Poskupjelo jer je bilo najjfetinije u regionu
- Poskupjelo jer je bilo najjfetinije u regionu
- Post By kristina
- 07:17, 9 novembar, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Brašno u Crnoj Gori je, poslije Srbije, najjeftinije u regionu, saopštio je vlasnik i direktor preduzeæa Montemlin iz Spuža, Žarko Rakèeviæ komentarišuæi opravdanost zaštite crnogorske mlinske industrije privremenim carinama.
On je kazao da u "sveopštoj buci" nakon što je Vlada uvela privremene zaštitne carine od 30 odsto na uvoz pšeniænog brašna niko nije pokušao da odgovori da li Crna Gora treba da ima svoju mlinsku industriju i zašto je Evropska unija samo za ovu godinu odvojila 44 milijarde EUR za subvencije poljoprivredi.
Rakèeviæ je Vijestima kazao da je cijena brašna iz njegovog mlina poveæana u prosjeku 1,5 cent po kilogramu i od ponedjeljka iznosi 20 po kilogramu bez poreza na dodatu vrijednost (PDV).
"Kada su u pitanju pekari, za hljeb od 600 grama neophodno je manje od 450 grama brašna, tako da æe im troškovi biti poveæani za jedan cent po vekni", rekao je Rakèeviæ, dodajuæi da neæe poskupjeti stoèno i brašno tipa 850.
Rakèeviæ smatra da crnogorski mlinovi mogu zadovoljiti 85 odsto potreba za brašnom u Crnoj Gori.
On tvrdi da Srbija ove godine ima više od milion tona viška pšenice, uglavnom lošeg kvaliteta i energetske vrijednosti.
"Takvo brašno je ove godine bez ogranièenja našlo mjesto na crnogorskom tržištu i došlo je do udžbenièkog primjera nanošenja ozbiljne štete domaæoj industriji zbog prekomjernog uvoza", objasnio je Rakèeviæ.
On je ocijenio da je bolje uvoziti i preraðivati u crnogorskim mlinovima 90 hiljada tona pšenice, jer je to za 1,5 do pet miliona EUR godišnje povoljnije nego ga kupovati.
"U mlinskoj industriji Crne Gore zaposleno je 300 radnika. Porezi i doprinosi ostaju u Crnoj Gori, godišnje je samo od PDV-a mlinska industrija Budžetu uplaæivala oko 2,5 miliona EUR", kazao je Rakèeviæ.
Prema njegovim rijeèima, poèela je proizvodnja, a farmeri se interesuju za sijanje žita.
"Neka neko odgovori zašto Bosna i Hercegovina koja ima ispod deset odsto svoje pšenice razvija mlinsku industriju. Zašto Albanija, koja proizvodi svega devet odsto godišnjih potreba pšenice, razvija i štiti svoju mlinsku industriju", upitao je Rakèeviæ.
(kraj) anf