Polovina kompanija ne primjenjuje politike zaštite od diskriminacije LGBTIQ osoba
- Polovina kompanija ne primjenjuje politike zaštite od diskriminacije LGBTIQ osoba
- Post By urednik
- 15:02, 13 oktobar, 2023

Podgorica, (MINA) – Skoro polovina crnogorskih kompanija ne primjenjuje politike zaštite od diskriminacije LGBTIQ osoba, zbog čega je neophodno da poslodavci shvate da su te politike dio savremenog poslovnog okruženja i da njihovom primjenom postaju lideri u inkluzivnosti i doprinose pozitivnim društvenim promjenama.
To je saopšteno je na konferenciji “Unapređenje antidiskriminacionih i politika inkluzivnosti na savremenom radnom mjestu”, koju je organizovala nevladina organizacija (NVO) Kvir Montenegro.
Izvršna direktorica StarsUp-a Sanja Baltić, predstavljajući preliminarne rezultate istraživanja stavova i antidiskriminacionih politika poslodavaca u Crnoj Gori u odnosu na LGBTIQ osobe, kazala je da je istraživanje urađeno u oktobru na uzorku od 302 privredna subjekta, na cijeloj teritoriji države.
Baltić je rekla da 63 odsto kompanija navodi da ima procedure i prakse za zaštitu od diskiminacije, a nešto manje od polovine kompanija se toga pridržava.
„Ima procedure i prakse njih 40,9 odsto, ali nema jasne formalne procedure i prakse, dok svega 21,9 odsto kompanija navodi da ima jasne i formale procedure i prakse”, rekla je Baltić.
Ona je kazala 17,3 odsto kompanija nema nikakve procedure za tu temu, ali imaju dobru namjeru da to sprovedu u budućnosti.
“Među kompanijama koje imaju formalne ili neformalne procedure i prakse, skoro polovina kaže da se tih procedura i praksi baš i ne pridržava“, istakla je Baltić, prenosi PR Centar.
Kako je rekla, rezultati ukazuju da među poslodavcima nema dovoljno svijesti o tome koje su prednosti implementacije antidiskriminacionih politika.
Baltić je kazala da se 27 odsto ispitanika osjeća neprijatno kada sarađuje sa transrodnom ili interpolnom osobom, 21 odsto ne želi da dijeli radni prostor sa LGBTI i osobama koje su promijenile pol.
"Ali crveni alarm postoji i kada govorimo o osobama za koje znaju da su bili korisnici ili zavisnici od narkotika“, dodala je Baltić.
Utisak je, kako je rekla, da se odnos prema diskriminaciji ne posmatra jednako i da je u određenim kategorijama ili određenim vrijednosnim segmentima manje naglašen, nego u nekim drugim.
“Zbog toga je neophodno da radimo na poboljšavanju svijesti kako kod javnosti tako i kod poslodavaca”, dodala je Baltić.
Ona je rekla da gotovo polovina kompanija ne primjenjuje politike zaštite od diskriminacije LGBTIQ osoba.
„Njih 18,6 namjerava da u budućnosti implementira te politike, dok 17,9 odsto nijesu sigurni da li uopšte postoje politike ove vrste. Najviše je onih koji primjenjuju politike na neformalan način, dok svega 8,16 odsto ima formalne politike“, rekla je Baltić.
Preliminarni rezultati istraživanja pokazuju da, kako je navela, 78 odsto kompanija ne pruža zdravstvene beneficije koje pokrivaju njegu i tretman koji afirmišu pol.
„U 80 odsto kompanija ne postoje vidljivi simboli ili prikazi podrške LGBTIQ zaposlenima, 27 odsto navodi da ima namjeru, a samo tri odsto kompanija je navelo da u svom radnom prostoru već ima simbole koji imaju oznake LGBTIQ zajednice“, saopštila je Baltić.
Izvršni direktor NVO Kvir Montenegro Miloš Knežević rekao je da je unapređenje radnih okruženja ključni korak do društva koje poštuje sve njegove članove.
On je kazao da konferencija služi i kao prilika da se još jednom suoče sa činjenicom da mnogi pojedinci, posebno LGBTIQ osobe, i dalje doživljavaju diskriminaciju, stigmatizaciju i predrasude na radnom mjestu.
“To ne samo da ograničava našu ličnu slobodu i dostojanstvo, već šteti produktivnosti, inovaciji i kvalitetu radnog okruženja“, ocijenio je Knežević.
Zbog toga je, kako je kazao, neophodno prepoznati važnost izgradnje inkluzivnih radnih mjesta, gdje se svi zaposleni, bez obzira na seksualnu orijentaciju, rodni identitet ili samoodređenje, osjećaju prihvaćeno, podržano i uvaženo.
Izvršni kodirektor Saveza za jednaka prava LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, Danijel Kalezić, ukazao je da su LGBTIQ osobe često suočene sa izazovima i preprekama na radnom mjestu i u svakodnevnom životu.
On smatra da je stvaranje bezbjednog i prihvatajućeg radnog okruženja za LGBTIQ osobe ključno za postizanje ravnoteže i jednakosti u svijetu rada.
“Implementacija kvalitetnih antidiskriminacionih politika od strane kompanija i poslodavaca ima presudnu ulogu u promovisanju ove vrijednosti i stvaranju pozitivnog poslovnog okruženja”, rekao je Kalezić i dodao da ti napori imaju pozitivne efekte i po LGBTIQ zaposlene i po poslodavce.
Jelena ÄŒolaković iz nevladine organizacije Juventas istakla je da je ekonomska nezavisnot LGBTIQ osoba osnovna premisa za slobodan život.
Ona je navela da za mnogo ljudi iz LGBTIQ zajednice, posebno kada se govori o transrodnoj ili rodno varijantnoj zajednici, ne može reći da su u situaciji da mogu da biraju.
“Zbog toga, neke stvari moramo tražiti eksplicitno i biti eksplicitni u odnosu na to šta očekujemo, makar od onih poslodavaca koji imaju ogromnu odgovornost, imajući, između ostalog, ogroman broj zaposlenih“, rekla je ÄŒolaković.
Zvezdana Olujić iz Unije poslodavaca kazala je da poslodavac na intervjuu za posao treba da se interesuje samo za znanje, vještine i da nikakve druge karakteristike ličnost ne treba da budu značajne.
(kraj) nij/gop