Porodično savjetovalište servis svih građana
- Porodično savjetovalište servis svih građana
- Post By urednik
- 14:49, 12 avgust, 2018

Podgorica, (MINA) – Porodično savjetovalište, kao novi socijalni servis, savjetodavne i psihoterapijske usluge pruža porodicama koje su na evidenciji Centra za socijalni rad (CSR) Podgorica i potrebna im je specijalizovana pomoć, ali i građanima koji nijesu imali kontakt sa tom institucijom.
Iz Cenntra je saopšteno da su građani Podgorice upoznati o postojanju tog servisa, ali da će nastaviti da promovišu svoj rad, kako bi potencijalnim korisnicima približili svoje aktivnosti.
“Od osnivanja savjetovališta, javljali su se za pomoć i građani Podgorice koji do sada nijesu imali kontakt sa CSR, čime se postiže cilj da Porodično savjetovalište postane servis svih građana Glavnog grada”, naveli su iz Centra.
Psihološkinja i porodična psihoterapeutkinja, Valentina Miketić, kazala je da su savjetodavno-terapijske i socijalno-edukativne usluge detaljnije regulisane Pravilnikom o bližim uslovima za njihovo pružanje i korišćenje, normativima i minimalnim standardima.
Ona je agenciji MINA rekla da je tim pravilnikom predviđena decentralizacija, kao važan princip reforme sistema socjalne i dječje zaštite.
Decentralizacija, kako je navela Miketić, podrazumjeva delegiranje pojedinih funkcija na lokalni nivo.
“Upravo iz tih razloga lokalna samouprava Glavnog grada prepoznala je značaj projekta Porodičnog savjetovališta”, kazala je Miketić.
Ona je rekla da se CSR svakodnevno susrijeće sa različitim vrstama porodičnih problema koji negativno utiču na društvo u cjelini.
Miketić je navela da su ciljne grupe savjetovališta porodice sa određenim teškoćama u funkcionisanju, za koje je preporučljiva psihoterapija.
Glavne aktivnosti Porodičnog savjetovališta, kako je rekla, su promocija savjetovanja i psihoterapije, kao vid podrške porodicama, a predviđeno je da se te usluge pružaju u kontinuitetu u trajanju od godinu.
Miketić je objasnila da te aktivnosti sprovode u saradnji sa nevladinom organizacijom (NVO) Narativ, koju čine edukovane profesionalke za pružanje takve vrste usluga, sa završenim osnovnim studijama psihologije i četvorogodišnjom edukacijom iz sistemske porodične psihoterapije.
Ona je naglasila da od početka realizacije projekta nastoje da obezbijede podršku kako bi savjetovalište nastavilo sa radom i nakon isteka samog projekta.
Miketić je kazala da se kroz rad sa porodicama konstantno procjenjuju potrebe građana i porodica, i dodala da planiraju kreiranje ne samo tretmanskih, već i preventivnih programa.
“Kontekst savjetovališta je specifičan i omogućava prepoznavanje i analizu trendova porodičnog funkcionisanja, kao i kreiranje tematski fokusiranih preventivnih programa koji bi bili usmjereni na ciljne grupe, a mogli bi da spriječe nastanak ili produbljivanje problema koji se odnose na različite oblasti porodičnog funkcionisanja”, objasnila je Miketić.
Prema njenim riječima, porodična terapija se prvi put u toj formi primjenjuje u radu sa parovima, porodicama, pojedincima i sa multiproblemskim porodicama, kao najčešćim korisnicima centara za socijalni rad.
U multiproblemske porodice, kako je navela Miketić, spadaju porodice sa lošim materijalnim statusom, hronično oboljelim članom, djetetom sa posebnim potrebama ili sa poremećajem u ponašanju, kao i one čiji članovi zloupotrebljava psihoaktivne supstance ili alkohol.
Miketić je kazala da se tretman za jednu porodicu najčešće odvija po modalitetu jedna seansa sedmično, uz poštovanje dinamike i potreba same porodice.
Komentarišući saradnju sa državnim institucijama, Miketić je rekla da, od kad je pokrenut projekat Porodično savjetovalište, sarađuju sa Osnovnim državnim tužilaštvom.
“Do sada je pet maloljetnih počinilaca krivičnih djela, kojima je izrečen vaspitni nalog o uključivanju u pojedinačni ili grupni tretman u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi, savjetovalištu ili drugoj odgovarajućoj organizaciji, upućeno na tretman u Porodično savjetovalište”, kazala je Miketić.
Tokom rada sa tim mladim ljudima, kako je navela, uključivani su i članovi njihovih porodica, najčešće roditelji.
Miketić je kazala da se za pomoć u Porodičnom savjetovalištu često obrate klijenti koji žele da poprave bračne odnose, a koji su za njih u tom trenutku nezadovoljavajući.
“Na terapiju su dolazili i oni koji imaju problema u organizaciji života i obaveza nakon razvoda braka, a posebno u odnosu prema djeci. U tretman se uključuju i djeca ukoliko se procjeni da im je takva podrška potrebna”, rekla je Miketić.
Ona je navela da su pomoć u savjetovalištu tražile i porodice sa članom koji ima problem zavisnosti, a koji značajno utiče na funkcionalnost ostalih članova porodice.
“Radilo se i sa pojedincima koji potiču iz porodica sa nasiljem, a koji pokušavaju da unaprijede svoje sadašnje funkcionisanje koje je značajno oblikovano ranijim teškim iskustvima”, kazala je Miketić.
Ona je navela da će Porodično savjetovalište sprovoditi brojne preventivne programe sa djecom sa problemima u ponašanju, radionice za djecu iz rizičnih grupa, za djecu koja su na smještaju u hraniteljskim porodicama i preventivni tretman sa počiniocima nasilja.
Miketić je podsjetila da je lokalna samouprava obezbijedila sredstava za rekonstrukciju stambenog prostora koji je CSR Podgorica dobio na korišćenje, a za potrebe Porodičnog savjetovališta.
“Pomoć lokalne samouprave podrazumjeva obezbjeđivanje adekvatnih uslova za rad Porodičnog savjetovališta, a opremanje i adaptacija prostora su u toku”, kazala je Miketić.
Projekat Porodičnog savjetovališta pokrenuo je CSR Podgorica, shodno činjenici da Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisuje usluge socijalne zaštite, u koje spadaju savjetodavno-terapijske i socijalno-edukativne usluge.
Te usluge, kako se navodi u Zakonu, obuhvataju savjetovanje, terapiju, medijaciju, SOS telefon i druge usluge sa ciljem prevazilaženja kriznih situacija i unaprjeđivanja porodičnih odnosa.
(kraj) mip/gop