreba je zahtijevan i dug proces u koji se, kako tvrdi Lonèar, moraju ukljuèiti sve relevantne institucije da „bismo na adekvatan naèin došli do ostvarenje zajednièkog cilja“.
Ona je kazala da NVU Zraèak Nade ove godine realizuje projekat „Poludnevni boravak- socijalni servis podrške za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju u Pljevljima“, koji je podržala Komisija za raspodijelu dijela prihoda od Igara na sreæu.
„Za finansijsku stabilnost i održivost našeg Udruženja ove aktivnosti nisu dovoljne, tako da održivost i nastavak pružanja usluga socijalnih servisa podrške i sam rad Udruženja je veoma neizvjestan“, pojasnila je Lonèar.
Na pitanje koliko je teško biti NVU iz Pljevalja koje se bavi vrlo specifiènom tematikom, Lonèar je rekla da je nepovoljan geografski položaj tog grada „breme sa kojima se svi stanovnici Pljevalja, pa samim tim i mi nosimo“.
„Ciljna grupa kojom se bavi naše Udruženje je ranjiva, tako da su i aktivnosti koje obavljamo složene. Èlanovi NVU putuju u Podgoricu i primorske gradove, što je za njih, u zimskom period, naporno i veoma rizièno“, navela je Lonèar.
Prema njenim rijeèima, djelovanje iz Podgorice je neuporedivo lakše zbog toga što je Glavni grad administartivni centar države u kojem se nalaze sva Ministarstva i ostala tjela koja su jako bitna za oblast djelovanja NVU.
Lonèar je ukazala da je život OSI u Opštini Pljevlja i ostalim opštinama sjevera mnogo teži nego, kako je kazala, život te populacije u centralnom i južnom regionu.
„Zamislite samo napor kojem su izložena djeca sa smetnjama u razvojui njihovi roditelji posebno u zimskim mjesecima kada moraju poæi do Podgorice na kontrole i preglede“, navela je Lonèar.
(kraj) ivt/teo