Porezi i netransparentnost kljuène prepreke
- Porezi i netransparentnost kljuène prepreke
- Post By angelina
- 12:30, 20 novembar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nedovoljan broj firmi koje daju donacije, slaba transparentnost rada nevladinih organizacija i nezadovljstvo preduzetnika poreskim olakšicama kljuène su prepreke u razvoju društvenog odgovornog poslovanja, smatraju uèesnici okruglog stola o tom vidu korporativnog djelovanja.
Programski direktor Centra za razvoj nevladinih organizacija, koji je uz Misiju Organizacije za bezbjednost i saradnju organizovao okrugli sto, Goran Ðuroviæ saopštio je da je prepreka društveno odgovornom poslovanju i naplata poreza na dodoatu vrijednost u humanitarnim akcijama organizovanim putem slanja SMS-a.
»U veæini kompanija ne postoje politike i procedure za davanja u dobrotvorne svrhe, a ni adekvatna saradnja sa nevladinim organizacijama", ocijenio je on. "Kod kompanija postoji i veliko nepovjerenje prema onima koji im se obraæaju za donaciju«.
CRNVO za razvoj društveno odgovornog poslovanja preporuèuje širu definiciju djelatnosti od javnog interesa u Zakonu na porezu na dobit, koja bi mogla da obuhvati i ljudska prava, zaštitu potrošaèa, borbu protiv korupcije i održivi razvoj.
Ðuroviæ je rekao da treba razmotriti moguænost daljih poreskih olakšica za opšte korisne donacije.
On smatra da je društevna odgovornost preduzeæa mehanizam za razvoj cijelog društva, potreban zbog održavanja balansa izmeðu ekonomskih i socijalnih ciljeva.
Pomoænik ministra finansija Koviljka Mihajloviæ kazala je da u Crnoj Gori postoji "istorija davanja" što može biti podsticaj i motivacija kompanijama.
Ona smatra da u Crnoj Gori ima prostora za kompanije koje žele da podrže humane ciljeve.
»Sve koji žele mogu da iskoriste okvire poreskih podsticaja, a to ne znaèi da ne treba da tražimo druge moduse koji æe biti više interesantni subjektima opredijeljenim za donatorstvo i filantropske ciljeve«, rekla je Mihajloviæ.
Šef Misije OEBS-a u Crnoj Gori Paraskiva Badesku /Paraschiva Badescu/ smatra da napori koji se ulažu u rješavanje pitanja iz oblasti koorporativne društvene odgovornosti i treba da rezultiraju jasnijom politikom rada i djelovanja nijesu samo važni samo zbog krajnjeg cilja veæ i samog procesa.
»On zahtijeva saradnju, razumijevanje i povjerenje izmeðu sva tri sektora društva – civilnog, privrednog i javnog, što zapravao èini kamen temeljac daljeg razvoja demokratije«, rekla je Badesku.
Predsjednik Unije poslodavaca Predrag Mitroviæ smatra da svi treba pomalo da se zabrinu, kao i da za društveno odgovorno poslovanje treba odvojiti ne samo novac nego i vrijeme.
On je ocijenio da su Crnogorci plemeniti i da vole da daju, ali i da ih možda »treba podsjetiti« na to.
Društveno odgovorno poslovanje, kako je dodao, trebalo bi da razmatra i Ekonomsko-socijalni savjet.
(kraj) nus/anf