Poskupljenje hljeba za 37 odsto nije izazvao PDV
- Poskupljenje hljeba za 37 odsto nije izazvao PDV
- Post By dragana
- 16:59, 1 april, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Hljeb i mlijeko zbog uvoðenja poreza na dodatu vrijednost (PDV) maksimalno mogu poskupiti 3,06 centi, a prodavci bi trebalo da objasne zašto su drastièno poveæali cijene, ocijenila je danas pomoænik ministra finansija Koviljka Mihailoviæ.
U Crnoj Gori je danas poèela primjena jedinstvene stope od 17 odsto PDV-a, umjesto dosadašnjeg poreza na promet.
Cijena hljeba porasla je èak do 37,5 odsto, na 55 centi za veknu, što su prodavci obrazložili poskupljenjem elektriène energije i goriva, kao i uvoðenjem PDV-a.
»Kada sam jutros vidjela da hljeb košta 50 centi, prosto sam se iznenadila. Sa stanovišta poreza, poskupljenje za hljeb i mlijeko može iznositi samo tri centa, a sve preko tog iznosa nema nikakve veze sa PDV-om«, rekla je Mihailoviæ agenciji Mina-business.
Za hljeb i mlijeko, koji se proizvode u Crnoj Gori, iznos poskupljenja zbog novog poreza može biti jednak porezu sadržanom u njihovim inputima, odnosno repromaterijalu ili rezervnim dijelovima.
Mihailoviæ smatra da ne postoji razlog da, osim simbolièno, poskupe ulje, šeæer i mast, jer se ne proizvode u Crnoj Gori.
»Ulje se proizvodi u Srbiji, što znaèi da nema poreskih inputa u Crnoj Gori. Ono može poskupiti samo simbolièno, na osnovu neke usluge. Ista je situacija i za šeæer i mast, koji se takoðe ne proizvode u Crnoj Gori«, objasnila je Mihailoviæ.
Ona je dodala da novi porez ne može uticati na rast cijena tih proizvoda, jer su osloboðeni i prilikom uvoza iz Srbije ili neke druge zemlje, na njih se ne plaæa PDV.
»Sve obaveze koje su se odnosile na proizvodne inpute, obraèunate su u drugoj državi, i na osnovu njih je izvoznik ostvario pravo na povraæaj. Oporezivanje se odnosi samo na proizvodne inpute koji su u Crnoj Gori«, pojasnila je Mihailoviæ.
Na brašno koje pekare koriste kao sirovinu, do sada se nije plaæao porez na promet, dok je od danas obuhvaæeno PDV-om.
Mihailoviæ je rekla da proizvoðaèi hljeba nemaju pravo da poveæavaju cijene na osnovu brašna koje imaju na zalihama, jer su ga nabavili bez poreza.
»Stare zalihe ne sadrže porez i PDV se na njih ne smije obraèunavati. Taj porez se može obraèunati samo na nove kolièine brašna, od danas«, kazala je ona, dodajuæi da je kontrola formiranja maloprodajnih cijena i pravilna primjena PDV-a u nadležnosti Tržišne inspekcije.
Mihailoviæ smatra da je crnogorskim potrošaèima neophodna edukacija.
»Kao potrošaèi, treba da pitamo prodavce šta rade i da bojkotujemo proizvode koji su neopravdano poskupjeli. Prodavci svakako imaju pravo da kažu da je cijena ulja i hiljadu EUR, ali je pitanje ko æe ga kupiti«, ocijenila je Mihailoviæ.
Prodavci bi morali da »oèiste« kalkulaciju cijena od poreskih inputa, smatra ona, a ne da raèunaju porez na porez.
Glavni republièki inspetor Rada Markoviæ danas je najavila da æe Tržina inspekcija u aprilu pojaèati promjene maloprodajnih cijena.
(kraj) dmc/kmh